Сторінка
11

Соціально-педагогічна робота щодо розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Таким чином для перевірки доцільності аналізу, щодо виявлення схильності до педагогічної інтуїції, нам представилось можливим дослідити один із зазначених компонентів педагогічної інтуїції, а саме, вивчити рівень сформованості власне особистих інтуїтивних вмінь студентів-магістрантів факультету початкового навчання за наступним опитувальником.

"Наскільки у Вас розвинена інтуїція?"

1. Чи швидко вгадуєте Ви відповіді, граючи в різні ігри?

2. Щастило Вам кілька разів поспіль при грі на гроші?

3. Чи відчували Ви коли-небудь при першому погляді на будинок, що він підходить і щасливий?

4. Чи хотілося Вам ближче пізнати людину після того, як бачили його всього одну мить?

5. Чи траплялося так, що Ви відчували, хто телефонує, ще не знявши трубку?

6. Чи чули Ви коли-небудь голос, який говорив, що Вам робити?

7. Чи вірите Ви в долю?

8. Чи буває так, що Ви знаєте заздалегідь, що збирається сказати людина?

9. Снився Вам коли-небудь поганий сон, який виявився потім віщим?

10. Чи знали Ви коли-небудь заздалегідь, що міститься в листі, не розкриваючи його?

11. У розмові закінчуєте чи Зи пропозиції за співрозмовника?

12. Чи траплялося, що Ви думали про людину, з яким давно не спілкувалися, а потім раптом несподівано отримали від нього листівку, лист або просто зустрілися?

13. Чи буває так, що Ви з незрозумілих причин не довіряєте деяким людям?

14. Пишаєтеся Ви своєю здатністю визначати характер людини з першого погляду?

15. Чи відчували Ви коли-небудь відчуття, що Ви це вже бачили?

16. Відмовлялися Ви летіти на літаку з остраху, що він може розбитися?

17. Прокидалися Ви вночі в турботі про здоров'я та безпеку друга або родича?

18. Чи буває так, що Вам без особливої причини не подобаються деякі люди?

19. Чи траплялося, що Ви бачили якийсь аксесуар або одяг і відчували, що неодмінно повинні це мати?

20. Чи вірите Ви в кохання з першого погляду?

Результати даного дослідження показали що у студентів-магістрантів розвинена інтуїція високого рівня в кількості 78% , це говорить про те, що особистість володіє великою здібністю відчувати та вбачати в своїх діях, та діях її оточуючих, різні деталі та моменти, котрі потребують значної та вагомої уваги.

На середньому рівні сформованості інтуїції знаходяться 22% опитуваних, а це свідчить про достатній рівень сформованості інтуїції, але вони не завжди повністю використовуєте свої інтуїтивні здібності.

Студенти із низьким рівнем сформованості інтуїції відсутні.

Рис. №3 : Рівень сформованості педагогічної інтуїції у студентів-магістрантів

Наступним етапом нашої роботи була перевірка рівня схильності студентів-магістрантів факультету початкового навчання до педагогічної інтуїції, за вже зазначеним опитувальником А.С.Гільманова.

Дослідження дало нам можливість показати на рівневих співвідношеннях формування досліджуваного поняття. Ми охарактеризували наступні результати в трирівневу структуру, кожній з яких дали свої особливості.

Отже, результати є слідуючими: на високому рівні сформованості педагогічної інтуїції знаходяться 33% студентів, на середньому рівні – 67% від загальної кількості, низький рівень відсутній.

Дане співвідношення рівнів показує, що схильності до формування педагогічної інтуїції має місце серед апробованих респондентів. Звичайно вище згадувана тенденція щодо ролі значного досвіду , який має місце в навчально-виховному процесі даних студентів, дійсно є актуальним.

Рис. №4: "Рівень схильності до педагогічної інтуїції студентів-магістрантів"

Отже, результат нашого дослідження виявився очікуваним, так як, респонденти, котрі мають певний та значний теоретичний та практичний досвід у своєму навчально-виховному процесі, показали гідний високий та середній рівень сформованості педагогічної інтуїції.

Таким чином, можна зробити висновок, що студенти магістратури, продемонструвавши середні і високі показники сформованості інтуїтивної сфери, зможуть, в процесі інтуїтивних дій, які використовуватимуть в своїй педагогічної діяльності, "відчути та ввійти" в проблеми інших людей, зрозуміти суть їхніх моральних переживань, "прочитати" по міміці і жестам приховану всередині духовну сутність особистості і світ людських переживань.

Хочеться відзначити, що саме вищезгадані якості є значущим компонентами структури педагогічної інтуїції.

Експериментальна програма щодо моделі розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Багато хто задає собі питання, як розвинути і успішно застосовувати інтуїцію. Відповідь очевидна, слід тренуватися.

Питання про те, як розвивати інтуїцію, велике і складне. Ми вкажемо лише кілька напрямків цієї роботи.

Перш за все - це посилення інтегративного підходу при вивченні теорії як шляхом читання узагальнюючих проблемних лекцій при значному скороченні лекцій функціонально-тематичного характеру, так і на основі розробки і використання прийомів цілісного підходу до аналізу педагогічних ситуацій.

Далі - це система навчальних вправ, навчальної тренування при вивченні всього циклу психолого-педагогічних і соціально-педагогічних дисциплін, що вимагає на перших етапах детального обґрунтування прийнятих рішень і пропонування дій, а в подальшому - швидкого прийняття рішень і менш детальних обґрунтувань (обґрунтувань тільки самої ідеї рішення). В систему входять вправи на стимулювання образності мислення, фантазії, емоційної чуйності, прогнозування поведінки.

Непогано працюють в цьому відношенні "незакінчені" завдання, завдання на використанні "підказки", різні "конкурси ідей", колективні "мозкові атаки". Викладачі просять студентів оцінити ряд педагогічних ситуацій, запропонувати рішення, а потім проводиться спільний аналіз, стимулюючий педагогічну рефлексію: що відчував, на що орієнтувався, "як бачив" ситуацію, чи проводив уявний експеримент і т. д. Для проведення такої роботи розроблені спеціальні посібники.

Але найуспішніше інтуїція розвивається практикою, якщо прийняті рішення аналізуються, оцінюються, розкриваються помилки, тобто здійснюється те, що іменується педагогічної рефлексією.

Тренінг у цьому відіграє дуже важливу роль. Розвивати і застосовувати інтуїцію можна в повсякденному житті. Для цього існують декілька дуже цікавих способів. Наприклад, спробуйте вгадати, хто вам телефонує. Коли це у вас почне виходити, намагайтеся здогадатися, з якого приводу вам зробили дзвінок. Так само можна пробувати вгадати настрій того, хто телефонує вам людини. Ми пропонуємо спеціальні психотехнічні вправи, направлені на розвиток педагогічної інтуїції.

Тренінг збагатить ваш внутрішній світ, змінить сприйняття інформації, допоможе в ситуації вибору. В результаті тренінгу підвищується успішність, тому що ви інтуїтивно знаходите найкращі рішення і час для реалізації планів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: