Сторінка
1

Використання комп’ютера на уроках мистецтва

Людина завжди прагне до краси. Вона насолоджується природою й архітектурними спорудами, прикрашає своє житло й одяг. Немає такого народу, якому невідоме почуття прекрасного. Людина має здатність знаходити, зберігати і створювати красу.

І щоб навчити дитину цілісному сприйняттю навколишнього світу, навчити її переживати, ототожнювати цінності у своєму житті з ідеалами, звертаються до такої області знань, як естетика.

У розв’язані задач естетичного виховання велику користь приносять сучасні технічні засоби і новітні технології, такі, наприклад, як комп’ютер і засоби мультимедіа.

Використання інформаційних технологій у школі є достатньо складною проблемою, що вимагає детального наукового вивчення, психолого-педагогічного обґрунтування. Спроби вести регулярне навчання за допомогою комп’ютерних програм часто зазнають невдачі в першу чергу тому, що через недосконалість програмних засобів не вдається дістати явну перевагу використання комп’ютерних технологій перед традиційними формами навчання. Інша важлива причина – комп’ютер не завжди є загальнодоступним засобом навчання.

Навчання за допомогою комп’ютера у початкових класах

Модернізація шкільної освіти припускає використання засобів і форм пізнавальної діяльності учнів, відводячи вагому роль інформаційно-комунікаційним технологіям (ІКТ). Важко відмовитися від потенціалу нових засобів і в початковій школі.

Назвемо фактори, що можуть сприяти більш активному і ефективному використанню нових інформаційних технологій (НІТ) у початковій школі:

дидактичні можливості використання комп’ютера;

наявність на ринку численних програмних продуктів для школи;

введення в навчальні плани багатьох шкіл пропедевтичного курсу інформатики (розвиток комп’ютерної грамотності школярів);

наявність у багатьох сім’ях комп’ютерів, що сприяють тому, що в дітей формується готовність (психологічна, мотиваційна, практична) до використання комп’ютерів у навчанні на різних навчальних предметах.

Використання комп’ютера як засобу навчання у навчальному процесі початкової школи вносить зміни й у інші елементи педагогічної технології (процес навчання, організацію навчання, засоби навчання тощо). Це, на наш погляд, дозволяє вирішити декілька груп проблем: загальнодидактичних, методичних, інформаційних (тих, що стосуються комп’ютера як засобу навчання), професійних й організаційних, кожна з яких, у свою чергу, дозволяє вирішити відповідні теоретичні і практичні завдання.

Організаційно-методичні проблеми використання комп’ютера в навчальній діяльності молодших школярів:

дотримання специфіки змісту навчального предмета;

дотримання особливостей методичної системи, що використовується при навчанні предмета;

обґрунтування доцільності використання комп’ютера;

обґрунтування дидактичних і технічних вимог до педагогічних програмних засобів;

виявлення, експертиза і добір педагогічних програмних засобів;

проектування педагогічних програмних засобів, систем комп’ютерних завдань або електронного дидактичного матеріалу;

використання програмного продукту в технології навчання предмету.

Для більш чіткої картини щодо навчання на уроці за допомогою комп’ютера наведемо певні переваги та недоліки.

Переваги роботи з комп’ютером на уроці:

скорочується час вироблення необхідних технічних навичок учнів;

збільшується кількість тренувальних завдань;

природно досягається необхідний темп роботи учня;

легко досягається диференціація навчання;

учень стає суб’єктом навчання, тому що програма вимагає від нього активного управління;

з’являється можливість моделювати безліч процесів, за допомогою комп’ютерної анімації створювати на уроці ігрову пізнавальну ситуацію;

урок можна забезпечити матеріалами, користуючись засобами телекомунікацій;

діалог із програмою отримує характер навчальної гри, і у більшості дітей підвищується мотивація навчальної діяльності.

Недоліки роботи з комп’ютерними програмами:

діалог із програмою позбавлений емоційності і, як правило, одноманітний;

програмісти не можуть врахувати особливостей конкретної групи учнів, тут вкрай важлива роль вчителя;

не забезпечується розвиток мовної, графічної і писемної культури учнів;

крім помилок у вивченні навчального предмета, що учень робить і на традиційних уроках, з’являються ще технологічні помилки при роботі з програмою;

як правило, матеріал подається в умовній формі, сильно стиснутій й одноманітній;

контроль знань обмежений декількома формами – тестами або опитуванням;

учителю потрібно мати спеціальні знання, уміння і навички роботи з комп’ютерною технікою;

серед наявного програмного забезпечення багато неякісного, що не враховує специфіку роботи із школярами, що має багато фактичних або методичних помилок. Програмісти часто просто не враховують змісту шкільних навчальних програм.

Шляхи використання комп’ютера на уроках мистецтва в початковій школі

Хоча предмет естетики історично рухливий і мінливий, а найбільш повно закони естетичного розуміння світу виявляються в мистецтві, суб’єктом естетики була і залишається людина, яка відчуває. Тому завдання вчителів — через естетичне виховання та вміння працювати з комп’ютером привести дитину до творчості, усвідомленню своєї індивідуальності, бажанню мріяти діяти, творити.

Досвід науково-методичної та педагогічної роботи в комп’ютерному центрі КДАМ (Київська дитяча академія мистецтв) показав, що використання інформаційних технологій у професійній мистецькій освіті сприяє всебічному і гармонійному розвитку особистості дитини, насамперед розвитку її творчих здібностей.

Використання в процесі навчання нових медіа засобів допомагає розкрити природу створення дитиною творчої роботи від задуму до втілення. Експериментальні авторські методики педагогів дають можливість побудуватити урок від мандрівки та малювання в уяві образів, навіяних чарівною музикою та розповіддю педагога, до виконання композиції комп’ютерною "мишею" з імпровізуванням формою, об’ємом, трансформацією кольору, тону, графічного ритму.

Комп’ютерне навчальне середовище може використовуватись у спеціалізованому (музика, живопис, хореографія, театральне мистецтво) та в загальноосвітньому (математика, українська мова, природознавство, англійська, французька та німецька мови) циклах.

Використання авторських програм на музичному, образотворчому, хореографічному та театральному напрямках мають вирішити завдання всебічного розвитку природних, творчих здібностей учнів, а саме:

фантазію і художню уяву;

асоціативне сприйняття і мислення на основі художнього й музичного матеріалів;

навички втілення художнього образу за допомогою комп’ютерних засобів навчання;

розуміння поняття ритму в природі і мистецтві;

розуміння поняття "фактура", уміння віднайти необхідну "фактуру" з великої кількості комп’ютерних варіантів;

відчуття простору та форми, контрасту величин і форм, статики і динаміки, симетрії і асиметрії кольорової палітри.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: