Сторінка
13

Впровадження соціально-педагогічної програми профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи

2. Несерйозність, скороминущість і незначність (з погляду дорослих) мотивів, якими діти пояснюють спроби самогубства. Цим обумовлені труднощі своєчасного розпізнавання суїцидальних тенденцій і істотна частота несподіваних для оточуючих випадків.

3. Наявність взаємозв'язку спроб самогубств дітей і підлітків з поведінкою, що відхиляється: втечами з дому, прогулами школи, раннім курінням, дрібними правопорушеннями, конфліктами з батьками, алкоголізацією, наркотизацією, сексуальними ексцесами і т.д. При цьому в дитячому та підлітковому віці виникненню суїцидальної поведінки сприяють депресивні стани, які проявляються інакше, ніж у дорослих.

За даними досліджень В. Нечипоренко, для суїцидентів-підлітків характерні такі особливості: образливість, ранимість; зниження толерантності до емоційних навантажень; низька самооцінка; відкидання соціальним оточенням, почуття покинутості; переживання власної неспроможності, фізичного відставання; уникнення "навантажувальних" ситуацій і пасивність у вирішенні важких ситуацій.

Е. Вроно відзначає, що підліток часто переживає проблеми трьох "н": нездоланність труднощів, нескінченність нещастя, непереносимість туги і самотності. При цьому він повинен боротися з трьома "б": безпорадністю, безсиллям, безнадією.

На першому місці з проблем, характерних для підлітків з суїцидальною поведінкою, знаходяться, звичайно, відносини з батьками (приблизно в 70% випадків ці проблеми безпосередньо пов'язані з суїцидом), на другому місці - труднощі, пов'язані з навчальним закладом, на третьому - проблеми взаємин з друзями, в основному протилежної статі. Немає якоїсь однієї причини, через яку підліток позбавляє себе життя. Молоді люди приходять до самогубства з багатьох причин. Зазвичай це стресовий стан, коли людина живе під вагою не одного, а безлічі стресів: втрата коханої людини, важка хвороба і серйозні економічні проблеми. Деякі вбивають себе в надії, що близькі будуть цінувати їх, відчувати себе винними в їх смерті. Інші кінчають життя самогубством, розраховуючи перейти в більш доброзичливий і чуйний світ. Важливо відзначити, що досягти всіх поставлених цілей і вирішити всі проблеми людина може в тому випадку, якщо він живий. Самогубство нічого не вирішує. З ним просто відбувається кінець життя.

Фахівці налічують велику кількість факторів, що мають відношення до суїцидальних спроб. Серед них і зміна сонячної активності, і вплив магнітних полів Землі, і забруднення навколишнього середовища, накопичення певних морських повітряних мас, циклонів і антициклонів, але найбільш цінними для розуміння самогубства є соціальні, соціально-психологічні та психологічні причини, що руйнують особистість людини, його "я". Безпосередні причини, що штовхнули молоду людину на відмову від життя, як правило, тісно пов'язані з його найближчим оточенням - сім'єю, батьками, друзями. І, нарешті, головною ланкою у вирішенні питання "бути чи не бути" є сама людина, від сили його особи залежить, як поведе він себе в кризовому психічному стані, який вибір зробить, зіткнувшись з труднощами пристосування до складних життєвих ситуацій, і не здасться чи він під впливом тривалих травмують психіку обставин. Інший важливий момент, пов'язаний з проблемою самогубства, - це тимчасова перспектива. Пошук причин суїциду часто приводить в минуле людини або суспільства, в якому він живе, а невизначеність або безвихідність майбутнього часто явна ознака або причина прагнення до самознищення.

Серед суспільних умов, що впливають на самогубства, особливу роль грають деякі культурні явища. Наприклад, поява "Вертера" Гете в 1774 році, в якому описано життя і смерть від нещасливого кохання юного Вертера, породило цілу епідемію самогубств. Засоби масової інформації множать цей ефект зараження вірусом самогубства, заснований на наслідуванні кумирам. Смерть Курта Кобейна в 1994 році - соліста популярної групи "NIRVANA" спричинила за собою цілий ряд самогубств серед молоді. Смерть відомої голлівудської актриси Мерилін Монро і широке обговорення в пресі версії причин її самогубства вселили суїцидальні ідеї і викликали хвилю відповідних самогубств у десятків і навіть сотень американців. За добровільною смертю в 1970 р. письменника Юкіа Місіма, лауреата Нобелівської премії з літератури, послідувала ціла серія відходу з життя японців різного віку. Приклади для наслідування можуть лежати зовсім близько. Наприклад, за самогубством Ігоря Соріна по Росії прокотилася хвиля молодіжних самогубств. Юні дівчата влаштовували масові самогубства, підлітки розкривали собі вени і відправлялися слідом за "вчителем". Наслідування - є наслідок впливу на свідомість самогубці вражаючого його уяву прикладу. Однак дія сили наслідування завжди обмежена і, крім того, носить перемежований характер. Якщо наслідування і досягає певної міри інтенсивності, то на дуже короткий проміжок часу.

На першому місці з проблем соціально-педагогічного плану, характерних для підлітків з суїцидальною поведінкою, перебувають стосунки з батьками, на другому місці - труднощі, пов'язані зі школою, на третьому - проблеми взаємин з друзями, в основному протилежної статі.

Відносини батьків з дітьми, на жаль, не завжди будуються на фундаменті відкритих, повністю щирих відносин, які є надійним захистом від багатьох суворих випробувань, з якими зустрічаються підлітки у наш час. І не випадково, що багато спроб суїциду у молодих розглядаються психологами як відчайдушний заклик про допомогу, як остання спроба привернути увагу батьків до своїх проблем, пробити стіну нерозуміння між молодшим і старшим поколінням. Суттєву роль у суїциди грає збереження родини та її благополучність. Ранні шлюби (у віці 15-19лет) не рятують від зменшення ризику суїциду і це пов'язано, перш за все, з тим, що вони найчастіше є спробою, і не завжди вдалою, вирішити якісь інші проблеми, наприклад, позбутися нестерпної обстановки в сім'ї батьків.

Щоб зрозуміти суїцидальних людей, треба добре знати їх сімейне життя, оскільки воно відображає емоційні порушення у членів сім'ї. Від особливостей сімейного оточення залежить, чи виявиться їхній потенціал саморуйнування. Наприклад, якщо людина стурбована, то не виключено, що й інші члени сім'ї також охоплені відчаєм. Було виявлено, що при більшості суїцидів у підлітків їхні батьки були подавлені і думали про самогубство.

Шкільні проблеми зазвичай пов'язані з неуспішністю або поганими відносинами з вчителями, адміністрацією або класом. Ці проблеми зазвичай не є безпосередньою причиною самогубства, але вони призводять до зниження загальної самооцінки учнів, появі відчуття незначущості своєї особистості, до різкого зниження опірності стресам і незахищеності від негативного впливу навколишнього середовища.

Суїциди через нерозділене кохання у підлітків до 16 років складають практично половину від загального числа самогубств, а після 25 років з цієї причини кінчають з собою набагато рідше.

Одними з основних причин суїцидальної поведінки в підлітків є також їхня нездатність до продуктивного виходу з ситуації; несформованість та неефективність способів психологічного захисту, який дозволив би їм впоратися з емоційними навантаженнями; наявність психотравмуючих ситуацій та невміння знайти конструктивне вирішення для їх розв'язання. Відомо, що підлітковий вік є важливим етапом життя людини, оскільки саме в цей період зароджуються основні риси зрілої особистості, формуються основні якості, механізм регулювання поведінки, розвиваються психічні функції, однак підлітку не вистачає індивідуального соціального досвіду, що породжує внутрішні психологічні проблеми й міжособистісні конфлікти, що є одними з причин суїциду.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: