Сторінка
12

Соціально-педагогічна робота щодо розвитку педагогічної інтуїції у майбутніх педагогів

Ціль даного заняття направлена на формування власної моделі педагогічної інтуїції, якою педагог зможе керуватися в своїй професійній діяльності. В цілому, вправи тренінгу допоможуть в наступних областях:

- в особистих взаєминах

- для якісних рішень

- при виборі з декількох варіантів

- при пошуку способів роботи

- для розробки проекту

- для оцінки причин ситуації, що склалася

- для перегляду стану роботи

- для прийняття рішення

- при веденні переговорів

- для створення чогось нового (відкриття своєї справи, планування тощо).

Наша модель формування педагогічної інтуїції буде представлена в наступних компонентах:

- виявлення "вміння слухати себе";

- пам'ять на свої перші враження;

- рівень педагогічної уяви, навичок педагогічної імпровізації;

- власне значення підсвідомого;

- особливість "власного вибору".

Дані компоненти ми поєднали в основну частину заняття, перед якою представили ряд вправ направлених на налагодження контакту та зняття емоційної напруги.

Слід зауважити, що розвивати педагогічну інтуїцію можна як на самоті, так і в групі людей.

В нашій програмі ми поєднали як групову так і індивідуальну структуру побудови заняття зі студентами. В першій частині нашого педагогічного тренінгу ми покажемо значимість прояву педагогічної інтуїції в практиці педагога за допомогою спеціально підібраних вправ.

Перша частина педагогічного тренінгу: "Педагогічна інтуїція – важливий компонент професійної діяльності педагога".

Вимоги до тренінгу

1. Щирість.

2. Висловлювання від свого імені (я-висловлювання).

3. Обговорення того, що відбувається безпосередньо в групі в даний момент (правило "тут і зараз").

4. Повага мовця.

5. Толерантність.

В ході організаційної зустрічі члени групи повідомляють про себе ті відомості, якими вважають за потрібне поділитися, а також те ім'я, яким би хотіли назватися. Мета ведучого: встановити в групі доброзичливу атмосферу і постаратися зняти внутрішнє напруження учасників.

Вправа №1: "Рукостискання"

Мета: налаштувати групу на позитивний лад.

Хід вправи: Учасникам пропонується походити по колу і привітатися, як можна з великою кількістю учасників тренінгу і побажати того, що необхідно даному учаснику в цей момент.

Рефлексивна вправа: "Мої сильні сторони"

Ціль: "Кожен з вас повинен розповісти іншим учасникам про свої сильні сторони - про те, що він любить, цінує, приймає в себе, що дає йому почуття внутрішньої свободи і впевненості".

Істотно відзначити також ті якості, які вам імпонують, але вони вам не властиві і ви хочете виробити їх у себе.

Вкрай важливо, щоб ви "ви не брали в лапки" свої слова, внутрішньо відмовляючись від них, не благали своїх достоїнств, щоб ви говорили прямо, впевнено, без всяких "але .", "якщо .", "може бути ." і т. д.

Вам дається на це 3 хвилини. Навіть якщо ви закінчите свою промову раніше, що залишився, все одно належить вам. Слухачі можуть тільки уточнювати деталі або просити роз'яснення, але не мають права висловлюватися.

Може бути значна частина вашого часу пройде в мовчанні. Ви не зобов'язані пояснювати, чому вважаєте ті чи інші свої якості сильної сторони. Досить того, що ви самі в цьому впевнені.

Ведучий дає учасникам 3-5 хвилин на підготовку і потім пропонує першому почати.

По закінченню 3 хвилин ведучий дає сигнал, що означає, що час першого минув. Далі вступає в роботу другий учасник, у розпорядженні якого також 3 хвилини, і так до тих пір, поки не висловляться всі члени групи.

Коментарій: Ця вправа спрямована не тільки на визначення власних сильних сторін кожним учасником, а й на формування звички думати про себе позитивно. Тому при його виконанні необхідно стежити за тим, щоб учасники уникали будь-яких, навіть незначних висловлювань про свої недоліки, помилки, слабкості. Будь-яка спроба самокритики і самоосуду перетинається.

Робота може бути організована в режимі великого кола, а при великій кількості учасників - в мікрогрупах по 7-8 чоловік.

Вправа №2: "Моя улюблена якість"

Мета: діагностика стану групи на момент початку тренінгу.

Хід вправи: Студентам пропонується розділитися на пари і сісти один навпроти одного. Ведучий зачитує по черзі три позитивних якості. У парі необхідно обговорити яка якість з перерахованих більшого всього підходить кожному з пари і чому. У колі обговорюється, в яких парах якості збіглися.

- мудрість, надійність, наполегливість;

- активність, безкорисливість, ввічливість;

- сила волі, скромність, сміливість;

- самозабуття, тактовність, терплячість;

- незворушність, чарівність, товариськість;

- імпровізація, інтуїція, рішучість.

Вправа №3 : "Хочу-можу-треба"

Мета вправи: активізація і зміцнення довіри майбутнього педагога до самого себе, до власних бажань і потреб, розвиток його індивідуальності, розширення самосвідомості, пошук ефективного індивідуального стилю педагогічної діяльності.

Група студентів розсідається в півколо, перед яким ставляться два стільці.

За бажанням двоє студентів виходять в центр і сідають перед групою. Один студент - слухач, інший - виступаючий. Останній закінчує три пропозиції, в яких перша частина задається ведучим. Наприклад: "Я повинен відчувати себе впевнено", "Я можу відчувати себе впевнено", "Я хочу відчувати себе впевнено".

Важливо, щоб кінцівка пропозицій була спонтанною і безпосередньою. Людина говорить те, про що вона думає, що перше приходить в голову.

Обговорюється, яка з трьох пропозицій була висловлена найбільш переконливо, в якій з них відчувалася індивідуальність мовця. Спочатку ці питання задаються другому учаснику - слухачеві, потім - всій групі. Розбираються інтонація мовця, вираз його обличчя, жести і т.п.

Потім обговорюються питання, пов'язані з пошуком ефективного індивідуального стилю професійної діяльності вчителя. Ведучому важливо продемонструвати, що форма поведінки вчителя в школі, його манера спілкування з іншими вчителями та учнями виробляються на основі не тільки прийнятих у педагогічній професії норм діяльності, а й прояву власної індивідуальності. Один вчитель строгий і сухуватий у спілкуванні, інший - емоційний і прагне до безпосередніх взаємодій. Важливо не відмовлятися від самого себе, граючи роль, яка не відповідає своїй індивідуальності, а знаходити можливості реалізувати себе якомога повніше в заданих професією рамках і обмеженнях. В даному випадку важливу роль відіграє прояв педагогічної інтуїції.

Вправа №4: "Мій образ у професії"

Мета вправи: відпрацювання засобів і способів ефективного індивідуально- інтуїтивного стилю професійної діяльності.

Група студентів встає в коло, і ведучий пропонує кожному висловити вітання групі, уявляючи, що перед ним не студенти, а школярі. Наприклад, "Здрастуйте, діти!" Рекомендується при цьому підкріпити фразу жестом, позою, виразом обличчя. Після того як всі учасники групи привітали, проводиться загальне обговорення, на якому студенти висловлюють свої враження як би з позиції дітей. Яке з привітань було найбільш відкритим і доброзичливим, чия фраза виступила ефективним стимулом до активної дії.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: