Сторінка
15

Становлення виконавської школи гри на оркестрових інструментах

Тривалий час українське духове виконавства й педагогіка мали чисто емпіричний характер. Проте на сьогоднішній день емпіризм значною мірою вичерпав себе. Подальший прогрес у цій сфері уже неможливий без наукового дослідження процесів, пов’язаних із грою на духових інструментах, без розробки сучасних методів навчання. Усвідомлюючи цей факт, педагоги кафедри результати своєї виконавської та педагогічної діяльності почали узагальнювати і систематизувати в теоретичних працях. Монографії, статті й доповіді, присвячені питанням теорії, практики та історії духового виконавства, були написані або прочитані Є.Носирєвим, В.Апатським, В.Антоновим, О.Безуглим, В.Тихоновим, В.Вдовиченком, Р.Вовком, М.Кононовим та іншими. Вперше в Україні були опубліковані збірники теоретичних праць з питань духового виконавства: в 1966 році – збірник «Виконавство на духових інструментах» (упорядник Є.Носирєв), у 1989 році – збірник «Теорія та практика гри на духових інструментах» (упорядник В.Апатський). На кафедрі було підготовлено, а пізніше успішно захищено 7 кандидатських і 2 докторські дисертації. Об’єднуючи навколо себе молодих учених України, кафедра створює наукову школу, яка вивчає найскладніші проблеми духового музично-виконавського мистецтва.

За період свого існування кафедра виховала біля 800 фахівців високого класу, серед яких чимало музикантів зі світовим ім’ям. Кафедра дала Україні понад 130 лауреатів міжнародних, всесоюзних і всеукраїнських конкурсів. Останнім часом її діяльність набуває міжнародних масштабів: педагоги виступають з доповідями в країнах близького й далекого зарубіжжя, проводять там семінари, майстер-класи, дають відкриті уроки. На кафедрі навчалися і навчаються студенти, що приїхали з Китаю, Болгарії, Південної Кореї, Алжиру, Венесуели, В’єтнаму та інших країн світу. Духова школа, що сформувалася у стінах НМАУ ім. П.І.Чайковського, здобула міжнародний авторитет.

Кафедра духових інструментів ОДМА ім. А.В.Нежданової в контексті становлення вітчизняної виконавської школи

В 1886 році в Одесі були створені музичні класи при імператорському Російському Музичному Товаристві. В цих класах було започатковано навчання грі на духових інструментах. До складу педагогічного колективу увійшли музиканти оркестру Міського оперного театру, які отримали фахову музичну освіту в таких культурних центрах Європи як Москва, Прага, Відень, Неаполь та ін.

У 1897 році в Одесі було засноване музичне училище. В цьому навчальному закладі яке було організоване на базі музичних класів був надзвичайно високий рівень викладацького складу. Про це свідчить відгук О.К.Глазунова, після його перебування в Одесі: "З викладачами одеського училища я познайомився восени 1909 року під час моєї поїздки в Одесу. Л.Роговий, В.Шамраєв, Л.Могилевський, В. Ріхтер, Г.Лоецца, які викладають гру на духових інструментах, мені відомі як учасники Одеського міського оркестру. З них особливо видатні Л.Роговий і Л.Могилевський. Інші в цілому дуже гарні і досвідчені".

Надзвичайно плідна педагогічна і творчо-виконавська діяльність музичного училища стала вагомим підґрунтям для відкриття в 1913 році Одеської консерваторії. На кафедрі духових і ударних інструментів цього навчального закладу працювали такі визначні педагоги і музиканти як: Л.Роговий – клас флейти, В.Шамраєв – клас гобоя, П.Фідлер – клас кларнета, Г.Гауер – клас фагота, В.Ріхтер – клас валторни, Л.Могилевський – клас труби, Г. Лоецца – клас тромбона.

Кафедру духових і ударних інструментів в різні періоди її діяльності очолювали заслужений артист Л.Б.Роговий, професор Л.Я.Могилевський, професор Н.Д.Покровський (диригент), доцент В.П.Базилевич (диригент, кларнетистка), заслужений працівник культури, професор В.Н.Луб (труба). У 1969-1979 роках і з 1985 року понині завідує кафедрою заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор (з 1979 року) К.Е.Мюльберг. З 1979-го по 1985 рік він обіймав посаду проректора по науковій роботі Одеської державної консерваторії імені А.В.Нежданової.

Одним із найбільш видатних представників українського музичного мистецтва і педагогіки є Каліо Евальдович Мюльберг. Мистецтву цього визначного кларнетиста притаманні такі риси як великий музичний талант, технічна віртуозність оригінальність виконавської інтерпретації. Ґрунтовна музична освіта отримана ним в Одеські консерваторії дозволила йому в майбутньому розгорнути надзвичайно плідну творчу діяльність. Виконавське мистецтво К.Е.Мюльберга відзначено званням лауреата національного, всесоюзного і міжнародного конкурсів. Концертні виступи музиканта відбулися в таких містах як Москва, Санки-Петербург, Київ, Тбілісі, Челябінськ, Одеса і також за кордоном. Музикантом здійснено записи чотирьох сонат на Московській фірмі звукозапису "Мелодія". До репертуару виконавця увійшли такі масштабні твори як концерти Стамиця (для 2-х кларнетів), Моцарта, Вебера, Копленда, Успенського (кларнет і фортепіано з оркестром), Перша рапсодія Дебюссі, «Деннеріана» А. Андре-Блоха і ін.

К.Е.Мюльберг виховав велику кількість (понад 90)музикантів які працюють в оркестрах Москви, Києва, Харкова, Одеси, а також таких країн як Ізраїль, Португалія, США. Музично-виконавську школу К.Е.Мюльберга представляють такі відомі музиканти і педагоги як: заслужений артист Росії, лауреат національного і міжнародного конкурсів, концертмейстер Московського державного симфонічного оркестру І.Оленчик, заслужений артист України Л.Джурмий, доцент НМАУ імені П.І.Чайковського В.Тихонов, кандидат мистецтвознавства, доцент Російської державної музичної академії імені Гнесіних М.Волков.

Багаторічна плідна науково-педагогічні і творчо виконавська діяльність кафедри духових і ударних інструментів сприяла широкому визнанню її досягнень не тільки в Україні, але й за кордоном. Вагомий внесок в становлення й розвиток кафедри зробили декілька поколінь її педагогів, серед яких такі відомі імена як: М.Карауловський (фагот), заслужений артист України С.Закорський (флейта), народний артист України О.Салик (диригент), заслужений діяч мистецтв, професор В.Повзун (кларнет), заслужений артист України В.Лясота (диригент), заслужений артист України В.Бондарчук (валторна), лауреати всесоюзних і республіканських конкурсів З.Буркацький (кларнет), М. Крупей (саксофон).

Кафедра духових і естрадних інструментів плідно співпрацює з навчальними і мистецькими вітчизняними та зарубіжними установами. Серед них всі музичні академії України, Російська державна музична академія імені Гнесіних, Московська державна консерваторії імені П.І.Чайковського, Фрайбурзька Вища музична школа і ін.

Одним з визначних представників одеської музично-виконавської школи гри на духових інструментах є доцент Крупей Михайло Васильович. Він отримав спеціальну освіту в музичному училищі, Одеській державній консерваторії імені А.В.Нежданової, асистентуру-стажування при ДМПІ імені Гнесіних за фахом "кларнет, саксофон". Виконавська майстерність музиканта відзначена званням дипломата республіканського конкурсу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: