Сторінка
1

Полтавська область – економічний потенціал району

 

Герб області

Полтавська область

Фото

 

Провідні підприємства області

 

Полтавська область за більшістю показників належить до провідних регіонів України.

З часу створення у 1802 році Полтавської губернії наш край розвивався як єдиний комплекс. Економічно ця територія у XVII-XIX століттях стала центром чумацтва, яке відіграло значну роль у процесі первісного нагромадження капіталу. У другій половині ХІХ століття Полтавщина стала одним із яскравих центрів земського руху, який і сьогодні може бути зразком самоврядування.

На початку ХХ століття край неодноразово потрясали селянські виступи, а полум’яне слово правозахисника Володимира Короленка поєднувалося з революційними та національними закликами багатьох визначних діячів.

Неоціненним є вклад полтавців у скарбницю національної і світової культури.

Край є батьківщиною філософа із світовим ім’ям Григорія Сковороди, основоположника української літератури Івана Котляревського, багатьох інших діячів науки та культури.

Тільки у ХХ столітті Полтавщина дала Україні і світові піонера ракетної теорії й техніки Юрія Кондратюка, конструкторів ракетної техніки Юрія Побєдоносцева та танків Миколу Духова, письменників і поетів Олеся Гончара, Юрія Дольд-Михайлика, Павла Загребельного, Василя Симоненка, Олександра Ковіньку, композиторів братів Майбород, Ісаака Дунаєвського, Олександра Білаша та багатьох інших видатних діячів.

За розмірами території – 28,8 тис. км2. Полтавщина займає сьоме місце в Україні, перевищуючи території більш як 50 держав світу, і межує на півночі з Чернігівською і Сумською, на сході з Харківською, на півдні з Дніпропетровською і Кіровоградською, на заході з Київською і Черкаською областями.

На початок 2001 року її населення нараховувало 1 млн. 663 тисяч чоловік. Характерно, що майже 41 відсоток населення – сільське.

У складі області – 25 районів, 5 міст обласного підпорядкування, 10 – районного, 21 селище, 467 сільрад, всього 1848 населених пунктів.

Регіон розташований у лісостеповій зоні. Лісами зайнято 7.4% території; грунти- переважно чорнозем.

По території області протікають 89 річок загальною довжиною 5453 км. Головна водна артерія – Дніпро. Всі річки, а найбільші з них це Ворскла, Сула, Псел та Оріль, відносяться до басейну р. Дніпро і є його лівими притоками. На півдні і південному заході область омивають води Кременчуцького і Дніпродзержинського водоймищ. Багато штучних ставків і озер, загальною площею 21 тис. гектарів.

Обласний центр – м. Полтава, де мешкає 314 тис. чол.

Найбільші міста обласного підпорядкування: Кременчук – 238,9 тис. чол., Лубни – 59,7, Комсомольськ – 57,7, Миргород – 46,8 тис. чол.

Економічний потенціал

Полтавщина відома видобутком залізної руди, видобутком та переробкою нафти і газу, виробництвом вантажних автомобілів, алмазного інструменту, турбін, трикотажу, шкіряного взуття, вишуканого одягу, зерна, цукру, олії, кондитерських виробів тощо. Мінеральну воду Миргородського району люблять у всій країні. Сільськогосподарська продукція споживається не тільки в Україні, а й експортується за кордон.

На частку Полтавщини припадає 5 відсотків промислового та сільськогосподарського виробництва України. Значна частина полтавських товарів експортується.

Область має можливості для розміщення різноманітних галузей промисловості. На сьогодні тут виробляється 4,8% усієї промислової продукції і 5% сільськогосподарського виробництва країни.

Деякі галузі промисловості Полтавщини займають провідні позиції у державі. Так, біля 26% усіх вантажівок, що виробляються в Україні, звідси (Кременчуцький автозавод – КрАЗ); крім того, 18,6% від загальної кількості електродвигунів і 99,6% газорозрядных ламп.

Подальший соціальний й економічний розвиток регіону пов'язий з необхідністю сприяння таким галузям як: машинобудування, металообробка, електротехнічна промисловість і приладобудування, легка, харчова і промисловість, на нафтогазопереробна промисловість.

Особливе значення приділяється впровадженню природоохоронних технологій.

Для досягнення поставленої мети, обласна адміністрація розробила цілий ряд програм і частково вже впровадила їх у життя. До цих програм відносяться: програма сприяння розвитку підприємництва, розвитку паливного сектора, оптимального використання наявних енергетичних джерел, розвитку сільськогосподарського виробництва, залучення інвестицій і інші.

Основні виробничі центри області

Міста Кременчук і Полтава є промисловими центрами, у яких сконцентровано біля 70% товарного виробництва області. Кременчук займає провідне місце в машинобудуванні, насамперед транспортному, енергетиці і паливній промисловості.

Для м. Полтави характерне машинобудування, харчова, легка промисловість і промисловість будівельних матеріалів.

Помітні успіхи у стратегічному плануванні, вирішенні проблем охорони здоров’я та комунальної сфери має Комсомольськ. Налагоджується нормальний ритм роботи промисловості Кременчука та Лубен. У здравницю європейського рівня поступово перетворюється Миргород. ПРОМИСЛОВІСТЬ

На сьогодні на Полтавщині працює 391 промислове підприємство, що знаходяться на самостійному балансі. Всього ж в області 1211 підприємств і організацій, що займаються промисловим виробництвом.

Харчова промисловість та переробка сільськогосподарських продуктів

Харчова промисловість області та перероблення сільськогосподарських продуктів об’єднує 133 підприємства і представлена м’ясною, молокопереробною, цукровою, хлібопекарською, кондитерською, плодоовочеконсервною, спиртовою та лікеро-горілчаною, пивоварною, масложировою промисловістю, виробництвом безалкогольних напоїв. В обсязі промислової продукції, виробленої на підприємствах Полтавщини, на харчову промисловість та перероблення сільськогосподарських продуктів припадає близько 19%. За обсягами виробництва продукції харчової індустрії область займає 8-9 місце в Україні, а за випуском цієї продукції у розрахунку на душу населення показники області вищі від середньодержавних.

Випуск товарів підприємствами м’ясної, цукрової, молочної, хлібопекарської та кондитерської промисловості складає понад 60% випуску продукції харчовою галуззю області. До ведучих підприємств цієї галузі відносяться 6 м’ясокомбінатів, 11 цукрових заводів, 2 кондитерські фабрики, 7 молокозаводів, 4 сироварних заводи, 3 молочноконсервних комбінати, 3 маслозаводи, 3 спиртозаводи, 2 лікеро-горілчаних заводи, 2 пивоварних заводи, ряд підприємств хлібопекарської та борошномельно-круп’яної промисловості.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: