Сторінка
12

Стан та розвиток професійно-технічних навчальних закладів швейного профілю в Україні в 1958-2008 рр

5) оптимальний розподіл педагогічного навантаження інженерів-педагогів, які зайняті у теоретичному навчанні, протягом: б) навчального року; б) півріччя (семестру); в) навчального тижня; г) одного робочого дня.

6) розробка і впровадження такої системи внутрішньо-училищного контролю за теоретичним навчанням, яка б враховувала наукові вимоги психології, педагогіки, фізіології та гігієни, що пред'являються до вікової групи учнів ПТЗО.

Поєднання єдиноначальності і колегіальності в управлінні об'єднанням здійснюється у двох формах:

- Участь громадських організацій та колективу об'єднання у виробленні основних рішень (плану підготовки кадрів, випуску продукції, перспектив розвитку);

- Діяльність колегіальних органів: педради, ради адміністрації та керівників громадських організацій, ради майстрів, начальників цехів.

Так, наприклад, знаменною подією стала реорганізація навчального закладу. З 1 січня 2003 року наказом Міністерства освіти і науки України від 19.12.2002 року № 725 шляхом реорганізації ПТУ №13 м. Чернігова створений Чернігівський професійний ліцей побуту. Під керівництвом директора Копистко Тамари Миколаївни діяльність навчального закладу була спрямована на відкриття нових професій, які користуються попитом на ринку праці. Ініціативна, наполеглива, сповнена ентузіазму та натхнення Тамара Миколаївна Копистко більше 30 років працює в ліцеї побуту. Свій трудовий шлях у колективі навчального закладу вона починала з майстра виробничого навчання. Потім 9 років була заступником директора з навчально-виховної роботи. З 2001 року очолює Чернігівський професійний ліцей побуту. Тамара Миколаївна має державні та відомчі нагороди. Вона вміло направляє інженерно-педагогічний колектив на виховання в учнів принципів загальнолюдської моралі, патріотизму, доброти, працелюбності, культурно-національних та духовних цінностей. За роки існування ліцею підготовлено більше 15 тисяч кваліфікованих робітників для концерну "Чексіл" ВАТ Чернігівської швейної фабрики "Елегант", ЗАТ ТК "Стиль", ЗАТ Чернігівської взуттєвої фабрики "Берегиня", ЗАТ ТФ "Сіверянка", ЗАТ "Локон", КП " Завиток ", ТОВ" ІРБІС "та інших підприємств м. Чернігова та області.

Управління виробничим навчанням учнів здійснює директор та його заступник, ґрунтується на наступних закономірностях:

1. Управління виробничим навчанням учнів повинно враховувати закономірності та принципи протікання двох взаємопов'язаних процесів: навчально-виховного і виробничого. Іншими словами має враховуватися двоїстий характер діяльності учнів, яка орієнтована на вирішення як дидактичних так і виробничих завдань.

2. Управління виробничим навчанням учнів має ієрархічну структуру.

3. Кожен із суб'єктів управління на кожному з рівнів управління реалізує весь управлінський цикл: планування, організацію, регулювання, контроль, облік та аналіз. Сукупність усіх цих функцій створює зміст управління виробничим навчанням учнів, що представлено у табл.1.5, додаток Б.5.

Функції управління виробничим навчанням учнів:

Планування виробничого навчання учнів - це комплекс робіт з підготовки і складання перспективних, річних і поточних планів роботи училища. Крім загально-училищних готуються плани виробничого навчання навчальних груп, плани уроків виробничого навчання, перелік навчально-виробничих робіт.

Організація виробничого навчання учнів включає в себе:

- Підготовку матеріально-технічної бази навчання;

- Підбір і закріплення за навчальними групами майстрів виробничого навчання, а також забезпечення їх програмами та необхідною технічною документацією;

- Забезпечення режиму уроків виробничого навчання в майстернях училища;

- Організація виробничої практики на виробництві;

- Підбір замовлень для навчально-виробничої діяльності учнів;

- Керівництво технічними службами по забезпеченню навчально-виробничого процесу матеріалами, напівфабрикатами, інструментами;

- Організація занять з вивчення досвіду роботи новаторів;

- Організація і персональний розподіл учнів по робочих місцях;

- Організація та проведення випускної пробної кваліфікаційної роботи.

З метою забезпечення повноти реалізації змісту управління виробничим навчанням, керівник повинен безумовно вміти реалізувати і інші функції управління: регулювання процесу, контроль, облік і аналіз його протікання. При цьому майстер виробничого навчання веде журнал виробничого навчання, а учні - щоденник виробничого навчання.

Вивчення досвіду, щодо виконання обов’язків управлінським складом ПТНЗ показує існування позитивних надбань.

Наприклад, Епохою „відродження” в розвитку ПТУ № 3 м. Запоріжжя став прихід у 2002 році на посаду директора Короткової Ліни Ігорівни, яка нагороджена нагрудними знаками «Відмінник освіти України» та «Відмінник служби побуту». Новою командою адміністрації був розроблений стратегічний план розвитку навчального закладу на наступні 10 років, який планомірно втілюється в життя. Успішно виконаними програмами цього плану стало: розширення спектру освітніх послуг, які надає навчальний заклад. Проліцензовані і продовжені терміни дії ліцензії за професіями сфери послуг; зростання загального контингент учнів центру; виконання обсягів державного замовлення; інтенсивний розвиток додаткової професійної освіти для незайнятого населення за договорами з Обласним центром зайнятості населення; входження центру в навчально-науково-виробничий комплекс при Київському національному університеті технологій та дизайну; співпраця з Київським інститутом реклами щодо підготовки до впровадження вищої освіти за рівнем „молодший спеціаліст” за спеціальністю „Дизайн”; зміцнення матеріально – технічної бази; створення колективу однодумців. Стратегічним планом розвитку навчального закладу до 2010 року передбачаються кардинальні зміни у всіх ланках управління навчальним процесом, у технічному та методичному забезпеченні, підбір кадрового викладацького складу відповідно до концепції ступеневої освіти.

Також, гарний прикладом є директор училища працює № 19 м. Березівка відмінник освіти України Шевченко Григорій Олександрович. Під час своєї роботи він приділяв багато уваги росту авторитету училища на районному та обласному рівнях. За цей період значно збільшився контингент учнів, авторитет інженерно-педагогічного колективу. Училище стає переможцем обласних професійних конкурсів, олімпіад, фестивалів тощо. За підсумками діяльності воно займає перші місця за основними показниками серед професійно-технічних училищ області. В цей період училище плідно співпрацює з навчальними закладами професійно-технічної та вищої освіти. Під керівництвом Шевченка Г.О. проведено роботу по ліцензуванню та атестації навчального закладу.

Особливе місце в структурі управлінні займає внутрішньо-училищний контроль, який представляє собою систему роботи керівника ПТЗО, що включає в себе реалізацію всіх функцій управління навчально-виховним процесом, його відповідність цілям та завданням загальної та професійної освіти майбутніх робітників. Ефективність навчально-виховного процесу залежала від системи контролю, яка регулювала і корегувала діяльність всіх її учасників.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32  33  34  35  36  37 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: