Сторінка
4

Державний бюджет: суть, структура, джерела формування, дефіцит, проблеми

б)бюджет як основний фінансовий план держави.

Як зазначалось, плановість бюджету є однією з його основних ознак. В Україні, яка трансформує свою соціально-економічну систему, здійснює перехід до ринкових умов господарювання, бюджет (як загальнодержавний, так і його місцеві частини) виконує роль основного регулятора цих про­цесів. Як фінансовий план він має передбачати виконання всіх функцій держави на загальнодержавному і місцевих рівнях — еко­номічної, соціальної, управлінської, військової, міжетнічної, судової, міжнародної тощо.

В Україні бюджет як фінансовий план має певні відмінності від бюджету як економічної категорії, оскільки до нього включаються фонди цільового призначення. Тому для оцінювання реальної бю­джетної політики необхідно проаналізувати статті доходів і видатків "чистого" бюджету (без цільових фондів).

Стан бюджету як фінансового плану характеризується трьома показниками:

• рівновага доходів і видатків;

• бюджетний надлишок (профіцит) — перевищення доходів над нормативними видатками;

• бюджетний дефіцит — перевищення видатків над постійними доходами (податкові та неподаткові надходження).

За наявності бюджетного дефіциту встановлюються джерела його покриття (державна позика, емісія грошей).

1.4. Взаємозв'язок бюджету і соціально-економічних процесів

а)вплив бюджету на соціально-економічні процеси.

Сучасний рин­ковий механізм господарювання в основному спрямований на роз­виток економічного аспекту діяльності людини і суттєво не зачіпає соціального аспекту. Але ж суспільство є єдиним організмом, і його існування пов'язано з оптимальним вирішенням як економічних питань у повному обсязі, так і соціальних. Ось чому ті питання, які неповною мірою може вирішити ринковий механізм, бере на себе держава, використовуючи різні методи, що дістали назву державного регулювання. Бюджетні питання держава регулює за допомогою бю­джетної політики.

Бюджетна політика — сукупність заходів держави з органі­зації та використання бюджетних ресурсів для забезпечення її еко­номічного і соціального розвитку. Розробляється бюджетна політи­ка органами влади — законодавчою, виконавчою відповідного рівня із залученням фахівців — науковців, практиків як вітчизняних, так і зарубіжних.

Сутність бюджетної політики:

 бюджетна політика відображається в статтях доходів і видатків бюджету, у джерелах їх формування і напрямах використання;

 бюджетна політика виявляється у формах і методах мобілізації бюджетних коштів та їх використанні на державні потреби.

Напрями бюджетної політики:

 Сприяння процесу збалансованої макроекономічної стабі­лізації, подоланню інфляційних процесів та структурній перебудові.

 Здійснення податкової політики в напрямі стимулювання підприємницької діяльності вітчизняних виробників то­варів та послуг усіх форм власності та зменшення подат­кового тиску на них.

 Здійснення структурних реформ за критерієм економіч­ного зростання і підвищення рівня економіки України.

 Формування взаємовідносин у бюджетній системі в на­прямі забезпечення самостійності місцевих бюджетів.

 Оптимізація рівня бюджетного дефіциту, державного боргу та пошук джерел їх реалістичного фінансування.

 Пошук додаткових джерел доходів бюджету./4, c.20/. Бюджетна політика має реалізовуватися за допомогою двох орга­нічних складових — бюджетної стратегії та бюджетної тактики. Бюджетна стратегія — це довгостроковий курс бюджетної політи­ки, а бюджетна тактика — методи реалізації бюджетної політики на коротший термін.

Для практичної реалізації бюджетної політики в державі ство­рюється бюджетний механізм, який відображає конкретну спрямо­ваність бюджетних відносин у складній соціально-економічній си­стемі держави. Потрібно зазначити, що бюджетна політика — це органічна складова фінансової політики держави і відповідно бю­джетний механізм є складовою фінансового механізму.

Бюджетний механізм сукупність засобів, які застосовує дер­жава з метою організації бюджетних відносин та забезпечення на­лежних умов для економічного і соціального розвитку. Характери­стика бюджетного механізму подана на рис. 2/4, c.19/

Рисунок 2. Характеристика бюджетного механізму

Складові бюджетного механізму

Сутність

Бюджетне плануван­ня і регулювання

Визначаються фінансові можливості держави щодо фінансового забезпечення розвитку її еко­номіки і соціальної сфери

Фінансові показники

Узагальнюючі. Доходи і видатки, державний борг (зовнішній і внутрішній), рівень інфляції Індивідуальні. Рівень витрат бюджету на одного жителя, розмір податків, що сплачуються одним працюючим

Нормативи

Характеризують певний рівень забезпечення ви­датків, різних видів витрат фінансових ресурсів

Ліміти

Є певними обмеженнями на витрати в інтересах держави, підприємця або громадянина

Резерви

Покликані нейтралізувати дію непередбачуваних факторів, що можуть виникнути в майбутньому

Система управління бюджетними кошта­ми

Держава в особі її виконавчих і законодавчих органів влади встановлює методи розподілу наці­онального доходу, форми грошових заощаджень, регулює види платежів, визначає принципи і напрями використання бюджетних коштів

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: