Сторінка
7

Професійна орієнтація як інструмент соціалізації шкільної молоді

Головну роль у виборі цінностей мають мотиви, які, у свою чергу, залежать від інтересів і потреб особи, цілей цієї особи.

Виявлення мотивів вибору професії дозволяє дізнатися, що саме спонукало людину вибрати даний вид праці і наскільки чіткі, аргументовані мотиви вибору. Це у свою чергу, дає можливість з'ясувати відношення особи до об'єктивних цінностей.

Отже, ми розглянули ціннісні орієнтації в структурі особи людини. У взаємозв'язку з іншими характеристиками особи їх можна визначити таким чином: потреби - інтереси - об'єктивні цінності - мотиви - цілі - вибір.

Попередня профдіагностика припускає виявлення таких якостей людини, як схильності. Схильності - це сполуки, що мають в своїй основі активне, творче відношення до об’єкту.

Як правило, на заняття, до яких учень більш схильний, він витрачає більше часу і до того ж трудитися з бажанням. Якщо людина при цьому добивається ще і певних результатів в цій діяльності (учбовою або трудовою), то можна говорити про здатності до даної діяльності. За основний показник здатності слід вважати легкість засвоєння нових знань і швидкість вдосконалення умінь, досягнення високих результатів діяльності. Кажучи про виявлення здібностей в цілях профорієнтації, ми маємо на увазі схильності до оволодіння не тільки знаннями шкільної програми, але і певними професіями.

Здібності - це такі психологічні особливості людини, від яких залежить успішність придбання знань, умінь і навичок, але які самі до наявності цих знань, умінь і навиків не зводяться ”. Здібності виявляються в швидкості, глибині і міцності оволодіння способами і прийомами діяльності ”.

По відношенню до знань, умінь і навикам здатності людини виступають як деяка можливість. Чи будуть придбані людиною ці знання, уміння і навики залежить від безлічі умов, наприклад, від оточення, від того, як його навчатимуть, як буде організована його трудова діяльність і так далі.

Такий підхід до даного питання дає вченим і дослідникам можливість вивчати ті матеріальні передумови, фізіологічні процеси, на основі яких за сприятливих умов можуть розвиватися у людини ті або інші професійні здібності.

Ці матеріальні, закладені в організмі людини, учені називають задатками. На їх розвиток великий вплив має навколишнє середовище.

Таким чином, складання прогнозу успішності оволодіння людиною професією полягає у виявленні наявності і ступеня розвитку природних задатків. Окрім здібностей, до індивідуальних психологічних особливостей особи відносяться темперамент і характер. Ці властивості консервативні і стійкі.

У психології під темпераментом розуміють “індивідуально-своєрідні властивості особи, її психіки, що визначають динаміку психологічної діяльності людини, які однаково виявляються в різноманітній діяльності незалежно від її змісту, цілей, мотивів і залишаються постійними в зрілому віці” .

Типи нервової системи лежать в основі чотирьох типів темпераменту.

Меланхолік. Слабкий тип, характеризується слабкістю процесів гальмування і збудження.

Холерик. Сильний, неврівноважений тип. У нього сильний процес збудження і відносне слабке гальмування.

Сангвінік. Сильний, урівноважений, рухомий тип.

Флегматик. Сильний, урівноважений, але з інертними процесами .

Людина може мати будь-яке поєднання сили, врівноваженості і рухливості нервової системи (загальний тип) і належати до будь-якого з типів вищої нервової діяльності.

До індивідуальних особливостей особи відноситься також характер. У психології під характером розуміють “сукупність індивідуально-своєрідних психічних властивостей, які виявляються в типових для даної особи способах діяльності, виявляються в типових обставинах і визначаються відношенням особи до цих обставин”. Залежно від переважаючого впливу різних психологічних процесів на способи дії можуть бути виділені інтелектуальні, емоційні і вольові риси вдачі.

Психологи розрізняють чотири системи властивостей характеру:

1. Властивості, що виражають відношення до праці (працьовитість, лінь, сумлінність, відповідальне або безвідповідальне відношення до праці і ін.);

2. Властивості, що виражають відношення до речей (акуратність, неохайність, дбайливе або недбале відношення до речей і тому подібне);

3. Властивості, що виражають стосунки до самого себе (самолюбність, честолюбство, гордість і так далі) .

4. Властивості, що виражають відношення до колективу і окремих людей (доброта, чуйність, вимогливість і так далі) .

Характер людини не є деякою випадковою сукупністю різних властивостей. Окремі властивості характеру залежать один від одного, взаємопов'язані, утворюють одне ціле.

Отже, ми розглянули групи психологічних характеристик особи, необхідних для вивчення школярів в цілях профорієнтацій.

Облік особливостей темпераменту (швидкість і точність реакції, правильність орієнтування в екстремальних умовах) в роботі профорієнтації з учнями має велике значення для виявлення найбільш оптимальних варіантів вибору “чоловік - справа”, для визначення найбільшої придатності людини до того або іншого виду трудової діяльності як виконавця, наприклад оператора, диспетчера, льотчика і так далі.

Вивчення особливостей характеру школяра в цілях профдіагностіки і профвідбору виявляє психофізіологічні особливості особи, що необхідно не тільки для визначення його як виконавця певних видів трудової діяльності, але і як майбутнього організатора, командира виробничого процесу в різних областях фізичної і розумової праці.

В умовах ринкової економіки, коли право на працю реалізується не через соціальні гарантії, а через особисту ініціативу, проблема зайнятості молоді набуває особливої гостроти. Ефективним шляхом її вирішення є опанування професією, яка б постійно мала попит на ринку праці. Однак, як її обрати, мало хто знає. Як свідчать опитування, значна частина випускників середніх загальноосвітніх закладів не має визначених професійних намірів, як і усвідомлення необхідності серйозного підходу до справи вибору професії, визначення способів опанування нею. А це не проста справа. Прийняттям виваженого рішення треба дати відповідь на виклики, які генерує уже доволі жорстко конкурентний національний ринок праці, що, до того ж, прискорено інтегрується в загальносвітовий. Звичайній людині, навіть дорослій, не кажучи вже про ту, яка тільки-но прощається з дитинством, правильно, без допомоги спеціалістів зробити вибір дуже важко. Інтереси сучасної людини надзвичайно різноманітні. Вони генеруються насамперед навколо біологічних потреб та індивідуальних інтелектуально-психологічних особливостей. І перших, і других надзвичайно багато, тому кожна людина, набуваючи самостійності на певному етапі свого розвитку, перебуває у стані невизначеності, непевності, які є рідними сестрами страху перед майбутнім. Особливо гостро таке світовідчуття переживає молодь, що закінчує середній загальноосвітній заклад, досягає працездатного віку і набуває повноцінних прав самостійно приймати і впроваджувати в життя доленосні рішення. У такому стані людина найподатливіша до сторонніх впливів. У цьому криється небезпека неправильно визначити орієнтири у спрямуванні своїх дій. Такий стан у молодих людей типовий в усьому світі. Основним елементом механізму виходу із нього є можливість здійснювати акт вибору.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: