Сторінка
5

Теорія економічного циклу. Антициклічне регулювання

b1,2 = (1 ± )2.

У графічному виконанні це має ось такий вигляд:

Крива ОЕ відображає значення b2, а крива ЕК – значення b1. На графіку виділяють 4 зони парних значень ГСС і акселератора. В залежності від того, у яку зону ми потрапляємо, ми отримуємо різний характер змін НД. В І і ІІ зонах економічна система стабільна. При цьому в зоні І вона характеризується монотонним наближенням до нової рівноваги, а в ІІ зоні - затухаючі коливання. В ІІІ і ІV зонах система нестійка. При цьому в ІІІ зоні коливання носять вибуховий характер, а в ІV зоні відбувається монотонне віддалення від рівноважного стану. Кочки кривої ОЕК представляють комбінації ГСС, які викликають постійні рівноманітні коливання доходу.

Якщо теоретично взаємодія мультиплікатора і акселератора припускає вибухонебезпечні коливання, то на практиці, за Хіксом, вибухів не відбувається, оскільки коливання доходу наштовхуються на певні межи. Верхня межа росту НД задається рівнем повної зайнятості. Вдарившись о цю “стелю”, ріст реального доходу зупиняється. Похідні інвестиції скорочуються до 0, що в свою чергу веде до скорочення загального попиту і доходу. У своєму падінні доход наштовхується на нижню межу, визначену величиною амортизації відрахувань для простого відновлення основного капіталу. Від’ємні чисті капіталовкладення не можуть бути більшими ніж величина “зношеного” капіталу. Досягнувши рівня останнього, від’ємні інвестиції не змінюються, а значить скорочення доходу сповільнюється. Це веде до скорочення від’ємних чистих капіталовкладень, що обумовлює ріст доходу, а за ним і індуціровання інвестицій. Таким чином, коли НД досягає верхньої і нижньої межи, він змінює рух на протилежний, що виключає вибух і повне затухання циклу.

В наших числових прикладах мультиплікатор і акселератор фігурують у якості постійних величин. В реальному економічному житті не існує постійних коефіцієнтів мультиплікації і акселерації у силу дії таких змінних факторів як НТП, сальдо торгового балансу, товарні запаси, ступінь монополізації в-ва.

4. Ефект акселератора. Взаємодія мультиплікатора та акселератора. а) Аналіз чинників економічного циклу показує, що протягом тривалого часу, незалежно від досягнутого рівня доходу, запас інвестиційних благ відповідатиме цьому рівневі, а нові чисті інвестиції можуть скоротитися до нуля, якщо відбудеться зростання доходу, вдосконалення техніки або нове зниження норми %. Перший з цих процесів, який показує, що попит на інвестиції може бути спричинений зростанням продажу товарів і доходу , дістав назву “принцип акселерації”.

Суть принципу акселерації:

Коли продаж товарів, які випускає підприємство, зротає на кілька %, то виробництво машин для випуску цих товарів збільшується у декілька разів.

Це є ефект прискорюваного (акселеративного) впливу змін у споживанні на рівень інвестицій. Він означає, що невеликий приріст споживчого продажу товарів зумовлює поштовх до набагато більшого росту інвестиційних витрат (згадати похідні інвестиції). Далі, щоб не зменшилися інвестиції, слід підтримати зростаюче споживання.

Акселератор – це коефіцієнт, що характеризує зв’язок між зміною доходу (споживання ) і чистими інвестиціями,

А=

Або інше: в= _ акселератор, це прирістна капіталомісткість продукції в або _ коефіцієнт, який показує , скільки одиниць додадкового капіталу потрібнно для виробництва додаткової одиниці продукції.

Коефіцієнт в використовують для визначення індуційованих інвестицй

І в-

акселератор - національний доход в

поточному році

- національний доход базовому році .

Із коефіцієнта акселератора випливає висновок , що депресія може виникнути саме через те , що скоротилися темпи зростання споживання . (як це є в Україні тепер ) .

За відсутності інвестування почнеться скорчення виробництва у галузях , що виробляють засоби виробництва , що ще більше підсилює депресійні явища , зменшє доходи і , відповідно , витрати працівників на споживчі товари , у кінцевому підсумку все це породжує інфляцію . Очевидно , що принцип акселерації є натужним факатором , що породжує нестабільність економіки .

Напрями впливу акселератора

1) Якщо продаж товарів змінюється , то через принцип акселерації підсилюються чи зменшуються коливання економіки ;

- в момент підвищення він спричинює зростання чистих інвестицій ,

- в момент спаду з такою ж силою спонукає до чистого дезінвестування ( тобто , продажу частини засобів виробництва на ринку використовуваного обладнання ) .

2) Протягом тривалого періоду , якщо економічна система зростатиме внаслідок збільшення населення або піднесення реальних доходів , принцип акселерації діє як стимулюючий фактор : зростання ВНП викликає екстенсивне збільшення капіталу , що , в свою чергу , спричиняє пожвавлений попит на інвестиційні товари та відносно високу зайнятість ,

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Макроекономіка»: