Сторінка
6

Особливості дидактичного забезпечення уроку біології в 11 класі

Методи навчання характеризують також за логікою руху змісту навчального матеріалу — від конкретного до загального, від загального до конкретного, за аналогією. Залежно від того, за якою логікою побудований зміст, виокремлюють індуктивний, дедуктивний, традуктивний, аналітичний і синтетичний методи навчання. До цієї групи також належать методи аналогії, виокремлення основного в навчальному матеріалі, виявлення причинно-наслідкових зв'язків, порівняння, узагальнення, конкретизації та ін.

Методи стимулювання і мотивації навчально-пізнавальної діяльності учнів. Будь-яка діяльність передбачає наявність компонента мотивації. Це стосується і навчальної діяльності, яка буде успішною за умови позитивного ставлення учня до навчання, наявності пізнавального інтересу, потреби у здобутті знань, почуття обов'язку й відповідальності.

Для формування мотивів навчальної діяльності використовують весь арсенал методів навчання: словесні, наочні і практичні, репродуктивні і пошукові, індуктивні і дедуктивні та ін. Кожен із цих методів, окрім інформаційно-навчального, здійснює також мотиваційний вплив. Проте існують специфічні методи стимулювання і мотивації, спрямовані на формування позитивних мотивів учіння, стимулювання пізнавальної активності і водночас сприяння збагаченню учнів навчальною інформацією. Вони передбачають єдність діяльності учителя й учнів: стимулів педагога і мотивів школярів.

Метод формування пізнавального інтересу. Інтерес як важливий компонент внутрішньої мотивації характеризується трьома основними ознаками: позитивною емоцією стосовно діяльності; наявністю пізнавального компонента цієї емоції; наявністю безпосереднього мотиву, який є продуктом самої діяльності (Г. Щукіна).

До основних методів формування пізнавального інтересу належать: дискусія, диспут, включення учнів у ситуацію особистого переживання успіху в навчанні, в інші ситуації емоційно-моральних переживань (радості, задоволення, здивування тощо), метод опори на здобутий життєвий досвід, метод пізнавальної, дидактичної, рольової гри та ін.

До методів емоційного стимулювання навчання належить прийом створення ситуації зацікавленості, тобто використання цікавих для учнів прикладів, парадоксальних фактів, проведення дослідів. Підвищують інтерес до навчання цікаві аналогії, зокрема зіставлення наукових і життєвих тлумачень окремих природних і суспільних явищ.

Основним джерелом інтересу до навчальної діяльності є насамперед її зміст. Щоб підсилити стимулювальний вплив змісту, необхідно чітко дотримуватися вимог принципів науковості, систематичності і послідовності, зв'язку навчання з життям і практикою. Для підвищення стимулювального впливу змісту навчання можна використовувати прийоми створення ситуації новизни, актуальності, наближення змісту до важливих наукових відкриттів тощо .

Метод формування почуття обов'язку і відповідальності у навчанні. До них належать: переконання, позитивний приклад, практичне привчання до виконання вимог, створення сприятливих умов для спілкування, заохочення і пошуку, оперативний контроль за виконанням вимог, осуд, подяка, нагорода та ін. Методи і прийоми стимулювання обов'язку і відповідальності взаємодіють з методами виховання, що пов'язує процеси навчання і виховання.

Методи контролю і самоконтролю в навчанні. Для перевірки рівня засвоєння учнями знань, сформованості вмінь і навичок розроблено методи контролю і самоконтролю. Серед методів контролю виокремлюють спостереження за різними видами діяльності учнів на уроці, усна перевірка, письмова перевірка, контрольні та лабораторні роботи, твори, домашні завдання, графічна перевірка, перевірка практикою, тестова перевірка.

Класифікації за системним підходом.

Серед відомих класифікацій системністю вирізняється комплексний діяльнісно-процесуальний підхід Бабанського Ю., який ураховує основні компоненти діяльності: мотиви, операції, дії, контроль та аналіз результатів. За основу цієї класифікації взято розв'язання не одного дидактичного завдання (наприклад, розвиток творчої самостійності в учінні), а всіх основних завдань освіти, виховання і розвитку особистості: розвиток теоретичного й емпіричного мислення, навичок практичної діяльності, самостійної роботи, формування світогляду тощо .

Таблиця 1. 2.1

Системна класифікація методів навчання

Основні групи методів навчання

Основні підгрупи методів навчання

Окремі методи навчання

1. Методи стимулювання і мотивації учнів

1.1. Стимулювання інтересу до навчання

Пізнавальні ігри, навчальні дискусії, методи емоційного стимулювання та ін.

1.2. Методи формування обов’язку і відповідальності

Методи навчального заохочення, осуду, пред’явлення навчальних вимог та ін.

2. Методи організації і здійснення навчальних

дій та операцій

2.1. Перцептивні методи (передачі і сприймання навчальної інформації за допомогою органів чуттів)

 

Словесні методи

Лекція, розповідь, бесіда тощо.

Наочні методи

Методи ілюстрацій, демонстрацій, кінопоказу тощо.

Аудіовізуальні методи

Поєднання словесних і наочних методів.

Практичні методи

Методи вправ, проведення дослідів, виконання трудових завдань тощо.

2.2. Логічні методи (організація і здійснення логічних операцій)

Індуктивні, дедуктивні, метод аналогій тощо.

2.3. Гностичні методи (організація і здійснення мисленнєвих операцій)

Проблемно-пошукові (проблемний виклад, евристичний метод, дослідницький метод тощо), репродуктивні (інструктаж, ілюстрування, пояснення, практичне тренування тощо).

2.4. Методи самоуправління навчальними діями

Самостійна робота з книгою, приладами, об'єктами праці тощо.

3. Методи контролю і самоконтролю

3.1. Методи контролю

Методи усного контролю,

Письмового контролю,

Лабораторного контролю,

машинного контролю.

3.2. Методи самоконтролю

 

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: