Сторінка
19

Соціально-педагогічне забезпечення здоров’язберігаючої діяльності учнів загальноосвітньої школи

- Чому здоров’я є індивідуальною життєвою цінністю кожної людини, але разом з цим і суспільною цінністю?

Вправа «Мої цінності» ( 10 хв.)

Мета: підвести учасників до усвідомлення особистих життєвих цінностей. Формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я та життя.

Хід вправи:

Педагог-тренер роздає кожному учаснику аркуш А-4 і запитує:

- Як ви гадаєте, де або в чому зберігають цінності (сейф, скриня тощо) і пропонує кожному намалювати цей предмет на аркуші. Далі треба на малюнку записати або зобразити в малюнках перелік власних, важливих цінностей.

Запитання для обговорення:

Про що видумали коли виконували це завдання?

Подивіться на зображення своїх цінностей. Чи можете ви сказати, які для вас більш важливі, а які менш? Чому? Що це за цінності?

- Чому здоров’я є цінністю?

Висновок:

Цінності формуються протягом усього нашого життя – це своєрідний фундамент, на якому ми стоїмо і живемо. Вони відіграють визначальну роль смислів і символів, становлять основу індивідуальних і колективних суджень і вчинків. Вони є сенсом життя. Саме тому одна з найважливіших цінностей – це здоров’я.

Підсумки (5 хв)

Педагог-тренер пропонує кожному учаснику відповісти на запитання:

Що найбільше мені сподобалось на занятті?

Відповіді записати на маленьких аркушах. Далі всі учасники по колу озвучують свої записи і прикріплюють їх на плакат із зображенням сонця.

На завершення всі стають у коло і висловлюють один одному свої побажання.

Висновок:

Хочеться зазначити, що проведення тренінгів сприяє формуванню навичок здорового способу життя підлітків у період становлення їх репродуктивної поведінки з метою покращення їх репродуктивного здоров'я через підвищення загальних адаптаційних можливостей та оптимізації життєдіяльності.

Безперечно, проблеми збереження репродуктивного здоров'я далеко виходять за межі сфери освіти та охорони здоров'я. На нашу думку, тільки системний підхід може дати цілісне уявлення про загальні проблеми репродуктивного потенціалу у сфері збереження здоров'я нації, забезпечити взаємодію між окремими ланками і фахівцями та надати нові можливості щодо реалізації профілактичних заходів та корекції порушень репродуктивного здоров'я.

Актуальним та доцільним, на нашу думку, є подальше втілення у практику тренінгових занять з профілактики та корекції виявлених порушень репродуктивної поведінки молоді, що допоможе їм зберегти власне здоров'я, реалізувати свій репродуктивний потенціал та стати повноцінним членом суспільства.

Тренінг «Моє сталення до тютюнопаління»

I. Організаційні моменти

Тренінг потребує певної організації. Якщо ви проводите його в класі, доведеться переставити парти, звільнивши місце у центрі кімнати.

Стільці розставляють колом

Ліквідуйте «барикади» і «гальорку».

У кімнаті має бути класна дошка звичайна або спеціальна — фліп-чарт.

Підготуйте крейду, скотч, фломастери, клейкі і неклейкі папірці розміром 5 х 5 см, безпечні шпильки, скріпки, кнопки, серветки (на випадок, якщо у когось здадуть нерви) і роздаткові матеріали.

Вам знадобляться аркуші паперу формату А2 або А3, на яких ви записуватимете правила групи, очікування учасників та виконуватимете групові завдання.

Також підготуйте достатню кількість аркушів формату А4 або попросіть учасників принести з собою зошити чи блокноти для записів.

II. Мета та завдання тренінгу: (2-3хв.)

Мета: формувати навички критичного мислення, вміння відстоювати свою позицію, аргументувати її, формувати негативне ставлення до тютюнопаління.

Завдання:

проінформувати і закріпити знання про шкідливий вплив тютюнопаління;

навчити відстоювати свою точку зору, аргументувати її;

навчити діяти в нових непередбачених ситуаціях;

навчити бачити суть проблеми, пов'язаної з негативною дією тютюнопаління на організм людини.

Обладнання: крейда, скотч, фломастери, клейкі і неклейкі папірці розміром 5х5 см, безпечні шпильки, скріпки, кнопки, шкала «Ставлення до тютюнопаління», листи А-4 (в кількості учасників тренінгу).

III. Об’єднання в групи (2-3 хв.)

Як об'єднуватися в групи? Об'єднання у групи — один із звичних ритуалів тренінгу. Розрахуйте учасників на котиків, собачок, мишок і голубів. Потім запропонуйте заплющити очі і лише за допомогою характерних звуків об'єднатися в групи. Ця вправа не лише допомагає сформувати групи, а й чудово знімає м'язове і психологічне напруження дітей.

IV. Домовленість про правила (2-3 хв.)

Для результативного і ефективного тренінгу важливо досягнути двох, на перший погляд несумісних, цілей. З одного боку, треба створити атмосферу відкритості, розкутості й дружнього співробітництва, а з іншого — забезпечити демократичну дисципліну, тобто свідоме виконання певних правил, зрозумілих і добровільно прийнятих кожним чи принаймні більшістю учасників. Тому на початку тренінгу необхідно встановити правила поведінки. Ви можете запропонувати учасникам розробити правила, зосередивши їхню увагу на наведених нижче аспектах.

Не перебивати — уважно слухати одне одного і поважати різні думки.

Поважати особисте життя — кожен має право не відповідати на запитання, яке стосується його особистого життя.

Бути доброзичливими — ставитися одне до одного доброзичливо і поважати почуття інших.

Зберігати конфіденційність — не обговорювати поза межами групи ті моменти особистого життя, які стали відомими на тренінгу.

Бути толерантними — не можна змушувати людину замовкнути лише тому, що її погляди не збігаються з поглядами інших.

Право на анонімність — кожен має право ставити запитання анонімно.

V. Форма проведення (просвітницький)

VI. Очікування учасників (2-3 хв.)

Після оголошення мети тренінгу зверніться до учасників з проханням письмово висловити свої очікування. Це можуть бути різні побажання, наприклад, добре провести час, щось дізнатися, чогось навчитися, знайти нових друзів, отримати позитивні емоції тощо.

Мета: визначити очікування і отримати зворотний зв'язок.

Слухачі отримують стікери. Вони записують на них те, що очікують від цього тренінгу, і прикріплюють до намальованого на аркуші паперу сонця. Наприкінці тренінгу очікування, які справдилися, залишають на сонці, а ті, що не справдилися, на хваринку.

Можна поділити очікування учасників на кілька тематичних груп і прикріпити папірці у вигляді променів навколо усміхненого сонячного диска.

Що ви очікуєте від цього тренінгу (Висловіть свої очікування письмово)

Наприклад, Цей тренінг навчить мене… (аналізувати, робити висновки, визначати ставлення до свого здоров’я)

VII. Знайомство (5-7 хв.)

Це одна з ключових вправ. її проводять не лише з незнайомою групою, а й з тими, хто давно знає одне одного. Ми радимо проводити знайомство на початку кожного тренінгу.

Учасники записують своє ім'я у стовпчик і навпроти кожної літери пишуть слово, яке починається з неї і характеризує цю людину. Наприклад, ВІКТОР — Вольовий, Ініціативний, Красномовний, Терплячий, Оригінальний, Рішучий. Потім по черзі зачитують написане. Пам'ятайте, що під час виконання цієї вправи критика недоречна. Навіть якщо не надто старанний учень назвав себе працьовитим, це свідчить про те, що він хотів би стати таким. Тому не критикуйте його і не дозволяйте сміятися іншим, а, навпаки, підтримайте це бажання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: