Сторінка
28

Професійна орієнтація як інструмент соціалізації шкільної молоді

Як ви працюєте над вдосконаленням своїх професійних якостей? Що ви зробили , чим би могли пишатися вподальшому житті?Що ви знаєте про тип професії “Людина-техніка”?

Загальна характеристика типу професій "людина — техніка"

До даної групи відносяться професії, пов'язані зі створенням, використанням, обслуговуванням різноманітних технічних устаткувань(машини, механізми, агрегати, технічні системи, транспортні засоби), які є основним предметом праці фахівця. Слово "техне" (techne) у перекладі з грецької означає вміння, майстерність.

Прийнято розрізняти техніку промисловості, будівельну, авіації і космонавтики, транспорту, зв'язку, сільськогосподарську. Виділяють також галузеву техніку автоматизації, кібернетики, електронну,вимірювальну, ядерну, пожежну, автотехніку, оргтехніку. Сучасний робітник повинен добре знати виробництво, вміти обслуговувати складну техніку, контролювати технологічні процеси, роботу обладнання. Основні характеристики технічного мислення — чіткість і точність розумових операцій, спрямованість на точні розрахунки, практичність, гнучкість і нешаблонність. Поряд з цим професії типу "людина — техніка" ставлять високі вимоги до зорового, слухового, вібраційного сприймання спеціаліста. Кваліфікованих фахівців групи "людина — техніка" відрізняє постійна технічна спостережливість, підвищений інтерес до техніки, творче мислення. Таким чином, залежно від конкретних цілей праці пропонує виділити у даній групі такі підгрупи: 1) спеціальності, пов'язані з обробкою, впорядкуванням матеріалів; 2) спеціальності, пов'язані з ремонтом, збором, регулюванням техніки; 3) спеціальності, пов'язані з підйомнотранспортними операціями.

Професіограма водія загальна характеристика типу професій

Водій транспортного засобу — одна з численних професій, попит на яку постійно зростає. При керуванні пасажирським транспортом водій повинен додержуватися розкладу, спостерігати за посадкою і висадкою пасажирів, об'являти зупинки, усувати прості неполадки і в разі необхідності вміти подати першу допомогу пасажирові. Водій повинен правильно розрізняти кольорові сигнали, швидко відновлювати зорову здатність після темряви і різкого освітлення. Медичними протипоказаннями є також захворювання, які супроводжуються непритомністю (епілепсія) і серцевосудинні захворювання. В роботі водія міського транспорту переважає змінний графік, що ставить серйозні вимоги до адаптаційних властивостей організму: однаково добре працювати у будь-який час доби (незалежно від зміни) і вміти пристосовуватися до порушень ритму сну і неспання. Але не тільки здоров'я визначає якість водіння. Процес управління транспортним засобом пов'язаний з вирішенням складних завдань, побудованих на інформаційному моделюванні. Отримуючи необхідну інформацію про дорожну обстановку водій оцінює її, аналізує, моделює різні варіанти, приймає рішення, спираючись на які, діє. Від здатності водія швидко і точно сприймати та переробляти всю інформацію, своєчасно виконувати відповідні дії залежить забезпечення безпеки руху. Добре розвинений динамічний окомір допомагає водію вибрати правильну дистанцію й інтервал між машинами, відчувати габарити своєї машини у загальному потоці транспорту і при русі в обмеженому просторі (в'їзд у ворота, під'їзд до об'єкта та ін.). Увага забезпечує прийом і переробку інформації, допомагає правильно сприймати дорожнотранспортну обстановку і адекватно діяти. Такі характеристики уваги, як розподіл, переключення, об'єм відіграють провідну роль при керуванні транспортним засобом. Розподіл і переключення уваги поряд із зоровими, слуховими і руховими компонентами діяльності водія формують його професійну уважність. Важливе значення у діяльності водія має час його сенсомоторної реакції, тобто часовий інтервал між моментом появи сигналу і початком реалізації відповідних дій. Чим менший час, який витрачається на відповідні дії подразника, тим більша швидкість реакції водія. Час реакції навіть в одного й того ж водія не залишається постійним, оскільки залежить від умов руху, суб'єктивного стану самого водія, багатьох інших факторів. До комплексу здібностей водія можна віднести здатність до запам'ятовування, збереження і відтворення різноманітної інформації.Прогнозування дорожнотранспортної обстановки — складний процес, який продовжує формуватися у процесі діяльності. Серед них такі особистісні характеристики: 1) спостережливість, рішучість, спритність; 2) врівноваженість, розсудливість; 3) емоційна зрілість, соціальна пристосованість; 4) сумлінне ставлення до роботи; 5) ініціативність, активність, енергійність; 6) відповідальність, господарність, охайність; 7) обережність, обачливість; 8) витривалість, дисциплінованість.

Хто із присутніх відвідує курси водіїв? Що ви взяли для себе із поданого матеріалу? Хто може щось доповнити?

Хід гри

Керівником гри обираються п'ять «роботодавців» (одного для кожної сфери діяльності: «людина-природа», «людина-техніка», «людина-людина», «людина-знакова система», «людина-художній образ»). Кожен «роботодавець» пропонує іншим учасникам гри заміщення вакансії за однією обраною із своєї сфери професією. Наприклад, «людина-природа»

- овочівник, «людина-техніка» - автослюсар, «людина-людина» - продавець, «людина-художній образ» - маляр. При цьому він повинен продумати ряд основних вимог професії до «претендента». Інші учасники гри «претенденти» з самостійно обирають одну із запропонованих вакансій. Перед тим, як йти на співбесіду до «роботодавця», «претендент» протягом 5-ти хвилин продумує 5 основних професійно значущих якостей, якими повинен володіти представник даної професії, щоб отримати роботу. На одну вакансію «роботодавця» можуть відгукнутися кілька «претендентів». Пара виграє при максимальному співпаданні вимог «роботодавця» та якостей, запропонованих «претендентом».Керівник гри оголошує скільки «роботодавців» знайшли собі «працівників» та скільки залишились із вільними вакансіями.

Загальна характеристика типу професій "людина — природа"

Це вчені й інженери, будівельники і шахтарі, енергетики і машинобудівники, працівники транспорту. А поруч з ними— ті, хто працює з природними ресурсами, обробляє і оберігає землю, ліси, водні простори. Це агроном і зоотехнік, тваринник і рибовод, овочівник і садівник. Вони повинні знати весь цикл технологічного процесу, вміти організувати технічне спостереження і обслуговування механізмів. В їх роботі значне місце посідають елементи розумової праці, які дедалі більше стають інженернотехнічними. Професії типу "людина — природа" складають досить численну групу. До неї входять професії, що вимагають значної теоретичної підготовки, отже, вищої і середньої спеціальної освіти (агроном, ветеринарний лікар, ветфельдшер, зоотехнік, садівник), і професії, де потрібні практична майстерність, основи якої закладаються, наприклад, у професійнотехнічному училищі (тваринник,трактористмашиніст широкого профілю, майстер машинного доїння). Провідним предметом праці професій типу "людина — природа" є живі організми, умови їх життя, біологічні і мікробіологічні процеси. Саме на ці об'єкти впливає агроном, рільник, тваринник, селекціонер, інші спеціалісти. Об'єктами праці виступають грунт, ліс, насіння, рослинний і тваринний світ. Безпосередніми цілями трудових дій овочівника є створення різних станів грунту, рослин або розміщення об'єктів на полі (насіння, рослин, добрив), щоб найкращим чином виконати виробниче завдання.Знаряддя праці спеціалістів професій типу "людина — природа" досить різноманітні і різнорідні.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: