Сторінка
5

Наочні засоби вивчення географії материків та океанів

Наявність єдиної системи картографічних посібників дає можливість покращити навчальний процес в школах країни, відкриває шлях до обміну педагогічним досвідом до подальшого удосконалення карт і варіантів їх використання.

Географічна карта використовується при вивченні практично всіх тем і розділів шкільного курсу географії. Вона являється важливішим компонентом кожного із комплексів навчального обладнання з географії.

В навчальному процесі в залежності від змісту географічного матеріалу, а також дидактичних цілей використовують значну кількість різноманітних географічних карт.

Для того, щоб цілеспрямовано використовувати картографічні посібники в навчальному процесі необхідна їх чітка класифікація. В цілому карти класифікують виходячи із особливостей змісту призначення, а також в залежності від масштабу.

Баришева пропонує наступну класифікацію:

Різноманітність карт за змістом.

Загально відомо, що за змістом карти поділяються на:

Загально-географічні;

тематичні або спеціальні.

Найбільш поширені загальногеографічні, особливо топографічні, карти, на яких головним предметом зображення являються основні елементи місцевості: рельєф, гідрографія, грунтово-рослинний покрив, населені пункти, господарські об’єкти.

В процесі викладання географії частіше всього використовують карти, на яких один або декілька природних або соціально-географічних елементів показані детально, так як вони являються темою даної карти.

За змістом тематичні карти поділяються на дві групи:

карти природних;

соціальних явищ.

Карти природних явищ охоплюють всі компоненти природного середовища і їх комбінації: рельєф, клімат, води, ґрунти, рослинний і тваринний світ, геологічна будова території або акваторії. Це геологічні, кліматичні та інші карти.

Для зображення взаємозв’язку між природними і економічними явищами і об’єктами використовують комплексні тематичні карти, на яких зображені і охарактеризовані явища, які відносяться не до одного, а до великої кількості природних і соціальних явищ.

В системі картографічних посібників передбачені тематичні карти, де зображені соціальні явища і об’єкти – населення, економіка і господарство, наука, культура, політика і адміністративно-територіальний поділ. До цієї групи відносяться карти населення, політичні і політико-адміністративні, економічні, історичні і тому подібні.

Тематичні карти в порівнянні з загально географічними в більшій мірі передають особливості окремих предметів і явищ, з їх допомогою стає можливим також виявити особливості географічних явищ і об’єктів відображених безпосередньо на самій карті. Дидактичні можливості карт цього типу значно ширші. Їх роль проявляється проведенням більш детального аналізу вивчених географічних об’єктів і явищ, розкриттям зв’язків між об’єктами і явищами природи, розкриттям закономірностей в природному й соціально-економічному середовищі.

За призначенням розрізняють шкільні карти для початкових класів і карти для середніх і старших класів.

Для кожної із цих груп визначені вимоги до змісту і оформлення, виходячи з рівня готовності і вікових особливостей учнів.

Виділяють карти, які виконують специфічні функції в навчальному процесі – це контурні карти, ескізні картосхеми, текстові карти, карти атласів.

В цілому ця група картографічних посібників призначена для індивідуального використання. Вони мають невеликий формат і масштаб в 4-5 раз менший, ніж відповідні настінні карти, що необхідно враховувати вчителю при співставленні змісту демонстраційних настінних карт, призначених для індивідуального користування.

Особливу групу складають географічні карти інформаційного плану із спеціальними пристроями для передачі інформації про події сьогоднішнього дня – це електрофіковані і «чергові» карти.

За масштабом шкільні карти поділяють на дрібно-, крупно- і середньомасштабні.

Великомасштабні – це топографічні карти ( масштаб: 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000).

Середньомасштабні – це карти областей, країн ( Масштаб від 1:600 000 до 1:750 000, 1:100 000).

Решта відноситься до дрібномасштабних. Серед них карти світу, які видаються в масштабі 1:20 000 000, карти материків або їх великих частин в масштабі від 1:5 000 000 до 1:8 000 000.

Наочність у підручнику з географії

В системі засобів навчання географії підручник являється найбільш важливим засобом, так як він відіграє важливу роль в навчанні, пов'язаний з усіма іншими навчально-оглядовими засобами безпосередньо чи опосередковано.

Підручник з географії є своєрідним нормативним документом в якому реалізується соціальне замовлення суспільства на конкретний період розвитку шкільної географічної освіти.

Підручник - один з найважливіших елементів навчально-методичного комплексу, що забезпечує вивчення курсів географії в школі. Саме через нього реалізується мета і завдання навчальної програми та знаходить відображення її зміст. Водночас сучасний підручник з географії – це своєрідний дидактичний комплекс, який може виступати самодостатньою системою або універсальним засобом навчання.

Підручник в повній мірі відображає наявність знань, які мають засвоїти учні, в ньому наявна їх глибина і об’єм, а також зміст умінь і навичок. В підручнику наявні матеріали для виконання самостійної роботи, організації практичних робіт, завдання для проведення спостережень, вирішення задач, тобто в підручниках в тій чи іншій мірі відображена методика викладання географії.

В підручниках географії реалізується одне з важливих методичних положень: джерелом знань являється не тільки текстовий, але й ілюстративний матеріал. Значна частина ілюстрацій пояснює багато питань, які коротко сформовані в тексті, але частіше всього ілюстрації являються самостійними джерелами знань і несуть інформацію, якої в самому тексті немає.

Включені в зміст підручника ілюстрації різного типологічного складу – це картографічні, графічні (схематичні, статистичні) і образно-ілюстративні засоби оглядності.

Таким чином, можна виділити основні структурні компоненти підручника:

І. Текст:

- основний – пояснювальний, інструктивний, інформативно-описовий;

- додатковий;

- пояснювальний.

ІІ. Позатекстові компоненти:

Апарат організованого засвоєння (блок добування знань і умінь; блок самоконтролю і взаємного контролю; таблиці; форзац підручника).

Ілюстративний матеріал (карти і картосхеми; діаграми і графіки; схеми; фотоілюстрації).

Апарат орієнтування (план-схема; теми; рубрикації; покажчик термінів).

Картографічні засоби представлені картами, картосхемами, картодіаграмами. Але більша частина включена в підручник картографічних засобів представлена картосхемами і це виправдано не тільки з точки зору специфіки предмету, але і з педагогічної і методичної точки зору.

Генералізована картосхема дозволяє мов у «фокусі» побачити закономірні географічні відношення об’єкта з навколишніми об’єктами і явищами. Але картосхема являється лише доповненням до основних картографічних посібників – картам. Текстовий матеріал, питання і завдання підручників спрямовують дії учнів на наступні співставлення картосхем і карт атласу, що дозволяє підвести учнів до певних висновків.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: