Сторінка
13

Підготовка майбутніх учителів початкової школи до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі

- діяльнісний, змістом якого є навчання студентів способам, методам і засобам світоглядно-виховної діяльності, а саме формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі.

Необхідно, щоб зазначені компоненти підготовки вчителя до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі узгоджувалися та знаходили своє відображення в навчально-виховному процесі ВНЗ. Необхідно зазначити, що така підготовка передбачає: розуміння сутності поняття «цілісні знання про довкілля в позакласній роботі», знання про умови та шляхи її формування в учнів початкової школи, володіння технологіями, методами та прийомами, необхідними для цього виду діяльності.

Важливо наголосити, що для успішної реалізації роботи з формування в учнів цілісних знань про довкілля вчителю необхідно володіти такими особистісними якостями: мати розвинене критичне, самостійне та активне мислення, пізнавальний інтерес, проявляти любов та толерантність до учнів, прагнути до самовдосконалення і саморозвитку, розуміти значущість і цінність обраної професії тощо.

Формування в учнів цілісних знань про довкілля потребує спеціальної підготовки вчительських кадрів. Необхідним буде наукове, нормативно-правове, організаційне та інформаційне забезпечення з обов’язковим врахуванням закономірностей навчання та принципів дидактики. У зв’язку з цим, необхідно впроваджувати нову систему підготовки педагогічних кадрів до формування в учнів цілісних знань про довкілля, розробляти вимоги до педагогічних умов світоглядно-виховної діяльності вчителів початкової школи.

Ця проблема потребує подальшого дослідження, тому що від системи підготовки вчителів до формування в учнів цілісних знань про довкілля сьогодні значною мірою буде залежати наскільки глибокі наукові знання про світ отримують учні в початковій школі, наскільки міцними буде фундамент, на якому будуватимуться в їхньому подальшому житті світовідчуття, світосприймання, світорозуміння кожної особистості. Тож розгляду потребують питання професійної компетентності вчителів, ефективної організації ними навчально-виховного процесу в початковій школі, добір технологій, що сприятимуть формуванню в учнів цілісних знань про довкілля.

Усвідомлення молодим учителем особистої і професійної значущості формування в учнів цілісних знань про довкілля, обрання її за орієнтир у власній педагогічній діяльності сприятиме успішній професійній адаптації в умовах зміни ціннісної парадигми освіти.

У процесі шкільного навчання природа вивчається опосередковано. Об’єктом його пізнання є соціальний досвід, в якому зафіксовані знання про об’єктивну реальність у вигляді певних їх видів. Між цими двома джерелами, що є об’єктами, звідки черпають зміст освіти, існує найбільша методологічна суперечність: суперечність між об’єктом і суб’єктом, між нескінченністю природи та обмеженістю, скінченністю тієї її частини, яка пізнана людством на певному етапі розвитку суспільства.

Жива природа об’єктивна, а соціальний досвід є вже суб’єктивним її образом. Цей суб’єктивний образ об’єктивної реальності в шкільному навчанні виступає вже об’єктом вивчення. Між ним і тими знаннями, що зафіксовані в свідомості учнів, знову виникає суперечність, аналогічна першій, але меншого ступеня загальності.

Тому логічно припустити, що частково усунути суперечність між природою та її пізнанням дозволяє парадигма орієнтації в процесі формування змісту освіти безпосередньо на об’єктивну реальність, коли соціальний досвід виступає засобом висвітлення природи в тому вигляді, яким ми розуміємо її стан на даному етапі розвитку науки. При цьому вивчення живої природи в школі як підсистеми цілісного змісту освіти школярів, зможе забезпечити якісне формування в учнів цілісності знань про біологічну форму руху матерії, якщо: в основу добору змісту навчального матеріалу покласти основні атрибути життя (його цілісність та системність); структурувати навчальний матеріал адекватно до структури об’єктивної реальності (біологічної форми руху матерії); забезпечити поступову систематизацію знань школярів на рівні певних цілісних форм організації життя.

Метою ознайомлення дітей з довкіллям є формування у дітей цілісності знань про довкілля, цілісності свідомості людини, яка здатна брати на себе відповідальність за своє майбутнє і майбутнє довкілля.

Підґрунтям формування цілісності знань є уявлення про зміст найбільш загальних закономірностей природи, її збереження, періодичності процесів у довкіллі. Довкілля - це середовище життя, з яким жива істота пов'язана обміном речовин, енергії, інформації, постає перед дитиною не набором природних об'єктів, а як цілісність, у якій все органічно пов'язане. У довкіллі не існує тіло само по собі чи розум сам по собі: і тіло, і розум взаємодіють із довкіллям, довкілля це місце взаємного дослідження. Довкілля дає дітям цілісні знання про природу, суспільне середовище, життя людини та саму людину. У процесі ознайомлення дітей з довкіллям педагог використовує закономірності природи і соціуму для формування цілісності знань, цілісності свідомості дитини.

Готовність учителя початкових класів до формування цілісних знань про довкілля в позакласній навчально-виховній роботі – це складне інтегроване поняття, що передбачає єдність теоретичної, практичної і морально-етичної підготовки майбутнього вчителя початкових класів до здійснення усіх видів навчально-виховної діяльності з учнями в позаурочний час, з метою їх всебічного і гармонійного розвитку.

Кінцевим результатом готовності студентів до формування цілісних знань про довкілля в позакласній навчально-виховній роботі, на наш погляд, є професійна компетентність, готовність майбутніх учителів до здійснення формування цілісних знань про довкілля в позакласній навчально-виховній роботі із молодшими школярами, яка обіймає такі компоненти:

- мотиваційний, який забезпечує формування мотивації та позитивного ставлення до проблеми формування цілісних знань про довкілля;

- когнітивний, який передбачає формування необхідної системи знань і професійного мислення майбутнього вчителя;

- діяльнісний, змістом якого є навчання студентів способам, методам і засобам світоглядно-виховної діяльності, а саме формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі.

Необхідно, щоб зазначені компоненти підготовки вчителя до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі узгоджувалися та знаходили своє відображення в навчально-виховному процесі ВНЗ. Необхідно зазначити, що така підготовка передбачає: розуміння сутності поняття «цілісні знання про довкілля в позакласній роботі», знання про умови та шляхи її формування в учнів початкової школи, володіння технологіями, методами та прийомами, необхідними для цього виду діяльності.

Готовність студентів до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі з молодшими школярами

Аналіз психолого-педагогічної літератури привів нас до висновку, що підготовку майбутніх учителів початкової школи потрібно розглядати як процес, результатом якого є сформованість до здійснення педагогічної діяльності. Кінцевим результатом готовності студентів до формування цілісних знань про довкілля в позакласній роботі з природознавства є творча, всебічно розвинена особистість майбутнього спеціаліста з науковим світоглядом, з широким професійним кругозором особистості, яка постійно дбає про своє самовдосконалення, повністю відповідає вимогам, які ставить до неї сьогодення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: