Сторінка
9

Логоритміка в системі корекції заїкання

У більшості дітей, що заїкаються, є різноманітні і численні порушення загальної моторики, тонкої довільної моторики рук і пальців, мімічних м'язів і орального праксиса. Переважають порушення моторної функції у формі загальної моторної напруги, скутості, уповільненої перемикаємості рухів, є порушення і у формі рухового занепокоєння, разгальмованості, некоординованості, хаотичності рухів, з наявністю гіперкінезів, з широкою амплітудою виконання рухів.

Логопедична ритміка є своєрідною формою активної терапії, засобом дії в комплексі методик в даному випадку при подоланні заїкання.

У даній роботі була проведена дослідно - експериментальна частина, яка була спланована і організована на базі ДНЗ№6 "Барвінок" м.Артемівська Донецької області, і яка освітила проблему з різних сторін. У експерименті брала участь група дітей з 6 чоловік, яка була поділена на 2 підгрупи за типом заїкання /неврозоподібне і невротичне/. Упродовж усього експерименту, ці 2 підгрупи порівнювалися з контрольною групою дітей без мовленнєвої патології.

Експериментальне вивчення довільної рухової діяльності у дітей дошкільного віку, що страждають заїканням виявило відхилення в їх стані.

Рухи дітей, що страждають невротичним типом заїкання характеризувалися недостатньою чіткістю і організованістю, невпевненістю при правильному відтворенні їх формули. Виявлені утруднення в точному утриманні пози, нестійкість м'язового тонусу, темпові розлади. Виявлена неточність, метушливість при виконанні дрібних рухів. Довільні мовні і мімічні рухи відрізнялися від норми незначно. Разом з цим відзначалася гарна динамічна координація, перемикаємість і одночасність рухів, достатній розвиток почуття ритму, орієнтування в просторі, висока вправність в моторних навичках. Супутні розмові рухи порівняно легко піддавалися корекції.

У дітей, що страждають неврозоподібним типом заїкання спостерігалися у різному ступені вираженості порушення загальних, мовних, тонких і мімічних рухів. Були виявлені затруднення у виконанні проб на статичну і динамічну координацію, відзначався слабкий розвиток почуття ритму, порушення одночасності рухів. Виявилася слабка рухова пам'ять, повільна перемикаємість рухів, стомлюваність, виснажуваність, недостатня вправність в моторних навичках. У ряді випадків страждали виразність рухів, спритність, швидкість рухової реакції.

Спостерігалися патологічні рухи, сінкенезії. Відмічена недостатність мовних рухів по силі, точності, об'єму і перемикаємості. Виявлені труднощі в координації тонких рухів пальців рук, а також зміни в стані мімічної моторики.

Порівняльне експериментальне вивчення стану довільних рухів у дітей з нормальною промовою і із заїканням до лікування і занять виявило нижчі показники у останніх.

У свою чергу діти з неврозоподібним заїканням виявляли слабкіший розвиток моторних функцій за усіма позначеними параметрами, чим діти з невротичним.

В ході експериментальної роботи, була запропонована диференціальна методика Н.А, Ричкової по організації логоритмічних занять з дітьми, що заїкаються.

Отримані результати обгрунтовують необхідність диференційованого проведення логоритмічних занять з урахуванням типу заїкання.

Особливості логоритмічної роботи для дітей 5 літнього віку з невротичним типом заїкання полягають в необхідності виховання організованості, чіткості рухів, уміння перемикати активну увагу на якість необхідних в даний момент дій.

Дітям дошкільного віку, страждаючим неврозоподібним типом заїкання, потрібна ретельна корекція, формування і розвиток моторних функцій.

Експериментальне навчання із застосуванням диференційованих прийомів логоритмічної роботи позитивно позначалося на стані рухів і мови як у дітей з невротичним, так і з неврозоподібним заїканням.

При порівнянні результатів динаміки, отриманих протягом місяця, встановлено, що діти з невротичним заїканням дають швидше позитивне зрушення, ніж діти з неврозоподібним.

Показники стану довільної рухової діяльності після лікування і корекційного навчання в групі дошкільнят з невротичним заїканням наближалися до контрольної групи дітей без мовної патології. Діти з неврозоподібним заїканням, незважаючи на виконану позитивну динаміку, продовжували відрізнятися в гіршу сторону за основними показниками моторики як від дітей з нормальною промовою так і з невротичним заїканням.

Зміни в стані рухової сфери і мови при невротичному заїканні у дітей носять функціональний характер.

При неврозоподібному заїканні міра порушень довільної рухової діяльності залежить від вираженості органічної поразки центральної нервової системи.

Диференційований підхід з урахуванням типу заїкання в процесі логоритмічної роботи з дітьми дошкільного віку, сприяє нормалізації рухової діяльності і мови, забезпечує ефективність корекційної дії.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: