Сторінка
6

Соціально-педагогічна робота щодо розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Вивчення теоретичних і практичних основ інтуїції дозволяє побудувати концепцію педагогічної інтуїції, яку слід трактувати як швидкий, несвідомий відбір педагогом найбільш ефективних методів і пріоритетів педагогічного впливу в ситуаціях нестачі інформації про сутності педагогічного явища. Саме за допомогою інтуїції педагог здатний негайно вибирати одне з багатьох рішень, наприклад, в результаті захоплення особливостей сприйняття матеріалу або назріваючих конфліктів спілкування, викликаних непередбаченими тенденціями або обставинами та ін

Цікаво відзначити, що викладачі різних спеціальностей по-різному ставляться до оцінки внеску інтуїції в професійні досягнення. Так, юристи вважають, що їй належить 41% досягнень у цій галузі, геологи - 38, філологи - 31, математики - 27, хіміки - 19, фізики - 18, біологи - 15%. Аргументуючи свої думки, юристи відзначають, наприклад, що в судочинстві інтуїція може розглядатися як інструмент породження гіпотез, що допомагають просівати версії; геологи підкреслюють, що часто їм доводиться приймати рішення при нестачі інформації, тому для них так важлива роль інтуїтивного мислення.

Інтуїтивні способи педагогічного мислення необхідні педагогу, тому що дозволяють швидко прийняти рішення з урахуванням передбачення далекого розвитку педагогічної ситуації. Інтуїція також дає можливість побачити задачу в цілому, подолати обмеженість відомих підходів до її вирішення і вийти за рамки звичних, схвалюваних логікою уявлень. Отже, інтуїтивне і логічне, неусвідомлюване і усвідомлене не протистоять один одному - це лише різні форми і рівні психічних відображення, що знаходяться в строгому співвідношенні з тим місцем, яке займає відображення в структурі діяльності педагога.

Так, роль інтуїції у педагогічній діяльності, на думку С. Д. Полякова, полягає в наступному:

- без інтуїції неможливо успішно навчати і виховувати дітей, не володіючи здатністю до психологічного проникненню у внутрішній світ дитини, в приховані процеси, які відбуваються в кожному дитячому колективі;

- педагогу доводиться миттєво реагувати і приймати відповідальні рішення, покладаючись, насамперед, на інтуїцію (не потім, а зараз же .);

- інтуїція допомагає розібратися в короткі терміни в характерах і звичках дітей, спираючись на спостережливість і педагогічну прозорливість;

- інтуїція допомагає зрозуміти душевний стан дитини ще до того, як воно проявиться в якомусь проступок;

- інтуїція допомагає вгадати загальний настрій класу і повернути урок так, щоб він негайно зачепив за живе всіх;

- інтуїція, помножена на любов до дітей, свідомість свого громадянського обов'язку, допомагає знайти дорогу до сердець дітей, у тому числі й "важких підлітків";

- інтуїція - необхідна умова педагогічної творчості.

Ідеї, рішення, народжені інтуїцією, часто бувають настільки оригінальні і несподівані, що, навіть будучи строго обґрунтовані, не завжди знаходять належну підтримку у оточуючих, які з позицій загальноприйнятих поглядів вважають їх божевільними. Але сучасний попит на "божевільні" ідеї породжує численні пропозиції не тільки у вигляді ідей, удосконалюють наше пізнання. Багато ідей, незважаючи на "шалено" і уявну оригінальність, є не більш ніж наукоподібної містифікацією або просто модернізованим переказом колишніх помилок і помилок.

Важливо знати і про умови прояву ефективності інтуїції в педагогічній діяльності. Серед них можна виділити:

1. Бажання і вміння педагогів оволодіти прийомами і методами професійної педагогіки.

2. Рівна вміння прислухатися як до свого "внутрішнього голосу", так і до розуму. Опора на заняття, досконалу педагогічну техніку загострює і стоншує інтуїцію, робить її стійкою.

Тому педагогів умовно можна розділити на "раціоналістів" - педагоги, які володіють на високому рівні педагогічної технікою, і "інтуїтивіст" - педагоги, які звертаються до почуттів вихованців, які прагнуть до душевного контакту з ними, педагоги, які працюють творчо.

Можна назвати такі види інтуїції: чуттєва; творча; художня; інтелектуальна; технічна; передбачення; професійна; математична; прийняття рішення; моральна; жіноча; побутова та ін. Кожна виконує певну функцію, що говорить про багатофункціональності інтуїції.

У математиці в дослідженнях А. Пуанкаре, В. Ф. Асмуса відзначені:

• аналітична інтуїція - інтуїція чистого числа (лежить в основі аналогії), дозволяє не виходити за рамки логічного знання і позбавляє від логічних помилок;

• геометрична інтуїція дозволяють виділити безперервність простору, його зв'язність, замкнутість, відвертість і т.д.;

• фізична інтуїція дозволяють використовувати лежать за межами простого просторової уяви фізичні подання;

• філософська інтуїція дозволяють створювати нові теорії, сприяють розширенню зв'язків між науковими областями.

Однією з функцій інтуїції ми вважаємо сполучну, яка виконує роль моста між несвідомим і свідомістю, інший, - передача інформації, смислів, образів, третьої, - творча, яка проявляється у творчості .

Бунге в своїй роботі викладає власне розуміння місця і ролі різних видів інтуїції в процесі наукового пізнання. В аналізі сутності інтуїції і її ролі в науці позиція автора з низки питань є спірною.

Педагогічна інтуїція як евристичний феномен існує і функціонує практично на всіх етапах педагогічної творчості. Організоване науково-педагогічне спостереження за інтуїтивним пізнанням в педагогічній діяльності - ось кероване педагогічне завдання. Техніці цих процесів необхідно навчати у вузі.

До числа найбільш характерних рис наукової інтуїції, на наш погляд, відносяться:

1. Принципова неможливість отримання шуканого результату за допомогою чуттєвого пізнання навколишнього світу.

2. Принципова неможливість отримання шуканого результату за допомогою прямого логічного висновку.

3. Несвідома впевненість в абсолютній істинності результату (це жодним чином не знімає необхідності подальшої логічної обробки та експериментальної перевірки).

4. Раптовість і несподіваність отриманого результату.

5. Безпосередня очевидність результату.

6. Неусвідомленість механізмів творчого акту, шляхів і методів, що призвели вченого від початкової постановки проблеми до готового результату.

7. Надзвичайна легкість, неймовірна простота і швидкість пройденого шляху від вихідних посилок до відкриття.

8. Яскраво виражене відчуття самозадоволення від здійснення процесу інтуїції і глибокого задоволення від отриманого результату .

Таким чином, педагогічна інтуїція являє собою складне поняття, що має специфічну структуру, кожен компонент якої реалізується в освітньому процесі. Знання наукових основ педагогічної інтуїції, її ролі та значення в навчально-виховному процесі створює можливість для підвищення якості та ефективності раціональних, емоційних компонентів творчої діяльності педагогів і тим самим гарантує позитивні результати засвоєння знань, умінь і навичок.

Особливості використання інтуїції в педагогічній діяльності співвідносяться з такими поняттями як педагогічна дійсність і педагогічна діяльність .

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: