Сторінка
20

Підготовка майбутніх учителів початкової школи до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі

Показником сприятливих умов для ефективного протікання процесу підготовки майбутнього вчителя до формуваня цілісних знань про довкілля є внутрішня готовність студента – його адекватна настанова на майбутню діяльність. Про це свідчать сформовані мотиваційні, пізнавальні, емоційні та вольові процеси особистості.

Об’єктивні умови залежать від соціального середовища, в якому відбувається підготовка майбутніх вчителів. Це такі умови, як кадрові, організаційно-педагогічні, соціально-педагогічні та дидактичні.

Кадрові умови передбачають готовність майбутнього вчителя до організації формування цілісних знань про довкілля та супроводу діяльності учнів, виражену комплексом спеціальних здібностей, які виявляються в умінні планувати позакласну роботу і залучати до участі в ній учнів; активізувати їхню пізнавальну діяльність шляхом постановки навчально-виховних проблем; організовувати практичну діяльність різного рівня самостійності відповідно до індивідуальності кожного учня.

Організаційно-педагогічні умови забезпечують встановлення в процесі підготовки студентів до організації формування цілісних знань суб’єкт-суб’єктної взаємодії.

Серед соціально-педагогічних умов виділимо такі:

опора на суб’єктний досвід студентів;

стимулювання самодіяльності студентів;

визначення поля діяльності, пов’язаного з проблемами реального життя;

наявність можливостей для формування навичок соціально-оцінної поведінки.

Найбільш впливовими з-поміж дидактичних умов, на нашу думку, є такі:

наявність мотиваційного середовища для формування цілісних знань;

актуальність змісту, складність і реальність для вирішення студентами проблеми формування цілісних;

можливість для практичної реалізації творчих ідей.

Отже, визначені об’єктивні та суб’єктивні умови відображають основні вимоги до організації підготовки майбутніх вчителів початкової школи до формування цілісих знань в позакласній роботі.

З урахуванням теоретичних засад дослідження і виділених умов нами була розроблена методика формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі, яка передбачала проведення лекційних та практичних занять.

За даними дослідження, відбулися позитивні зміни у рівнях готовності студентів до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі з молодшими школярами. Так, високого рівня досягли 30% студентів, 42%.- мають достатній рівень підготовки, середній рівень готовності мають 25%, а низький рівень залишився у 3% студентів з 20%.

Отже, гіпотеза дослідження підтвердилася, що дало підставу визначити високу ефективність розробленої методики.

Проведене дослідження дає можливість на якісно новому рівні вирішувати питання формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі. Проте подальшого дослідження потребують як умови, так і система підготовки майбутніх вчителів початкової школи до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: