Сторінка
2

Соціально-педагогічна робота щодо розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Інтуїція виступає не тільки як продукт наукового знання, але і як засіб його подальшого поглибленого дослідження, оскільки сприяє виявленню нових зв'язків і відносин в його складній структурі. Таким чином, розробка проблеми інтуїції з необхідністю вносить певний внесок у подальший поглиблене дослідження матеріалістичної діалектики та теорії пізнання. Для того щоб розкрити суть інтуїтивного мислення, необхідно насамперед вийти за межі порочного і надзвичайно вузького кола, окресленого словом "інтуїція", але не в область чистих абстракцій, спекулятивних суджень, а в область ленінської теорії відображення і конкретно наукового знання. При цьому потрібно врахувати, що жодна форма теоретичного знання, в тому числі і інтуїція, не може бути правильно зрозуміла і витлумачена поза обліком психічної форми відображення, яка містить момент індивідуального, особливого, який ніяк не може бути розкритий засобами логічного аналізу. Ігнорування цього факту в дослідженні особливостей процесу пізнання веде до серйозних методологічних помилок.

В якості основних особливостей інтуїтивного рішення зазвичай відзначають чуттєвість образів, неусвідомленність способів отримання результату, велику значимість просторово-часових компонентів, цілісності сприйняття. Все це свідчить про істотний внесок механізмів правої півкулі в цей процес. Але як тільки результат інтуїтивного рішення усвідомлюється і може бути представлений і перевірений на логічну несуперечливість, необхідно припустити участь в цьому процесі лівої півкулі. Багато дослідників помітили, що зовнішні прояви інтуїції (характеризуючі одномоментне виникнення результату і його нерозчленованість) суб'єктивно відчуваються як стрибок із ситуації, коли не було жодного рішення, до ситуації, коли є готове, цілісне рішення. Під кресліть, що зазвичай ніякі підготовчі та проміжної етапи цього процесу не усвідомлюються.

Інтуїція, якою по праву повинна займатися психологія, є одним з найбільш вживаних і, тим не менше, найбільш маловивчених людських якостей. Цінність інтуїції не тільки в художніх професіях, але і в науці, педагогіці, будь-яких практичних видах діяльності не ставиться під сумнів. Інтуїтивний рівень професійного мислення та операційних дій, що характеризується високою швидкістю (миттєвістю) вибору стратегії і креативних рішень, часом нелогічних, але єдино вірних, для багатьох видів діяльності означає рівень майстерності, що стоїть на порядок вище рівня ремісничої професіоналізму.

Отже, як бачимо, тема інтуїції - стикова проблема, що стала предметом вивчення багатьох наук. Звідси – різні підходи до розробки проблеми і численні значення поняття "інтуїція".

Термін "інтуїція" походить від латинського intuito rapido epronto, тобто, "швидко побачений", від латинського дієслова intueri, що означає "бачити внутрішньо "," пильно, уважно дивитися ".

Щодо терміну "інтуїція" в науковій літературі, то слід зазначити, що він має чимало смислових значень. Значення ці в основному відносяться до різних аспектів інтелектуальної діяльності людини .

Дану проблему розглядало чи мало науковців. Ось, наприклад, С. Вавілов розглядає інтуїцію, як особливо проникливу здатність поставити проблему, пророкувати результат дослідження. Поряд з цим інтуїція – це форма людського пізнання, що виражається у специфічному поєднанні чуттєвого і раціонального моментів, виділяє П. В. Копнін. Іншими словами, інтуїція оголошується специфічним способом взаємодії чуттєвого і логічного пізнання (А. Ейнштейн). Великі можливості інтуїтивного осягнення істини, що призводять нерідко до феноменальних результатів, дають підстави розглядати інтуїцію, як здатність до необмеженої багатої фантазії, точніше кажучи, до здатності виробляти "божевільні ідеї" (Д. І. Блохинцев).

Цікавий підхід до інтуїції пропонується в психологічній концепції К. Юнга. У ній інтуїція розглядається як одна з провідних функцій особистості, що визначає ставлення людини до самої себе і навколишнього світу, спосіб прийняття ним життєво-важливих рішень. З точки зору психології процес формулювання інтуїтивного рішення протікає в підсвідомості. Механізм цих процесів ще недостатньо вивчений. Для інтуїції характерна швидкість (іноді моментальність) формулювання гіпотез і прийняття рішень, а також недостатня усвідомленість його логічних підстав. Хоча інтуїцією і наділений з самого народження кожна людина, приблизно лише до трьох років діти користуються інтуїцією, в подальшій життєдіяльності процес соціалізації знижує прояв інтуїтивних здібностей. Вважається, що в досягненні успішності у життєдіяльності людини важливу роль відіграє інтуїція. Формування і розвиток успішності особистості є одним із пріоритетних напрямків сучасної освіти.

Коли, працюючи над завданням, людина отримує рішення і не може пояснити його за допомогою усвідомлюваних логічних кроків (реалізуються як екстра-або інтерполяція), вона дивується непередбачуваністю результату і неможливістю зрозуміти і пояснити спосіб його отримання. Тоді вона каже: "це інтуїція". Однак непередбачуваність рішення не є абсолютною. Людина не знає, що вона отримає, але те, що він щось отримає, він відчути може. Спостережні люди відзначають у себе певний стан, що передує озарінням, емоційне передчуття наближення до чогось значимого. Не виключено, що суб'єктивний стан несподіванки осяяння пояснюється тим, що результат отриманий у правій півкулі з його специфічними підсвідомими механізмами і особливою логікою. Тоді відчутний розрив - це стрибок не тільки між неусвідомлюваним і усвідомленими результатом, але і між різними способами обробки інформації.

Істотна властивість, неодмінно супутнє інтуїції, - емоційне збудження, переживання напруженості і навіть якийсь гарячковий стан. Створюється враження, що коли рішення знайдено інтуїтивно, то зворотний зв'язок, що свідчить про досягнення бажаного результату, замикається через що виникають емоційні відчуття .

Складність, і в той же час актуальність, проблеми інтуїції пояснюється тим, що даний феномен відноситься до розряду "людських". Питання виділення етапів і умов формування інтуїтивного знання ускладнюється тим, що дане явище важко зафіксувати, і воно носить неалгоритмічний характер. Більш того, ці раптово виникаючі ідеї, як правило, не володіють вербальним, логічним характером, спочатку вони є у вигляді образів - іноді смутних, а іноді гранично ясних.

Згідно з новими дослідженнями в області нейрофізіологічних основ функціонування мозку людини, практично будь-яка його розумова діяльність пов'язана з роботою як свідомих (лівопівкульним), так і підсвідомих (правопівкульних) психічних процесів. Інтуїція розглядається як деякий стрибок, розрив у мисленні, при якому здійснюється перехід від чуттєвих образів до понять і від понять до чуттєвих образів.

Умовою виникнення інтуїції є зняття звичних заслонів і заборон лівопівкульним мислення. Часто це відбувається в таких станах свідомості, коли розумова робота призупинена, наприклад, під час спокійного сну.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: