Сторінка
3

Методика навчання аудіювання на початковому ступені ЗОШ

На відміну від більш гострих криз 3-х та 11-ти років „криза 7 років” ще не достатньо вивчена. Більшість учених пов’язують її зі вступом до школи і початком процесів адаптації. В останні десятиріччя „криза 7 років”, у зв’язку із загальною акселерацією психічного розвитку, у більшості дітей починається з 6 років. Саме у цей період формуються внутрішні позиції учнів, що супроводжується перебудовою психічних процесів дітей: з’являється довільна увага, довільна пам’ять та вдосконалюється наочно-образне мислення. У період „кризи 7 років” зароджується навчальний мотив і починається перехід від ведучої ігрової до ведучої навчальної діяльності. Зовнішніми показниками „кризи 7 років” є неврівноваженість, нестриманість, вередливість чи, навпаки, скутість і знервованість дитини, а також її, за словами Л.С. Виготського, відносне працевиховання.

Таким чином, навчання іноземної мови у початковій школі слід організувати так, щоб, з одного боку, полегшити „кризу 7 років”, а з іншого – забезпечити цілеспрямований та повноцінний психічний розвиток особистості учнів, а також ефективність навчання іноземної мови.

Для вирішення цих проблем у початковій школі широко використовується навчальна гра та розроблена Н.Ю. Дручків та О.О. Паршиковою методика комунікативно-ігрового навчання іноземної мови. Гра зазвичай задовольняє актуальні потреби молодших школярів у спілкуванні, рухах та емоціях.

Внаслідок інформаційного вибуху пік здатності дітей до творчої уяви, фантазії змістився до 8-10 років, і раннє шкільне навчання іноземної мови співпадає з найсприятливішим періодом для розкриття творчого потенціалу особистості учня.

Спеціальними дослідженнями доведено, що раннє шкільне навчання іноземної мови як засобу міжкультурного спілкування є ефективним інструментом стимуляції пізнання, розкриття творчого потенціалу особистості учня і підсилення гуманізації початкової освіти.

Отже, для досягнення кращого результату при навчанні іноземної мови вчитель обов’язково повинен враховувати психологічні особливості учнів, яких він/вона навчає. Вчитель, який викладає іноземну мову в початковій школі, повинен не лише досконало володіти цією мовою, а й знати особливості організації та керування ігровими методами навчання, вміти точно та адекватно враховувати вікові особливості учнів, особливості структури їх самосвідомості, інтелектуальної діяльності та поведінки.

Таким чином, початок вивчення іноземної мови співпадає з великими фізіологічними та психологічними змінами, які повинні враховуватись у процесі навчання іноземної мови взагалі та навчанні аудіювання, зокрема. Це насамперед особливості уваги, мислення та пам’яті, що дозволяють сприймати, розуміти і запам’ятовувати конкретний мовний та мовленнєвий матеріал або зв’язний текст. Саме наочний матеріал та природна можливість слухати і чути активізують процес розуміння і запам'ятовування.

Поряд з психологічними передумовами важливу роль в організації ефективного навчання іноземної мови відіграє аналіз самого аудіювання як виду мовленнєвої діяльності. Цьому присвячений наступний підрозділ.

Характеристика аудіювання як виду мовленнєвої діяльності

Аудіювання − це процес сприйняття мовлення на слух. Воно є перцептивною, мисленнєвою, мнемічною діяльністю. Перцептивною − тому що здійснюється сприймання, рецепція, перцепція; мисленнєвою − тому що її виконання пов'язане з основними мисленнєвими операціями: аналізом, синтезом, індукцією, дедукцією, порівнянням, абстрагуванням, конкретизацією; мнемічною − тому що має місце виділення і засвоєння інформативних ознак, формування образу, впізнавання, обізнаність в результаті порівняння з еталоном, що зберігається в пам'яті.

Аудіювання є комплексною мовленнєво-мисленнєвою діяльністю. Вона будується на установці, що сформувалася в ході індивідуального розвитку людини в певному соціальному контексті і дає їй можливість розуміти інформацію в акустичному коді, проводити її відбір і оцінку згідно з інтересами або поставленими завданнями. Аудіювання посідає перше місце і є найбільш значущою діяльністю для оволодіння іноземною мовою.

Оволодіння усним мовленням включає вміння розуміти мовлення інших людей та вміння висловлювати свої думки іноземною мовою. Навчання іноземної мови складає важливу частину всього навчального процесу в початковій школі. Дж. Брунер пропонує навчання в процесі пізнання (відкриття) нового на основі трансформації вже відомого. Навчання в початковій школі спрямоване на формування особистості, її психічний, соціальний та фізичний розвиток та виховання.

Аудіювання відіграє важливу роль у досягненні освітньої мети. Вміння в аудіюванні забезпечують розуміння висловлювань інших людей. Аудіювання дає можливість оволодіти звуковою стороною мови, що вивчається, її інтонаціями: ритмом, наголосом, мелодикою. Через аудіювання відбувається засвоєння лексичного і граматичного матеріалу іноземної мови. Аудіювання є основою спілкування. З нього починається оволодіння усною комунікацією. Велике значення для підвищення ефективності навчання аудіювання відіграють об'єктивні фактори успішності, що зумовлені закономірностями лінгвістики та психолінгвістики. Навчання аудіювання іноземною мовою в значній мірі залежить від рівня психічного розвитку молодших школярів, особливо від формування навичок і вмінь, а також уваги, пам’яті, мислення. Короткочасна пам’ять забезпечує утримання інформації, що надходить під час сприймання.

Розуміння мовлення на слух тісно пов’язане з говорінням − вираженням думок засобами мови, що вивчається. Говоріння і аудіювання − дві взаємопов’язані сторони усного мовлення. Фази слухання і говоріння при спілкуванні чергуються. Аудіювання – це не тільки прийом повідомлення, але й підготовка до внутрішнього мовлення як реакція на почуте. Таким чином, аудіювання готує до говоріння, а говоріння допомагає формуванню сприйняття мовлення на слух.

Аудіювання пов’язане і з читанням. І аудіювання і читання – рецептивні види мовленнєвої діяльності, при яких відбувається сприйняття, розуміння, активна переробка інформації, отриманої з мовних повідомлень, при аудіюванні − через слуховий канал, при читанні − через зоровий канал. Читання є переробкою графічних знаків у звукові. Читаючи вголос або про себе, людина начебто чує текст, який вона читає. Аудіювання тісно пов’язане з письмом. У процесі графічного оформлення повідомлення людина промовляє і чує те, що промовляє.

Таким чином, аудіювання відіграє важливу роль у навчанні іноземної мови особливо при комунікативно спрямованому навчанні. У сучасній методиці навчання іноземних мов підкреслюється необхідність формування аудіювання як важливого вміння, без володіння яким неможливе спілкування виучуваною мовою. Аудіювання займає важливе місце на початковому ступені навчання іноземної мови.

Аудіювання, передусім, є метою навчання. Результати навчання аудіювання у школі чітко сформульовані у програмі. Навчання аудіювання на початковому ступені забезпечує досягнення таких цілей:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: