Сторінка
5

Розміщення продуктивних сил Південного економічного району

Фармпрепарати та сировину для них виготовляють в Центрі біоме-дичних проблем (Сімферополь), НВО «Сплав» (Миколаїв), на вітамінному заводі (Одеса). Одеському підприємстві з виробництва бактеріальних пре­паратів та біофабриці «Біостимулятор» (Одеса). Мале підприємство Ітер/ БЕТА Інвест (Херсон) спеціалізується на виробництві низькокалорійного замінника цукру. Духи, косметику виготовляють на СП «Арома» (Бахчи­сарай); ефірні масла, екстракти - «Ефірмасло» (Сімферополь); ефірні масла, духи - комбінат «Кримська роза» (Сімферополь). Хімічну продукцію для косметики, парфумерії, мийні засоби, мило виробляє українсько-грецька фірма «Херсонес ЛТД»; лаки, фарби, оліфу, емалі - заводи «Спектр» (Се­вастополь), побутової хімії (Сімферополь).

Целюлозно-паперова промне повість зосереджена в Цюрупинську та Ізмаїлі. Спочатку вона орієнтувалася на власну сировинну базу (очерет), але така орієнтація була не зовсім виправданою (відсутність надійної тех­ніки для збирання очерету), тому нині працює здебільшого на привізній сировині та паперовій макулатурі, частково на очеретяній сировині.

Промисловість будівельних матеріалів недостатньо розвинена, у зна­чних кількостях в районі добувають лише вапняк-черепашник. На заводах виготовляють залізобетонні вироби, м'яку покрівлю, лінолеум тощо. Це­мент виробляють на Бахчисарайському (АР Крим), Ольшанському (Миколаївська область), Одеському та інших заводах.

Будівельний гіпс, вапно та вироби з гіпсу випускають Миколаївсь­кий глиноземний завод, мале підприємство ДАО (Миколаїв); керамзит -Одеський керамзитовий завод; блоки пустотілі й литі - керамічний завод (Одеса); бетонні вироби - заводи в Ялті та містечку Гаспрі (АР Крим); плитку облицювальну - завод керамічних виробів (Херсон); вироби з во­локнистого цементу - «Силікальцит» (Одеса), Горячівка (містечко Красні Окни Одеської області), цементні вироби - українсько-німецьке спільне підприємство «Ялуниг» (Ялта).

На Одеському комбінаті дахових матеріалів виробляють дахові по­криття. Санітарні вироби із склоподібного фарфору, металу виготовляють заводи монтажних заготовок (Сімферополь) та «Сантехніка» (містечко Тарутине Одеської області). Скляний комбінат «Кварц» у Керчі виробляє скло, скловироби, скловолокно, ізоляційні матеріали з скла. Столярні вироби виготовляють на механічному заводі в Севастопо­лі, двох деревообробних заводах в Бахчисараї. В Бахчисараї випускають також фанеру, дошки, збірні дерев'яні будинки.

У легкій промисловості виділяється текстильна галузь. Південний економічний район виготовляє близько 20% від загальної кількості тканин у країні. Найвідоміші підприємства -Херсонський баво­вняний комбінат, Одеська конопле-джутова фабрика, вовняні фабрики Одеси й Татарбунар. Є трикотажні комбінати в Миколаєві, Одесі, Херсо­ні. Взуття виготовляють в Одесі, Сімферополі, Миколаєві; сумки, валізи, ремінці, пояси - на Одеському заводі хромових шкір та на Сімферополь­ській шкіргалантерейній фабриці. В районі працює до 20 швейних фабрик, у тому числі в Сімферополі спільна українсько-турецька фірма «Лачин ЛТД», українсько-німецька фірма «Сара». Музичні інструменти виготов­ляють на фабриці «Гама» (Одеса); парасольки - в Одесі; іграшки дерев'яні, металеві, пластмасові, механічні, електричні, електронні - в Одесі та Фео­досії; металевий посуд- на Ізмаїльському Інструментальному заводі.

Харчова промисловість району працює на місцевій сировині. Широ­ко розвинені консервна, молочна, ефіроолійна, рибна, м'ясна, тютюнова галузі. На харчову промисловість припадає майже половина продукції промисловості району. М'ясна промисловість представлена м'ясокомбі­натами в Одесі, Миколаєві, Херсоні, Ізмаїлі, Сімферополі, Керчі, Первомайську, Вознесенську. Маслоробна, сироварна галузі розміщені рі­вномірно по всій території регіону В Одесі працює потужний олійно-екстрактовий завод та єдиний в Україні завод олій з кісточок фру­ктів. Плодоконсервна промисловість включає два херсонських, три сімферопольських, ізмаїльський та одеський заводи. Рибоконсервні заво­ди є в Керчі, Генічеську, Ялті, Кілії, Білгород-Дністровському, Херсоні, Красноперекопську, Севастополі. У районі виробляється більшість вин України. Раніше тут працювало понад 20% виноробних підприємств, най­більші й найвідоміші з них - в Ялті, Алушті, Судаку, Сімферополі, Феодосії, Старому Криму, Одесі, Ізмаїлі, Білгород-Дністровському, Херсоні та ін. У період так званої «боротьби з алкоголізмом» частину з них закрили, виноградники вирубали, тару знищили. Нині виноробні й виноградарські підприємства та господарства починають відроджуватись.

У районі є великі елеватори (Миколаїв, Херсон, Одеса). Менше роз­винена цукрова промисловість, що зосереджена переважно в Первомайському, Вознесенському, Одеському районах. Кондитерська про­мисловість розвинена в Одесі, Сімферополі, Миколаєві, Херсоні.

Виробництвом тютюнових виробів займається Феодосійська тютю­нова фабрика.

4.2. АПК Південного економічного району

Сільське господарство має зерново-тваринницький напрям з широ­ко розвиненими садівництвом і виноградарством. У структурі сільськогосподарських угідь 81% ріллі, понад 13% пасовищ і 1% сіножа­тей. Майже половина посівних площ зайнята зерновими культурами (найбільша частка в структурі посівних площ України), 35,5%- кормови­ми, 10,4% - технічними, 4,4% - картоплею та овочами. Взагалі частка продукції сільського господарства в районі становить майже 17%.

За останні роки в структурі посівних площ району сталися помітні зміни, які виражені в підвищенні частки кормових і зменшенні частки зер­нових культур, дещо зросли посіви технічних культур. Собівартість основної продукції сільського господарства в районі нижча, ніж у серед­ньому по Україні.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: