Сторінка
11

Впровадження соціально-педагогічної програми профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи

Розглянемо більш детально деякі основні характеристики підліткового віку для того, щоб зрозуміти механізм формування ціннісних орієнтацій в цьому віковому періоді.

Перша загальна закономірність і гостра проблема підліткового віку, як ми вже зазначили, - це перебудова відносин з батьками, перехід від дитячої залежності до відносин, заснованих на взаємній повазі і рівності. Підлітковий вік називають перехідним. Психологічне стану підліткового віку пов'язано з двома "переломними" моментами цього віку: психофізіологічних - статевим дозріванням, і все, що з ним пов'язано, і соціальним - кінець дитинства, вступ у світ дорослих.

Перший з цих моментів пов'язаний з внутрішніми гормональними і фізіологічними змінами, що тягнуть за собою тілесні зміни, неусвідомлене статевий потяг, а також емоційно-чутливі зміни.

Другий момент - закінчення дитинства і перехід у світ дорослих пов'язаний з розвитком у свідомість підлітка критичного рефлексуючого мислення в розумовій формі. Це і є визначальний стан підлітка в психіці. Воно й створює основне ведуче протиріччя в житті підлітка.

Розумова тобто формальна жорстка логіка володіє розумом підлітка. Саме так: чи не він володіє цією логікою, але вона виникає в його свідомості як якась примусова сила. Вона вимагає на будь-яке питання однозначної відповіді і оцінки: істина або брехня, так чи ні. І це створює в свідомості підлітка певну тенденцію до максималізму, примушує його жертвувати дружбою, стає в антагоністичні стосунки з близькими людьми, оскільки різноманіття і суперечливість реальності і людських відносин не вкладається в рамки розумової логіки, а він готовий відкинути все що не відповідає цій логіці, так як саме вона панівна сила в його свідомості, критерій його суджень та оцінок.

Але, будучи за типом логіки мислення рівним дорослому, по життєвому досвіду та утримання свідомості підліток залишається ще дитиною. Протестуючи проти брехні, лицемірства і панування над ним світу дорослих, він у той же час потребує душевної теплоти, ласки розумінні, схвалення прощення дорослих. Відкидаючи авторитети, підліток потребує авторитету. У такому дорослому, яким він міг би повністю довіряти. З'являється тенденція відокремлення і від світу дитинства і від світу дорослих до створення свого власного світу однолітків, внутрішньо однакових один одному.

Головним протиріччям підліткового віку можна вважати суперечність між розумової формою виникнення у свідомість підлітка рефлексії, що стала для нього провідною формою свідомого ставлення до світу, і неособистим світом дорослих, що не вкладається в рамки розсудливості, і в той же час проголошує розсудливість свого буття.

Важливість цього питання в тому, що майже кожен підліток, під час перехідного віку стикається з особливими труднощами, намагається знайти себе. Перехідний вік - найкоротший період життя, але дуже важливий. І важливо без особливих травм пережити його.

Друга особливість і найцінніше психологічне придбання підлітка - відкриття свого внутрішнього світу, в цей період виникають проблеми самосвідомості і самовизначення. У тісному зв'язку з пошуками сенсу життя перебувати і прагнення дізнатися самого себе, свої здібності, можливості, пошук себе у відносинах з оточуючими. Для дитини єдиною усвідомлюваною реальністю є зовнішній світ, куди вона проектує і свою фантазію. Для підлітка зовнішній, фізичний світ - лише одна з можливостей суб'єктивного досвіду, зосередженням якого є він сам. Знаходячи здатність занурюватися в себе і насолоджуватися своїми переживаннями, підліток і юнак відкривають цілий світ нових почуттів, вони починають сприймати і осмислювати свої емоції вже не як похідні від якихось зовнішніх подій, а як стан свого власного "я". Навіть об'єктивна, безособова інформація нерідко стимулює юнака до інтроспекції, роздумів про себе і свої проблеми.

Юність особливо чутлива до "внутрішніх", психологічним, проблемам. "Відкриття свого внутрішнього світу - дуже важлива, радісна і хвилююча подія, але це викликає також багато тривожних і драматичних переживань. Разом з усвідомленням своєї унікальності, неповторності, несхожості до інших приходить відчуття самотності. Підліткове "я" ще невизначено, дифузно, воно нерідко переживається як невиразне занепокоєння або відчуття внутрішньої порожнечі, яку необхідно чимось заповнити. Звідси - зростає потреба в спілкуванні і одночасно підвищується вибірковість спілкування, потреба в самоті. Свідомість своєї особливості, несхожості на інших викликає досить характерне для ранньої юності відчуття самотності або страх самотності".

Представлення підлітка про себе завжди співвідносяться з груповим чином "ми" - типового однолітка своєї статі, але ніколи не збігається з цим образом повністю.

Властиве багатьом старшокласникам перебільшення власної унікальності з віком зазвичай проходить, але аж ніяк не ціною послаблення індивідуального початку. Навпаки, чим старше і більш розвинена людина, тим більше він знаходить відмінностей між собою і "усередненим" однолітком. Звідси - напружена потреба в психологічній інтимності, яка була б одночасно саморозкриттям і проникненням у внутрішній світ іншого. Усвідомлення своєї несхожості на інших історично і логічно передує розумінню своєї глибокої внутрішньої зв'язку і єдності з оточуючими людьми.

Але як усвідомлення своєї єдності та особливості призводить до відкриття самотності, так відчуття плинності та незворотності часу зіштовхує підлітка з проблемою кінцівки свого існування і поняттям смерті. Це ще одна проблема, пов'язана з екзистенціальним кризою юності. Не всі юнаки та дівчата схильні до філософської рефлексії. Одні йдуть від страхаючих переживань у повсякденність, в інших усе зводиться до відродження ірраціонального дитячого страху. Загострене почуття необоротності часу нерідко поєднується з небажанням помічати його перебіг, з уявленням про те, що час зупинився. Юнак поперемінно відчуває себе то дуже молодим, то зовсім маленьким, то, навпаки, донезмоги старим, всі пережили. Підліткового віку уявлення про можливості різних епох людського життя ще вкрай суб'єктивні: 14-річному 25-річний здається вже старим, а дорослість нерідко ототожнюється з нерухомістю і буденністю.

Ще одна характеристика, що відноситься до підліткового віку - це велике значення, яке юнаки і дівчата надають своїй зовнішності, причому еталони краси і просто "прийнятною" зовнішності часто завищені і нереалістичні. З віком людина звикає до своєї зовнішності, приймає її і відповідно стабілізує пов'язаний з нею рівень домагань. На перший план виступають інші властивості особистості - розумові здібності, вольові та моральні якості, від яких залежать успішна діяльність і відносини з оточуючими.

Говорячи про підлітковий період розвитку людини, ми завжди маємо на увазі, що це складний, важкий період. Труднощі цього періоду полягають не тільки в перерахованих вище особливостях підліткового віку, але в першу чергу, в пубертатному кризі, кризі підліткової ідентичності, успішний вихід з якого буде одним з найважливіших умов формування правильної, просоціальної, неагресивної поведінки підлітка в майбутньому.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: