Сторінка
24

Фінансове планування як складова фінансової діяльності підприємства (yа прикладі ВО “Електроконтакт”)

Рис. 3.1. Система бюджетів підприємства

Метою бюджетування є:

- здійснення періодичного планування;

- забезпечення координації, кооперації та комунікацій;

- кількісне обгрунтування планів;

- забезпечення усвідомленості витрат на діяльність підприємства;

- створення основи для оцінки і контролю виконання;

- мотивація працівників шляхом орієнтації на досягнення мети організації;

- виконання вимог законів і контрактів.

Розробка бюджетів забезпечує періодичне планування операцій підприємства, дає змогу передбачити майбутні проблеми і визначити найкращий шлях удосконалення стратегічної мети.

Бюджетування є робочим інструментом, що включає в себе всі сторони діяльності підприємства: його виробничі, техніко-технологічні, маркетингові, фінансові, інноваційні, інвестиційні ті інші аспекти.

Разом з тим, процес бюджетування базується на загальній концепції розвитку підприємства, більш детально розробляє економічний і фінансовий аспект стратегії і являє собою єдину систему взаємопов’язаних технічних, організаційних і економічних змін на визначений період часу [54, с. 167]. Нажаль, для керівників вітчизняних підприємств процес бюджетування на рівні підприємства залишається не зовсім зрозумілим. Спостерігається повна відсутність взаємозв’язку цілей довгострокового і середньо – короткострокового періодів або часткове їх відображення у деяких бізнес-планах.

За відсутності налагоджених процедур і визначеної послідовності операцій планування планово-економічні служби часто займаються лише збором інформації про величину витрат або доходів по продукції або підрозділах підприємства, після чого обробляють її і консолідують у загальний бюджет доходів і витрат (результат фінансової діяльності). При цьому складається ситуація, за якої внаслідок розрізнених, нескоординованих дій підрозділів підприємства при плануванні своєї діяльності з’являється так званий “бюджетний зазор”; не забезпечується достовірність та оперативність подачі інформації керівництву, своєчасне складання зведеного бюджету по підрозділах та видах діяльності, центрах відповідальності. Виходячи з цього, набуває значущості проблема бюджетного планування та бюджетного контролю підприємств.

Зобразимо графічно систему бюджетного контролю на підприємстві (рис. 3.2)

Рис. 3.2. Система бюджетного контролю підприємства

Отже, аналізуючи рис. 3.7 бачимо, що ключовим елементом в системі бюджетного контролю є звіт про виконання бюджету. Цей звіт містить порівняння запланованих та фактичних показників і розрахунок відхилень із зазначенням їх причин. Він забезпечую зворотній зв’язок, привертаючи увагу менеджерів підприємства до значних відхилень від запланованого, що допоможе їм проаналізувати ситуацію і виправити у разі необхідності. Тому система бюджетного контролю є досить ефективним інструментом у фінансовому плануванні.

Отже, впровадження процесу бюджетування на підприємстві дозволить:

- поліпшити фінансові результати на основі управління прибутком і витратами, раціонально розподіляти і використовувати ресурси,

- оптимізувати витрати по підприємству і впровадити оперативний контроль за постійними і змінними витратами;

- поліпшити платоспроможність підприємства на основі ефективного управління грошовими потоками;

- підвищити якість та оперативність прийняття управлінських рішень;

- узгоджувати, координувати дії окремих підрозділів і відділів підприємств, а також напрямків діяльності для досягнення поставлених глобальних завдань.

3.3 Застосування новітніх комп’ютерних технологій для підвищення ефективності процесу фінансового планування

Розробка фінансового плану – процес клопіткий і пов’язаний з великою кількістю розрахунків. Навіть якщо підприємство випускає невиликий асортимент продукції процес фінансового планування займає багато часу, не кажучи вже про використання складних математичних моделей і формул на великих промислових підприємствах де доводиться враховувати набагато більше факторів, де набагато більший асортимент продукції, багатоетапне виробництво. До того ж виконані розрахунки для кращого сприйняття потрібно подавати у вигляді таблиць, діаграм і графіків. Виникає питання: чи можна якось спростити цей складний процес? Справді. На заході вже давно використовуються спеціальне програмне забезпечення призначене для автоматизації процесу фінансового планування. В їх основу покладені більш сучасні і більш вдалі фінансові моделі, так звані імітаційні моделі, в той час я к у нас найбільш поширеними залишаються статичні.

Необхідність обліку впливу безлічі динамічно змінних у часі чинників обмежує застосування статичних методів, які можуть бу­ти рекомендовані тільки для проведення грубих, попередніх роз­рахунків, з метою орієнтовної оцінки ефективності проекту фінансового плану. Більш ефективними, і такими, що дозволяють розрахувати проект, у яко­му було б взято до уваги безліч вказаних чинників, є динамічні ме­тоди, засновані на імітаційному моделюванні. Імітаційні фінансові моделі підприємства, побудовані за допомогою відповідних ком­п'ютерних систем, забезпечують генерацію стандартних бухгал­терських процедур і звітних фінансових документів, як наслідок бізнес-операцій, що реалізуються в часі. Під бізнес-операціями маються на увазі конкретні дії, здійснювані підприємством у про­цесі економічної діяльності, наслідком яких є зміни в обсягах і на­прямках руху потоків грошових засобів. Ці моделі відображають реальну діяльність підприємства через опис грошових потоків (над­ходжень і виплат) як подій, що відбуваються в різні періоди часу [87, с. 1]

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32  33  34  35 


Інші реферати на тему «Фінанси»: