Сторінка
6

Оцінка управління фінансами ЗАТ ,,Електромашпромсервіс”

Визначаючи роль фінансів акціонерних товариств, не можна не сказатипро їхню багатогранність, адже вони охоплюють грошові відносини із засновника­ми товариств, трудовим колективом, із постачальниками, покупцями, бюдже­том, банками, позабюджетними, страховими й іншими організаціями. Фінанси акціонерних товариств функціонують у процесі придбання сировини, матеріа­лів та інших товарно-матеріальних цінностей, реалізації виробленої продукції. В процесі інвестування, формування капіталу і резервів, створення й розподілу прибутку, при виплаті дивідендів за акціями і відсотків за облігаціями, у проце­сі сплати податків до бюджету, при отриманні й погашенні кредитів. Відміннос­ті в організаційно-правовому статусі акціонерних товариств помітно відбивають­ся на організації їхніх фінансів — джерелах і порядку формування статутного капіталу та закріпленні прав власників через акціонування, системі розподілу прибутку (доходу), взаємовідносинах із бюджетом [11, с.109].

Функції фінансів акціонерних товариств безпосередньо пов'язані з форму­ванням і рухом (розподілом, перерозподілом і використанням) капіталу, дохо­дів, фондів, резервів та інших грошових джерел, засобів підприємства, тобто його фінансових ресурсів. Отже, безпосередніми об'єктами управління фінан­сами акціонерного товариства є грошові потоки і фінансові ресурси.

Фінанси акціонерного товариства — це сукупністьформ і методів формування, розподілу та використання фінансових ресурсів із метою забезпечення ста­тутної діяльності й розширеного відтворення, а також відносини, що виникають на всіх стадіях створення, діяльності, реорганізації та ліквідації товариства [11, с. 109].

Функції будь-якої економічної категорії є формою вираження її суспільного призначення, її сутності в дії. З огляду на це фінанси акціонерних товариств виконують такі функції:

· формування капіталу, грошових доходів і фондів фінансових ресурсів;

· використання капіталу, грошових доходів та фондів фінансових ресурсів;

· регулювання грошових потоків.

Формування капіталу, грошових доходів і фондів фінансових ресурсів — не­обхідна умова безперебійного процесу виробництва і реалізації продукції, збіль­шення основних фондів і обігових коштів, здійснення економічного стимулю­вання й матеріального заохочення, формування доходів держави.

У ході реалізації функції використання фінансових ресурсів відбувається оптимізація вкладення капіталу і залучених коштів до оборотних і необоротних ак­тивів, забезпечення платежів до бюджету і позабюджетних фондів, вкладення вільних грошових ресурсів у найліквідніші активи, використання грошових до­ходів на цілі розвитку. Реалізація такої функції забезпечує розвиток підприєм­ства, інтересів трудового колективу й акціонерів.

Функція регулювання грошових потоків відображає специфіку суспільного призначення фінансів акціонерних товариств і пов’язана з процесом формуван­ня й використання фінансових ресурсів, який опосередковується відповідними грошовими потоками. Результуючим ефектом є забезпечення збалансованості грошових і матеріальних потоків та формування фінансових ресурсів, необхід­них для забезпечення статутної діяльності, виконання всіх зобов’язань.

Реалізація зазначених функцій у процесі управління фінансами акціонер­них товариств, природно, супроводжується і здійсненням контролю (як однієї з функцій будь-якого управлінського процесу) за грошовими потоками та фор­муванням капіталу, грошових доходів і фондів.

Деталізація функцій фінансів акціонерних товариств має досить умовний характер, оскільки усі функції тісно переплетені й здійснюються практично од­ночасно. Відповідальність за конкретну їх реалізацію покладається на фінансо­ві служби і фінансових менеджерів. Негативні наслідки незадовільного фінан­сового управління можуть виявитися у вигляді як суто фінансових втрат, втрат і згаяних вигод, так і у вигляді падіння якості бізнесу в цілому.

Отже, організаційно-правові форми підприємств визначають їхні фінансові особливості. Дуже важливим завданням є визначення спільних характерних рис фінансів підприємств, сучасних організаційно-правових форм і встановлен­ня основних відмінностей, які визначають вибір тієї чи іншої форми. Практика переконує: якщо підприємства не враховують фінансових особливостей, харак­терних для вибраної ними форми, у них неминучі конфлікти між власниками, керівниками і працівниками.

Отже, органі­зація фінансів підприємства будується на єдиних базових принципах, а саме: економічної самостійності, самофінансування, зацікавленості у результатах фі­нансової діяльності й відповідальності за її результати, контролю за фінансовою діяльністю, резервування під фінансові ризики.

Фінанси акціонерного товариства — це сукупністьформ і методів формування, розподілу та використання фінансових ресурсів із метою забезпечення ста­тутної діяльності й розширеного відтворення, а також відносини, що виникають на всіх стадіях створення, діяльності, реорганізації та ліквідації товариства.

Фінанси акціонерних товариств охоплюють грошові відносини із засновника­ми товариств, трудовим колективом, із постачальниками, покупцями, бюдже­том, банками, позабюджетними, страховими й іншими організаціями, вони функціонують у процесі придбання сировини, матеріа­лів та інших товарно-матеріальних цінностей, реалізації виробленої продукції, в процесі інвестування, формування капіталу і резервів, створення й розподілу прибутку, при виплаті дивідендів за акціями і відсотків за облігаціями, у проце­сі сплати податків до бюджету, при отриманні й погашенні кредитів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 


Інші реферати на тему «Фінанси»: