Сторінка
2

Впровадження соціально-педагогічної програми профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи

соціальна педагогічна програма суїцидальний

Суїцидальні тенденції (задуми, наміри) - активні і серйозні роздуми, розробка плану суїциду, визначення способів здійснення самогубства, часу, місця його здійснення. В зовнішній поведінці можливі вияви спонукань до безпосереднього здійснення суїцидальної задуму. Майже всі суїциденти в цей період виказують в тій або іншій формі суїцидальні наміри кому-небудь з близьких, друзів або колег іноді у вигляді натяків або в жартівливій формі (суїцидальні вияви). Перехід суїцидальних тенденцій в суїцидальні вияви говорить про приєднання до задуму суїциду вольового компоненту, спонукаючого до безпосереднього здійснення рішення - здійсненню суїцидальної спроби. Суїцидальні замахи (спроби) - цілеспрямована операція засобами позбавлення себе життя з метою покінчити життя самогубством або з демонстративно-шантажні цілями.

Самогубство, суперечачи здавалося б природженому всім живим істотам інстинкту самозбереження, з давніх давен займало розуми багатьох дослідників. Задовго до виникнення суїцидології як медичної науки самогубство вивчалося філософами, на нього звертали увагу історики, літописці. Але в першу чергу з проблемою самогубства зіткнулися філософи. Починаючи з античності до наших днів, величезне значення надає філософія проблемі свідомого припинення людиною власного життя.

Це свідчить про ту ступінь величезної значущості, яку має проблема самогубства для духовної культури людства, історії, науки і мистецтва.

Однак, незважаючи на широкий інтерес до даної проблеми, практично до початку XIX століття строго наукового вивчення самогубств не робилося. Лише в кінці XIX століття з'являються перші основоположні роботи по суїцидології.

Емілю Дюркгейму, автору першої серйозної наукової монографії про самогубство, перекладеної в 1912 році на російську мову, належить досить повне наукове визначення самогубства. Дюркгейм відносив до самогубства кожен смертний випадок, який безпосередньо або опосередковано є результатом позитивного або негативного вчинку, скоєного самим потерпілим, якщо цей останній знав про що чекали його результати. Це був початок нової течії в соціології - суїцидології. Пояснюючи це явище, він стверджував, що при дослідженні проблем самогубства слід перш за все враховувати зовнішні обставини, особливості суспільства, в котрих живе людина.

Соціологічна теорія самогубства, запропонована в кінці XIX століття Дюркгеймом, розглядає самогубство в основному як результат розриву інерперсональних зв'язків особистості, відчуження індивідуума від тієї соціальної групи, до якої він належить. Враховуючи особливості цього розриву, Дюркгейм виділяв три типи самогубств: егоїстичне (у осіб, недостатньо інтегрованих з соціальною групою), альтруїстичне (повна інтеграція з соціальною групою) і анемічне (реакція особистості на важкі зміни в соціальних порядках, що призводять до порушення взаємних зв'язків індивідуума і соціальної групи). У подальшому інтерес до проблеми самогубства неухильно зростає. Різні аспекти самогубства і суїцидальної поведінки вивчали переважно зарубіжні вчені.

Зарубіжні фахівці в сфері самогубства проводять дослідження і роблять спроби розібратися з цим складним явищем. У полі зору зарубіжних авторів залежність зміни числа самогубств від статі, релігії, освіти, сім'ї і т.д. Вони так само намагаються визначити основну причину самогубств, способи вплинути на їх кількість.

Р. Балле і К. Річардсон проводили дослідження, які стосуються вивчення залежності зміни числа самогубств від соціальної интергации, географічного розташування та імітації. "Ми розглядаємо просторові, - писали вони, - а не тимчасове структурування самогубств. Іншими словами, ми говоримо, що самогубство кластерно до географічного простору, а не в часі. Замість оцінки наслідків особливих самогубств, ми оцінюємо наслідки всіх самогубств".) Звертається велика увага на оцінку самогубств не як поодиноких випадків, а як масового явища. Говорячи про імітацію, американські вчені критикують Дюркгейма за те, що його визначення цього слова занадто ексклюзивні, і тому, занадто вузькі. Вони приходять до висновку, що імітація пов'язана з географією самогубств. Тобто, імітація тих, хто скоює самогубство, створює кластеризації високих показників самогубств, і навпаки. Отже, відкидають тезу Е. Дюркгейма про те, що процес імітації не робить впливу на кількість самогубств. Вчені відзначають залежність між соціальною інтеграцією, імітацією і кількістю самогубств.

Вчені Р. Валойс, К. Зюлліг, С. Хабнер і Д. Ванзер вивчали зв'язок між задоволеністю життям і самогубствами. Розглядалася задоволеність життям не серед дорослого населення, а серед дітей, так як з кожним роком збільшується показник самогубств саме у молодих поколінь. Вчені наводять як приклад те, що в останні роки в США самогубства стоять на третьому місці серед причин смерті людей у віці від 14 до 18 років. Дослідження показують, що необхідні програми щодо запобігання самогубств. Державні школи повинні їх використовувати. У програмах повинен спостерігатися зв'язок трьох елементів: перший складається з розробки програм надання допомоги однолітками, взаємодія сім'ї та школи, створення команд профілактики, другий - оцінка ризику самогубств, забезпечення безпеки учнів, третій - якщо самогубство сталося, потрібно максимально зменшити можливість наслідування. "Це дослідження показало, значущі, надійні відносини між сприйманої незадоволеністю життям і самооцінкою, порушеннями психічного здоров'я, думками про самогубство, суїцидальною поведінкою. У свою чергу, ефективні програми профілактики самогубств повинні бути побудовані досить, щоб забезпечити школи фахівцями з керівними принципами, яким необхідно слідувати при розгляді цього питання, але достатньо гнучкими, щоб забезпечити належне поводження з унікальної ситуації.". Йдеться про необхідність відслідковування та запобігання суїцидальної поведінки ще в період шкільного віку, про необхідність появи кваліфікованих фахівців, здатних впоратися з нестандартною ситуацією, здатних допомогти подолати труднощі.

Й. Неелеман і М. Гроот в статті "суїцидальних: розлад не визнає кордонів" зазначають, що ризик самогубства зростає при деяких особистісних характеристиках, таких як невротизм і імпульсивність, вони проявляють себе при конкретних ситуаціях. На виникнення суїцидальності можуть вплинути імітація і міжособистісне перенесення. У людини, що бажає вчинити самогубство, може спостерігатися бажання будь-якими методами спробувати прискорити вирішення конфлікту. До посилюючих факторів автори відносять різкі соціальні зміни, освітлення суїциду в ЗМІ, доступність багатьох ефективних засобів самогубства, низький рівень інтелектуального розвитку, низький соціально - економічний статус і т.п. Захисну ж роль будуть виконувати соціальні контакти.

Інші Нідерландські вчені, наприклад Г. Ван Прааг, говорять про нерозкриті ролі антидепресантів. Враховуючи, що депресія є основним попередником суїцидів, а також те, що в останні двадцять років значно зростає застосування антидепресантів, залишається загадкою збереження частоти суїцидальних проявів або навіть зростання кількості суїцидальних спроб в деяких територіях. Дане питання мало розкрито і мало вивчено, але це не зменшує його значимості. Він актуальний не тільки для Нідерландів, але і для інших держав, у тому числі і для слов`янських. Його значимість полягає в тому, що лікування депресій дійсно може зменшити кількість самогубств. Також порушено питання про те, що залишається загадкою реальна кількість суїцидальних актів та спроб суїциду.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: