Сторінка
10

Впровадження соціально-педагогічної програми профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи

Л.С. Виготський відзначав також ще два новоутворення цього віку - розвиток рефлексії і на її основі - самосвідомості. Розвиток рефлексії у підлітка, писав він, не обмежується тільки внутрішніми змінами самої особистості, у зв'язку з виникненням самосвідомості для підлітка стає можливим і незмірно більш глибоке і широке розуміння інших людей. Розвиток самосвідомості, як ніяка інша сторона душевного життя, вважав Л.С. Виготський, залежить від культурного змісту середовища.

У концепції Д. Ельконіна підлітковий вік, як всякий новий період, пов'язаний з новоутвореннями, які виникають з провідної діяльності попереднього періоду. Навчальна діяльність справляє "поворот" від спрямованості на світ до спрямованості на самого себе. До кінця молодшого шкільного віку у дитини виникають нові можливості, але він ще не знає, що йому з ними робити, що він за людина, яка володіє такими здібностями. Вирішення цих питань може бути знайдено тільки шляхом зіткнення з дійсністю. Тільки проявляючи себе в реальній діяльності, опосередковуючою спілкування з однолітками, підліток може отримати інформацію про свої психологічні якості, риси характеру.

Порівнюючи себе з дорослими, підліток приходить до висновку, що між ним і дорослим немає ніякої різниці. Він починає вимагати від оточуючих, щоб його більше не вважали маленьким, він усвідомлює, що також володіє правами. Центральне новоутворення цього віку - виникнення уявлення про себе як "не про дитину"; підліток починає відчувати себе дорослим. Прагне бути і вважатися дорослим, він відкидає свою приналежність до дітей, але зате є величезна потреба в пізнанні його дорослості оточуючими.

Для підліткової картини світу характерно панування дитячого співтовариства над дорослим. Тут складається нова соціальна ситуація розвитку. Ідеальна форма - те, що дитина освоює в цьому віці, з чим він реально взаємодіє - це область моральних норм, на основі яких будуються соціальні взаємини. У концепції Д. Ельконіна провідним типом діяльності в цьому віці є спілкування з однолітками. Саме тут освоюються норми соціальної поведінки, норми моралі, тут встановлюються ієрархічні відносини, розподіл ролей, виконуваних кожною людиною в системі міжособистісного спілкування. Це може відбуватися або в школі, або в компанії підлітків об`єднаних за місцем проживання, за інтересами, на основі якихось інших гуртоутворюючих факторів. Якщо підліток у школі не може знайти системи задовольняючого його спілкування, він часто "йде" з школи, зрозуміло, в більшості випадків психологічно, хоча все частіше і буквально.

Діяльність спілкування надзвичайно важлива для формування особистості в повному розумінні цього слова. У цій діяльності формується самосвідомість. Основне новоутворення цього віку - соціальна свідомість, переносний всередину. За Л. Виготським, це і є самосвідомість. Свідомість означає спільне знання. Це знання в системі відносин. А самосвідомість - це суспільне знання, перенесене у внутрішній план мислення.

Л.И. Божович також відзначала, що до початку перехідного віку у загальному психологічному розвитку з'являються нові, ширші інтереси, особисті захоплення і прагнення зайняти більш самостійну, більш "дорослу" позицію в житті. Однак, в перехідному віці ще немає можливостей (ні внутрішніх, ні зовнішніх), щоб зайняти цю позицію. Л. Божович вважала, що розбіжність між виниклими потребами і обставинами життя, обмежують можливість їх реалізації, характерних для кожної вікової кризи. Але тим не менше, яким би не було життя підлітка, він все одно всім єством своїм спрямований у майбутнє, хоча "це майбутнє уявляється йому ще дуже туманно". Характеризуючи підлітковий вік, Л. Божович писала: "Протягом цього періоду ламаються і перебудовуються всі колишні відносини дитини до світу і до самого себе і розвиваються процеси самосвідомості і самовизначення, що приводять, в остаточному підсумку, до тієї життєвої позиції, з якою школяр починає своє самостійне життя".

У перехідний період відбуваються перетворення в самих різних сферах психіки. Кардинальні зміни стосуються мотивації. Що стосується механізму дії мотивів, то вони діють тепер не безпосередньо, як у маленьких дітей, а виникають "на основі свідомо поставленої мети і свідомо прийнятого наміру". Саме в мотиваційній сфері, як вважала Л. Божович, знаходиться головне новоутворення перехідного віку.

Ще одне новоутворення, що виникає в кінці перехідного періоду, Л. Божович називала "самовизначенням". З суб'єктивної точки зору воно характеризується усвідомленням себе як члена суспільства й конкретизується в новій суспільно значущій позиції. Самовизначення повинно виникати в кінці навчання в школі, коли людина стоїть перед необхідністю вирішувати проблему свого майбутнього. У дійсності ж, на жаль, мало хто з випускників досягає того рівня особистісної зрілості, який необхідний для формування самовизначення. Самовизначення відрізняється від простого прогнозування свого майбутнього життя, від мрій, пов'язаних з майбутнім. Воно грунтується на вже стійко сформованих інтересах і прагненнях суб'єкта, передбачає врахування своїх можливостей і зовнішніх обставин, воно спирається на формується світогляд підлітка і пов'язане з вибором професії. Але справжнє самовизначення, як відзначала Л.И. Божович, не закінчується в цей час, воно "як системне новоутворення, пов'язане з формуванням внутрішньої позиції дорослої людини, виникає значно пізніше і є завершальним останній етап онтогенетичного розвитку особистості дитини".

А в кінці перехідного періоду самовизначення характеризується не тільки розумінням себе - своїх можливостей і прагнень, але й розумінням свого місця в людському суспільстві і свого призначення в житті.

Підлітковий вік - це межа між дитинством і дорослим життям, пов'язана з віком обов'язкової участі людини в суспільному житті. У багатьох стародавніх суспільствах перехід до дорослого стану оформлявся особливими ритуалами, завдяки яким дитина не просто набував новий соціальний статус, але як би народжувався наново, одержувала нове ім'я.

Межі підліткового періоду приблизно співпадають з навчанням дітей в 5 - 8 класах середньої школи і охоплюють вік від 10 - 11 до 14 років, але фактичний вступ у підлітковий вік може не збігатися з переходом у 5-й клас і відбуватися на рік раніше чи пізніше.

Особливе положення підліткового періоду в розвитку дитини відображено в його назвах: "перехідною", "переломний", "важкий", "критичний". У них зафіксована складність і важливість що відбуваються в цьому віці процесів розвитку, пов'язаних з переходом від однієї епохи життя до іншої. Перехід від дитинства до дорослості складає основний зміст і специфічну відмінність всіх сторін розвитку в цей період - фізичного, розумового, морального, соціального.

За всіма напрямками відбувається становлення якісно нових утворень, з'являються елементи дорослості в результаті перебудови організму, самосвідомості, відносин з дорослими і товаришами, способів соціальної взаємодії з ними, інтересів, пізнавальної та навчальної діяльності, змісту морально-етичних норм, опосередковуючих поведінку, діяльність і відносини.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: