Сторінка
25

Професійна орієнтація як інструмент соціалізації шкільної молоді

Таким чином, для ефективності роботи соціального педагога по професійній орієнтації старшокласників необхідні певні соціально-педагогічні умови. Проведене нами дослідження показало, що це наступні умови:

1. Орієнтація на формування особових якостей учнів (здібності до самопізнання і самозміненню, незалежності, довіри до себе, уміння робити вибір і нести за нього відповідальність, цілеспрямованості, комунікабельності і так далі).

2. Системність, комплексність, цілісність і безперервність діяльності профорієнтації соціального педагога.

3. Взаємодія соціального педагога, освітньої установи в цілому з установами професійної освіти.

4. Взаємодія соціального педагога і освітньої установи з фахівцями різних областей професійної діяльності, а також різними підприємствами і організаціями, в цілях навчання (екскурсії) і працевлаштування учнів.

5. Спільна діяльність по професійному самовизначенню старшокласників соціального педагога, педагогів освітньої установи, а також батьків учнів.

6. Включення старшокласників в діяльність по професійному самовизначенню на добровільній основі.

7. Соціально-педагогічна робота із старшокласниками по професійній орієнтації повинна повною мірою враховувати актуальні вікові потреби учнів і суперечності, що виникають при їх реалізації.

8. Робота соціального педагога по професійному самовизначенню старшокласників повинна будуватися на основі особового підходу.

Методичні рекомендації по вдосконаленню роботи соціального педагога по профорієнтації старшокласників

Система професійної орієнтації, що діє в даний час, погано пристосована до функціонування в сучасних умовах. Для вирішення цієї проблеми виключно важливо на основі наукових досліджень розробити ряд прийнятних науково-практичних рекомендацій по її вдосконаленню.

Як показало проведене дослідження, багато випускників стикаються з труднощами професійного самовизначення у зв'язку з відсутністю в освітній установі професійної інформаційної бази. Соціальному педагогові доцільно створити і постійно оновлювати професійну інформаційну базу і забезпечити до неї вільний доступ для учнів. Така база повинна включати:

- перелік установ професійної освіти з координатами зв'язку, а також з вимогами для надходження для кожної установи;

- перелік можливих організацій і підприємств з координатами для зв'язку, куди могли б влаштується випускники, що не поступили до установ професійної освіти;

- стан ринку праці (наявність посад, потреба в кадрах);

- базу професіограм (коротких описів професій).

Іншим напрямом вдосконалення роботи профорієнтації соціального педагога може бути взаємодія соціального педагога з представниками різних професій, а також з представниками установ середньої і вищої професійної освіти.

Координація діяльності освітніх установ, установ середньої і вищої професійної освіти і підприємств дозволить розширити можливості роботи профорієнтації. Як показує практика, соціальні педагоги мають хороші можливості для вивчення і розвитку інтересів, схильностей і здібностей школярів, для виявлення і формування мотивів професійного вибору. Проте познайомити із змістом певної професії або спеціальності, з її специфічними особливостями, з вимогами, які пред'являються до рівня підготовки працівника, краще зможуть представники професій з багаторічним стажем роботи. Їх знання і досвід доцільно використовувати в школі при проведенні професійної орієнтації учнів. Розповісти про шляхи і способи отримання цієї професії більш повно зможуть представники професійних учбових закладів. Таким чином, розумне сумісне проведення профорієнтації працівниками освітніх установ, установ професійної освіти і підприємств. Загальну частину профорієнтації (знайомство з системою розподілу праці в суспільстві, системою оплати і так далі) раціонально проводити соціальному педагогові. У цій роботі можна використовувати різноманітні форми:

- шефство викладачів професійних закладів, фахівців підприємств і організацій над освітніми установами;

- організація екскурсій учнів в професійні учбові заклади і на підприємства;

- допомога професійних установ і підприємств освітнім установам в організації навчально-методичних кабінетів, в поповненні матеріальної бази профорієнтації в школах;

- проведення днів відкритих дверей на підприємствах і в учбових закладах.

Спільна діяльність школи, професійних закладів і підприємств має ряд позитивних наслідків: значно розширюється професійний кругозір учнів, заглиблюються уявлення про професії; змінюється відношення учнів до професійних учбових закладів; відбувається підготовка до комплектування професійних закладів; сприяє організації виробничої практики і забезпечує працевлаштування на канікулах.

Для ефективності будь-якої взаємодії необхідні активні дії не тільки організуючого цю взаємодію, але тих, на яких ця взаємодія направлена. Тобто, якщо розглядати це питання стосовно профорієнтації старшокласників, а профорієнтація, безумовно, є взаємодією, для ефективності останньою необхідна активна діяльність не тільки соціального педагога, але і старшокласників. При цьому це активність не повинна обмежуватися участю старшокласників в заходах, організовуваних соціальним педагогом. Необхідно стимулювати самостійну діяльність учнів. Наприклад, це може бути самостійний пошук необхідної ним інформації, підготовка різних професіограм, вибір установи професійної освіти або професії, з представниками яких вони бажали б зустрітися, вибір підприємства, де вони хотіли б побувати на екскурсії.

Для того, щоб яка-небудь діяльність мала добрі результати, необхідно перш за все донести об'єктам цієї діяльності про те, що вона проводиться. Це застосовно і для професійної орієнтації. Для того, щоб така робота дійсно мала сенс, необхідно щоб учні знали, що така робота проводиться в їх освітній установі. Для цього розумно буде оформлення соціальним педагогом «Стенду профорієнтації». Стенд має бути яскравим, помітним, привертаючим увагу. На стенді може міститися наступна інформація:

- розклад консультацій профорієнтацій і тренінгів;

- оголошення про зустрічі з фахівцями різних сфер професійної діяльності, представниками установ професійної освіти;

- оголошення про екскурсії на підприємства і до установ професійної освіти;

- інформація про наявність вакантних місць на різних підприємствах, у фірмах і установах;

- перелік середньо-спеціальних і вищих учбових закладів з координатами для зв'язку.

Таким чином, для вдосконалення роботи по профорієнтації старшокласників соціальному педагогові необхідно:

1. Створити і постійно оновлювати професійну інформаційну базу.

2. Організовувати екскурсії на підприємства, установи професійної освіти, а так само зустрічі з фахівцями різних сфер професійної діяльності.

3. Стимулювати самостійну діяльність старшокласників по професійному самовизначенню.

4. Оформити «стенд Профорієнтації», на якому вивішуватимуться розклади консультацій профорієнтацій і занять, оголошення про зустрічі з фахівцями різних сфер професійної діяльності, представниками установ професійної освіти і тому подібне.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: