Сторінка
18

Становлення виконавської школи гри на оркестрових інструментах

З 1979 року і по теперішній час клас гобоя веде професор Володимир Ілліч Лебедев (нар. 1940). Він закінчив Харківське музичне училище (1962, клас І.Є. Морштейна), Харківський інститут мистецтв (1968, клас М.О. Шевченка). Прекрасний виконавець, професор В.І. Лебедєв як соліст оркестру і артист камерного ансамблю Харківської філармонії вів активну концертну діяльність, виконав близько 1000 концертних програм, зробив багато фондових записів. Інтерес до педагогічної і наукової діяльності проявився в нього ще зі студентських років. Як чудовий музикант і технічно здібна людина, він сконструював прилади, за допомогою яких досліджують і вдосконалюють мистецтво гри на духових інструментах. В процесі своїх досліджень В. І. Лебедєв створив новий напрям у вивченні духового виконання, заснований на точних лабораторних вимірюваннях.

Професор В.1. Лебедєв – автор 80 виданих наукових праць, серед них монографія, декілька вузівських програм і 20 винаходів в галузі вдосконалення інструментального виконання, за які його було нагороджено Золотою медаллю ВДНГ СРСР. Результати наукових розробок професора В.1. Лебедєва широко використовуються в Україні і далеко за її межами, але він і далі, ґрунтуючись на новітніх наукових даних, постійно вдосконалює методику викладання на гобої.

З 1980 року і по теперішній час професор В.І. Лебедєв веде курс «Методика навчання грі на духових інструментах». Його лекції завжди цікаві, змістовні, що в результаті приносить велику користь студентам. Вій володіє винятковою теоретичною підготовкою і високим професіоналізмом; перед студентами завжди ставить точні вимоги, конкретні завдання й обов'язково добивається їх виконання. Від В.І. Лебедєва студенти завжди отримують конкретні поради по методиці гри на духових інструментах, виходячи з набутого ним виконавського досвіду.

Багато учнів професора В.І. Лебедєва є лауреатами і призерами різних конкурсів, а також працюють в оркестрах і займаються педагогічною діяльністю як в Україні, так і за її межами.

Клас кларнета в перші роки існування консерваторії вів випускник Харківського музичного училища Михайло Абрамович Гольдштейн. Ще як студент останнього курсу, він за рекомендацією свого вчителя Г.А. Гека, практикував як педагог зі студентами молодших курсів. У 1927–1929 роках, в період створення симфонічного оркестру Харківської філармонії, М.А. Гольдштейн став його солістом. Прекрасне володіння звуковою динамікою, необмежені технічні можливості, майстерність віртуоза створили йому славу яскравого музиканта. Багато закордонних диригентів, які гастролювали в Харкові, неодноразово запрошували його на роботу в інші країни. Педагогічна діяльність М.А. Гольдштейна, що тривала приблизно до середини 30-х років, значно вплинула на подальший розвиток школи гри на кларнеті, заснованої Г.А. Геком.

Певний час педагогом консерваторії був кларнетист І. Розенберг, який, за спогадами музикантів, хоча і не відрізнявся віртуозним володінням інструментом, але володів чудовим звуком.

Високий престиж класу кларнета наприкінці 30-х років забезпечував Григорій Костянтинович Риков (1898–1955). Вихованець Г.А. Гека (музичне училище закінчив у 1915 році) розпочав свою творчу діяльність в оркестрі Харківського оперного театру. Г.К. Риков був прекрасним музикантом, який володів великими технічними і звуковими можливостями. У педагогічній практиці він приділяв велику увагу постановці амбушюра, не дозволяв формального ставлення до музичного тексту, вимагав осмисленого виконання вже на початкових етапах вивчення твору. В процесі занять з учнями він часто брав кларнет і показував їм, як потрібно виконувати той або інший твір. Відомий композитор, народний артист України, академік, професор Національної Музичної академії України Л.М. Колодуб, згадуючи ці заняття, говорить, що саме Г.К. Риков зробив його музикантом. Кращими учнями Г.К. Рикова с В. Іванов, Л. Колодуб, В. Коломиченко, А. Олійник, А. Шевчук, А. Сиромуков, П. Калашник. Останній (1932–1993) був завідувачем кафедри теорії музики ХІМ, кандидатом мистецтвознавства, професором.

З 1955 по 1972 рік клас кларнета вів Борис Олександрович Козлов. У 1944 році він закінчив Московську консерваторію по класу професора А.В. Володіна. Ще студентом консерваторії грав в оркестрі Великого театру СРСР, з 1944 по 1948 рік був солістом оркестру Харківської філармонії, з 1949 по 1953 – солістом оперної студії при Харківській консерваторії. З 1955 по 1957 рік Б.О. Козлов – завідувач відділянням духових інструментів при струнній кафедрі консерваторії. Він був талановитим виконавцем і педагогом. Його інтелігентність, обов'язковість і коректність в спілкуванні сприяли вихованню загальнолюдських і музикантських якостей його студентів.

У 1968 році вести клас кларнета був запрошений Ян Олексійович Токарчук (нар. 1942). У цьому ж році відділ духових інструментів перетворили в кафедру, яку він і очолив. Освіту Я.О. Токарчук здобув у Ставропольському музичному училищі (закінчив у 1961 році), Горьківській консерваторії (закінчив у 1966 році), аспірантурі при Московській консерваторії (1968 рік). Він виховав декілька лауреаті в Республіканських конкурсів: В. Курилова (Київ, 1976), Я. Яхніна (Донецьк, 1980), В. Чурікова (Київ, 1987), С. Низькодуба (Київ, 1987). Саме Сергій Іванович Низькодуб (нар. 1953) вів клас кларнета після Я.О. Токарчука (1982-2000). Ініціативний музикант-виконавець, він часто виступав з сольними програмами, Що включали часто і твори харківських композиторів. Піклуючись про підготовку кадрів для вузу, СІ. Низькодуб приділяв велику увагу навчанню юних кларнетистів – учнів Харківської середньої спеціальної музичної школи-інтернату.

З 1994 року і по теперішній час клас кларнета веде за сумісництвом професор кафедри, директор Харківської середньої спеціальної музичної школи, заслужений діяч мистецтв Валерій Миколайович Алтухов (нар. 1941), лауреат (1957) і дипломант (1963) Всесоюзного і Республіканського конкурсів кларнетистів, досвідчений педагог. Початкову музичну освіту В.М. Алтухов отримав у Ташкентській військово-музичній школі, яку закінчив в 1960 році з золотою медаллю. У 1965 році він з відзнакою закінчив Ленінградську консерваторію по класу видатного музиканта, професора В.І. Генслера. З 1966 року він працює в середній спеціальній музичній школі-інтернаті, зараз є її директором. В.М. Алтухов є організатором декількох музичних фестивалів і дитячих виконавських конкурсів. Чудовий педагог з великим досвідом роботи В.М. Алтухов володіє як класичним, так і сучасним репертуаром, що створює в його класі справжню творчу атмосферу. Його кларнетовий клас закінчили біля ЗО лауреатів міжнародних конкурсів.

У 2003 році за вагомий особистий внесок у розвиток культури і мистецтва Кабінет міністрів України нагородив В.М. Алтухова Почесною грамотою.

З 2000 року клас кларнета за сумісництвом веде Ігор Олександрович Галь (нар. 1976), випускник ХССМІІІ (1991) й ХІМ (1998) по класу професора кафедри В.М. Алтухова, лауреат Всесоюзного і Республіканського конкурсів, соліст оркестру ХАТОБу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: