Сторінка
8

Розміщення продуктивних сил Південного економічного району

Діяльність об'єктів портово-промислового комплексу в прибереж­ній зоні Чорного та Азовського морів негативно впливає на природне середовище.

Найбільшими забруднювачами навколишнього середовища в районі є хімічні, металургійні, нафтопереробні комбінати, а також підприємства харчової промисловості і житлово-комунальне господарство. Нині зусил­лями природоохоронних органів України викид стічних вод більшості підприємств в морську акваторію припинено завдяки організації замкну­того циклу водогосподарської діяльності. Крім того, створено природоохоронне обладнання для локального очищення різних категорій стічних вод, які містять нафтопродукти, в морських торгових портах і на деяких судноремонтних заводах.

Заходи з охорони навколишнього середовища проводяться, проте коштів на них виділяється занадто мало, застаріле обладнання часто спричинює залпові аварійні викиди, що створює передумови для тоталь­ного забруднення прибережних акваторій, морського дна і берегової зони нафтопродуктами, технічними мастилами, важкими металами, поверхне­во-активними речовинами та іншими інгредієнтами.

Розвитку сільськогосподарського виробництва великої шкоди за­вдає активна ерозія грунтів, прискорені їх лінійне розмивання та площинне змивання. На зрошуваних землях розвиваються вторинне засолювання, підтоплення. Спостерігається замулювання водойм. Узбережжя Чорного та Азовського морів зазнають абразії, зсувів тощо. Важливими заходами боротьби з цими негативними процесами є контурне землевпорядкуван­ня, створення полезахисних, водоохоронних та протиерозійних лісосмуг, комплексна меліорація, лісовідновлення, поліпшення лук, берегоукріплен­ня, терасування селенебезпечних гірських схилів.

Негативно впливають на природне середовище також рекреаційна діяльність, стихійний відпочинок, туризм, їх хаотичний розвиток завдає шкоди природі, особливо на берегах морів, озер, рік, на гірських схилах і терасах Криму. Наслідками неорганізованого туризму часто бувають на­копичення різноманітних відходів, лісові пожежі, що призводять до порушення природних екосистем.

З метою збереження різноманітності природно-територіальних ком­плексів та генетичних ресурсів тваринного і рослинного світу, проведення наукових досліджень на території Причорноморського економічного ра­йону створено ряд заповідників, заказників, заповідно-мисливських господарств. Найбільші заповідники - «Асканія-Нова» (площа 33,3 тис. га) і Чорноморський (площа 87,3 тис. га), включені в 1984 р. ЮНЕСКО в міжнародну мережу біосферних заповідників. Державними заповідника­ми України є Карадазький (площа 2,9 тис. га), Ялтинський гідро-лісовий (14,6 тис. га). З чотирьох заповідно-мисливських господарств України два розміщені в райолі - Азово-Сиваське (34,1 тис. га) та Кримське (42,9 тис. га), де проводиться робота щодо збільшення та регулювання кі­лькості цінних мисливських тварин, а також розселення їх по різних районах, вивчаються природні умови місць їх проживання, охороняються рідкісні та зникаючі види, здійснюється акліматизація окремих видів мис­ливської фауни.

Висновки

Південний економічний район має досить вигідне геогра­фічне положення. Через його територію проходять важливі залізничні, річкові та повітряні шляхи, які сполучають економічні райони України з багатьма зарубіжними країнами.

Район розташований на перетині державних і міжнародних морсь­ких шляхів Азовсько-Чорноморського басейну. Його причорноморське положення сприяє розвиткові портового та рекреаційного господарства.

У районі розвинені машинобудування, багатогалузева харчова про­мисловість, високотоварне сільське господарство з великою часткою зернових посівів, садів, виноградників, тютюну та ефірно-олійних куль­тур. На район припадає 20,6% валового збору зерна, 26,7% соняшнику, 14,6% м'яса.

Значним є вклад регіону у виробництво морських та річкових су­ден, кукурудзозбиральних комбайнів, тракторних плугів, металорізальних верстатів, електродвигунів. Тут сконцентровано майже 90% виробництва вин, 45% - консервів країни.

Збалансований розвиток різних інфраструктурних ланок господар­ства курортних комплексів, удосконалення управління ними, забезпечення охорони рекреаційних ресурсів і всього навколишнього середовища - це основні завдання народногосподарського комплексу району.

Використана література

1. Размещение производительных сил / Под ред. В.В. Кистанова, Н.В. Копилова. –М.: Экономика, 1994.

2. Регіональна політика України / Під ред. Н.Г. Курдюкової. –К.: Наук. думка, 1995. –165 с.

3. Розміщення продуктивних сил / За ред. Є. П. Качана - К.: Вища шк., 1997. – 350 с.

4. Розміщення продуктивних сил України: Підручник / Г.П. Баб’як, В.Я. Брич, М.П. Дусановська та ін.; За ред. Є.П.Качана. – К.: Вища шк., 1999. – 375 с.

5. Розміщення продуктивних сил України: Підручник / За ред. Є.П. Качана. – К., Юридична книга, 2001. – 552 с.

6. Розміщення продуктивних сил: Навч.-метод, посібник для самостійного вивчення дисципліни / С. І. Дорогунцов, Я. Б. Олійник та ін. - К.: КНЕУ, 2000. – 76 с.

7. Розміщення продуктивних сил: Підручник / В.В.Ковалевський, О.Л. Михайлюк, В.Ф.Семенов та ін.; За ред. Ковалевського О.Л. – К.: Тов. «Знання», КОО, 1998. – 546 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: