Сторінка
18

Методика запобігання комп’ютерної залежності учнів середньої школи

Вправа «Позбавлення від негативних емоцій» допоможе зняти нервову напругу і позбавитися від негативних емоцій. Така вправа складається з декількох кроків. Ця вправа бажано виконувати спільно з дитиною, своїм прикладом показуючи, як можна позбавлятися від поганого настрою, таких негативних емоцій, як гнів, гнів, злість. Найчастіше цю вправу складається з декількох кроків.

Закривши очі і розслабившись, можна уявити собі картину, яка повинна нагадувати реальну негативну ситуацію. Можна абстрагуватися від самого себе в цій ситуації і подивитися на свої дії ніби з боку. Наступним кроком необхідно спробувати оцінити власні дії і вчинки, дати адекватну оцінку своєму «двійника». Прокручуючи негативну ситуацію повторно, але вже з боку, як спостерігач, а не учасник, людина може побачити те, що не бачив, перебуваючи в гущі подій. Таким чином, можна подумки виправляти ситуацію так, як це хочеться самій людині. А коли все йде саме так, то й настрій буде поступово виправлятися на краще. Таку вправу можна застосовувати перед сном, для того, щоб позбутися від поганого настрою. Особливо це корисно людям з нестійкою психікою і легко збудливим.

Головний козир вправи «Робота із занепокоєнням» - це самонавіювання, яке допомагає регулювати свій стан в залежності від того, яких результатів необхідно досягти. Наприклад, перед виступом у великій аудиторії людина може вирішити, як він буде себе вести, що буде говорити, де буде стояти і як буде реагувати на питання, які викликають у нього занепокоєння. Вибудувавши, таким чином, своє «віртуальне» поведінку, можна домогтися того, що рівень стресового стану і занепокоєння значно знизиться. Цю вправу можна використовувати не тільки перед виступами, а й у будь-який інший життєвої ситуації. Наприклад, у випадку, коли людина змушена не по своїй волі жити тривалий час без комп'ютера.

Організація проведення і результати педагогічного експерименту

Апробація методики відбувалася на базі Харківської школи №38 під час педагогічної практики. В якості експериментальної групи було обрано 7-а, в якості контрольної групи 7-б клас.

Одним із завдань констатувального етапу експеримента було підібрати близькі, за рівнем підготовки до дослідницької діяльності, групи. Для оцінювання дослідницької діяльності учнів ми користувалися рейтинговою шкалою. Рейтингова шкала за багатьма ознаками схожа на традиційну кількісну шкалу, але не є такою. Вона отримується шляхом шляхом набору балів. Одержані експертні оцінки на початку експерименту в балах представлені на малюнку 2.2.

Рис. 2.2. Експертні оцінки до і після експерименту

Рис.2.3. Результати визначення характеристик за критеріями Вілкоксона-Манна-Уітні

За допомогою програмного засобу «Педагогічна статистика» була зроблена перевірка на те, що експериментальна і контрольна група близькі за рівнем підготовки. Результати визначення характеристик експериментальної і контрольної групи за критеріями Вілкоксона-Манна-Уітні представлені на малюнку 2.3.

Як видно з рисунку 2.3 до початку експерименту коефіцієнт Вілкоксона-Манна-Уітні між величиною сумарних балів експертних оцінок експериментальної і контрольної групи дорівнює 0,7137 при критичному значенні 1,96 на рівні значущості 0,05. Результати описової статистики представлені на малюнку 2.4.

Отже ці групи дійсно можна вважати близькими за рівнем підготовки до дослідницької діяльності. І тому можна продовжувати експеримент.

Після впровадження розробленою нами методики по запобіганню комп’ютерної залежності в учнів, було проведено експертне оцінювання, за допомогою рейтингової шкали. Оцінювання відбувалося за формою представленою у таблиці 2.5.

Таблиця 2.5

Форма оцінювання учнів досягнень учнів

ПІБ

Уміння чітко сформулювати мету письмово.

Уміння роздробити мету на більш дрібні цілі - планування.

Уміння прорахувати перешкоди (які можуть зустрітися на шляху реалізації мети)

Уміння заздалегідь заготувати способи подолання перешкод

Уміння визначити критерії досягнення успіху

Уміння доводити справу до результату

Презентації результатів

Загальний бал

                 

Результати одержані експертним оцінюванням після експерименту в балах представлені на малюнку 2.2.

Рис.2.5. Результати визначення характеристик за критеріями Крамера-Уелча

Для порівняння результатів експериментальної і контрольної групи були використані критерії Вілкоксона-Манна-Уітні і Крамера-Уелча. Результати визначення характеристик експериментальної і контрольної групи за критеріями Вілкоксона-Манна-Уітні після експеримента представлені на рисунку 2.3. Результати визначення характеристик експериментальної і контрольної групи за критеріями Крамера-Уелча після експеримента представленні на рисунку 2.5

Як видно з малюнка 2.3 та малюнку 2.5 відмінності між експериментальною і контрольною групами на кінці експерименту є статистично значущі: одержані коефіцієнти Вілкоксона-Манна-Уітні 2,334 і Крамера-Уелча 2,3604 більші ніж критичний 1,96 на рівні значущості 0,05

Результати описової статистики на контролюючому етапі експеримента представлені на малюнку 2.4.

Якість сформованих навиків ми представили за допомогою гістограм окремо контрольної та експериментальної групи за критеріями, по яким проводилось експертне оцінювання на малюнку 2.6 та малюнку 2.7, де цифрами позначені досягнення учнів: 1 - Уміння чітко сформулювати мету письмово, 2 - Уміння роздробити мету на більш дрібні цілі - планування, 3 - Уміння прорахувати перешкоди, 4 - Уміння заздалегідь заготувати способи подолання перешкод, 5 - Уміння визначити критерії досягнення успіху, 6 - Уміння доводити справу до результату.

Рис.2.6. Діаграма результатів навчання у контрольній групі після проведення експерименту

Рис.2.7. Діаграма результатів навчання у експериментальній групі після проведення експерименту

Отже, на основі результатів педагогічного експерименту ми підтвердили той факт, що якісно розроблена методика що до запобігання комп’ютерної залежності та застосування її на уроках, сприяють ефективному формуванню особистості учнів загальноосвітніх шкіл.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: