Сторінка
21

Управління фінансовою санацією підприємства (ДП “Криворізька терплоцентраль”)

Рисунок 2.3.18 – Показники ліквідності ДП „Криворізька теплоцентраль” за 2003 – 2005 роки

Значення показника поточної ліквідності менше ніж 1 може характеризувати процес фінансування придбання основних фондів за рахунок короткострокової заборгованості, що є неприйнятним у практиці управління підприємством. Протягом аналізованого періоду у ДП „Криворізька теплоцентраль” спостерігаються низькі значення показника поточної ліквідності і наявний його спад (див. рис. 2.3.18). Низькі значення коефіцієнта поточної ліквідності означають також слабку можливість покриття поточних зобов’язань поточними активами. Коефіцієнт швидкої ліквідності також має низькі значення та має тенденцію до зниження, що пояснюється зростанням кредиторської заборгованості. Значення коефіцієнта абсолютної ліквідності є достатнім у межах 20 – 35 %, а менше ніж 20 % - це зовнішня ознака неплатоспроможності.[20.с.141] Коефіцієнт абсолютної ліквідності ДП „Криворізька теплоцентраль” украй низький протягом усього аналізованого періоду (див. рис. 2.3.18)

Прибутковість підприємства характеризують сума прибутку й рівень рентабельності.

Збитки від основної виробничої діяльності ДП „Криворізька теплоцентраль” постійно зростають. За підсумками роботи за 2005 рік збитки збільшилися в 1,5 рази порівняно з 2003 роком і становили 227926 тис. грн. (рисунок 2.3.19)

Рисунок 2.3.19 – Збитки ДП „Криворізька теплоцентраль”

у 2003 – 2005 роках

Рівень рентабельності (Р) підприємства розраховують як відношення прибутку від реалізації до собівартості продукції:

Р = (3.3.18)

де П – прибуток від реалізації (рядок 050 звіту про фінансові результати);

С – собівартість продукції (рядок 040 звіту про фінансові результати).

Протягом усього аналізованого періоду рентабельність ДП „Криворізька теплоцентраль” є постійно від’ємною, але має стійку тенденцію до підвищення (рисунок 2.3.20).

Рисунок 2.3.20 – Рентабельність ДП „Криворізька теплоцентраль” у

2003 ‑ 2005 роках

Від’ємна рентабельність зумовлена тим, що собівартість продукції ДП „Криворізька теплоцентраль” (рядок 040 звіту про фінансові результати) перевищує вартість його чистого доходу (рядок 035 звіту про фінансові результати).

Показники прибутковості підприємства в аналізованому періоді подано в таблицях додатку Е.

Аналіз зміни прибутковості за роками (див. дод. Е) показує, що прибуток від реалізації від’ємний (збиток) протягом усього аналізованого періоду. Це було викликане перевищенням собівартості продукції над чистим доходом від реалізації продукції через високу частку постійної складової у витратах на виробництво.

Значення чистого прибутку за весь аналізований період також було від’ємним (див. дод. Е). Підприємство працювало зі збитками, виникнення яких спричинене як перевищенням собівартості над ціною реалізації, так і високими витратами, що не увійшли до складу собівартості.

Таким чином, підприємство було збитковим і не мало джерел поповнення власних коштів, що перешкоджало веденню нормальної господарської діяльності.

Фінансово – економічні показники і показники господарської діяльності ДП „Криворізька теплоцентраль” подано в таблиці додатку К.

Щоб з’ясувати фактичний стан підприємства та перспективи його розвитку, у практиці санаційного аудиту застосовують так званий СОФТ-аналіз (SOFT-analysis) – аналіз сильних (Strength) і слабких (Failure) сторін, а також наявних шансів (Opportunity) і ризиків (Threat). В економічній літературі СОФТ-аналіз називають ще СВОТ-аналізом (SWOT-analysis).[22.с.98]

Отже, проведений аналіз фінансової діяльності ДП „Криворізька теплоцентраль” показує, що підприємство у своєму нинішньому стані не становить інтересу для інвесторів і є стабільно збитковим. Незадовільна фінансова ситуація, яка склалась на підприємстві, супроводжується постійними збитками і впливає на поглиблення кризи в майбутньому. У тому разі, якщо не буде вжито ніяких кардинальних заходів для виведення підприємства з кризи, то через декілька років вартість підприємства досягне нульової оцінки при постійному перевищенні кредиторської заборгованості над величиною оборотних актив. Діяльність підприємства характеризується відсутністю достатніх обсягів фінансування, відволіканням значних сум оборотних коштів у дебіторську заборгованість, наявністю значного морального та фізичного зносу основних засобів. Все це негативні сторони діяльності підприємства, що зумовили загострення фінансової кризи. В умовах ринку регулювання економічної діяльності підприємства повинно здійснюватися шляхом реалізації цінової, податкової, кредитної політики та інших економічних регуляторів, які, на жаль, недостатньо розвинені у нашій країні. Наявність регулятивної функції держави на ДП „Криворізька теплоцентраль” суттєво обмежують розвиток фінансового менеджменту на підприємстві, безпосередньо впливаючи на структуру його капіталу. Постійна дотаційність підприємства, наявність значних сум дебіторської заборгованості, здійснення цінової політики органами місцевого самоврядування, з одного боку, та відсутність податкових пільг і сприятливого інвестиційного середовища, з іншого, унеможливлюють залучення додаткових джерел фінансових ресурсів. Крім того, фінансове становище взагалі галузі не можна назвати задовільним. Але у цій складній ситуації колектив підприємства продовжує працювати, виробляє теплову енергію і надає її населенню міста. Також докладаються всі зусилля, щоб зменшити собівартість продукції, керівництво підприємства за підтримкою органів місцевого самоврядування укладає договори на пролонгацію кредитної заборгованості за енергоресурси.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32  33 


Інші реферати на тему «Фінанси»: