Сторінка
13

Особливості дидактичного забезпечення уроку біології в 11 класі

При порівнянні даних результатів чітко простежується позитивний прогрес у напрямку зниження кількості учнів з ознайомлювальним та відтворювальним рівнем знань та досягнень, та збільшення їх кількості у рамках перетворювального та творчого рівня. Позитивною стороною проводження дослідження в експериментальному класі також можна назвати підвищення інтересу учнів до процесу навчання під час проведення уроків. Цей інтерес треба підтримати та закріпити під час вивчення наступних тем, що безпосередньо проводилось вже поза рамками дослідження. Тобто, відбулося підвищення рівня знань та досягнень учнів, що і було метою проведення дослідження.

Отже, виходячи з усіх отриманих даних та результатів можна казати про успішність проведення педагогічного дослідження, досягнення його мети та позитивне підтвердження гіпотези.

Практична основа завжди потребує теоретичного обґрунтування і навпаки. Практична перевірка особливостей дидактичного забезпечення уроку біології в 11 класі була успішно проведена та підтверджена під час проходження державної педагогічної практики в м. Каховка у вигляді педагогічного дослідження.

Теоретично – методологічні засади дидактичного забезпечення уроків біології в старших класах, зокрема в одинадцятому, знаходять свої основи в теоретичних та практичних набутках загальної педагогіки. Більш тісно вони пов’язані з дидактикою, розділом педагогіки. Пізнання й осмислення закономірностей освіти, навчання й виховання підростаючого покоління у процесі навчальної діяльності з часом завершилося виокремленням дидактики як галузі педагогіки, що досліджує та обґрунтовує зміст освіти, закономірності, принципи, методи й організаційні форми навчання. Напрацювання цієї науки сприяють постійному вдосконаленню навчальної діяльності школи, забезпеченню її відповідності потребам і викликам часу. Звідси випливає, що дидактика – це педагогічна теорія навчання, що дає наукове обґрунтування його змісту, методів організаційних форм. Дидактика в кінцевому рахунку має дати відповідь на два найбільш загальних питання: "Чому і Як вчити?".

Для вирішення цих питань дидактика протягом тривалого часу розробляла та розробляє те, чим навчати: форми, методи, прийоми, принципи, засоби тощо. У методі навчання як способі упорядкованої взаємопов'язаної діяльності вчителя й учня, спрямованої на розв'язання завдань освіти, відображаються об'єктивні закономірності, принципи, цілі, зміст і форми навчання. Метод навчання має об'єктивну і суб'єктивну складові. Проблему системи методів навчання можна розв'язати шляхом створення єдиної або кількох класифікацій, які б адекватно відображали завдання і зміст цілісного процесу навчання. Обираючи метод навчання, потрібно враховувати причини і фактори, які охоплюють основні компоненти навчання: завдання, зміст, форми і засоби, а також відповідні умови.

Одним з найважливіших в теорії навчання є принцип зв'язку теорії з практикою. Він вимагає підкріплення теоретичного матеріалу прикладами і ситуаціями з реального життя, вивчення не тільки сучасних наукових теорій, а й визначення перспектив розвитку науки. Визначальну роль в побудові навчання повинні відігравати наукові теорії, а не практика. Водночас для того, щоб наукова теорія не стала абстрактною, її необхідно будувати на основі накопиченого досвіду, розвиваючи його. Саме тому теоретичні основи особливостей дидактичного забезпечення уроку біології були експериментально перевірено в практичній діяльності. В ході педагогічного дослідження була висунута гіпотеза та поставлена мета проведення даного дослідження. експериментальна перевірка проходила на базі одинадцятих класів, з виділенням контрольного та експериментального класу. Результати дослідження свідчать про успішність його проведення.

Основою для таких висновків служать спеціально розроблені рівні успішності засвоєння знань та досягнень учнів, кожен з яких заснований на окремих категоріях та показниках, за якими судять про успішність або неуспішність певних результатів. Були вироблені такі рівні засвоєння знань: ознайомлювальний рівень — 1, 2, 3 бали, відтворювальний — 4, 5, 6 балів, перетворювальний — 7,8,9 балів, творчий - 10, 11, 12 балів, які дали змогу кількісно та якісно оцінити результати проведеного дослідження.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: