Сторінка
9

Формування пізнавального інтересу в учнів на уроках зоології

(Повідомлення учнів і створення схем І, 2)

Ссавці-метеорологи

Людина зібрала багато прикмет, спостерігаючи за поведінкою як диких, так і свійських представників ссавців.

• Восени багато кротовиння —зима буде м'яка й безсніжна.

• Миші пищать — на похолодання.

• Заєць приходить до саду — зима буде суворою.

• Собака валяється — на негоду, їсть траву — на дощ; мало їсть, багато спить — бути дощеві.

• Збирається худоба до гурту — піде дощ.

• Свині чухаються — на тепло.

Ссавці та біоніка

Кріт — підземний мешканець, що має брускоподібне тіло. Його житло — це ходи в землі. Хутро низьке, шовковисте, заломлюється в один бік. Передні кінцівки лопатеподібні й вивернуті назовні. Ними тварина риє землю. Під час риття тіло начебто обертається навколо осі й одночасно рухається вперед.

Учені вивчили будову тіла та життєдіяльність цієї істоти і створили штучного «крота». Головна частина цієї машини — дренер — своєю конфігурацією нагадує снаряд гармати, тільки зі зрізаною передньою частиною. Ця частина називається плугом. Під час пересування машини плуг своєю передньою частиною, тобто ножем, розсуває півметровий шар землі, а дренер, що прямує за ним, прокладає канал, вминаючи землю, як кріт.

Незвичайні властивості орієнтації в просторі та інші чудові здібності кажанів стали предметом пильної уваги вчених, яким удалося з'ясувати, як функціонує ця біологічна система.

Радіолокаційна станція, створена всередині XX ст., має передавальне і прийомне обладнання. Імпульс, вироблений генератором, випромінюється передатчиком у простір. Відбитий від об'єкта імпульс сприймається приймачем і фіксується на електронно-променевій трубці, зображуючи виявлений об'єкт. Такі станції слугують для спостереження за об'єктами в небі (літаками, штучними супутниками Землі тощо). Отже, принципи роботи локатора кажана та радіолокаційної установки подібні.

У пацюка органи нюху настільки розвинуті, що, незважаючи на багатовікову боротьбу з ними механічними та хімічними засобами, тварина вижила й процвітає. Пацюк відчуває найменшу концентрацію хімічної речовини. За запахом він знаходить собі їжу, визначає, їстівна вона чи ні, впізнає шлях до свого житла. Запах — це мова гризунів. Учені деяких країн працюють над створенням «механічного носа». Англійські спеціалісти розробили прилад, який розпізнає запахи. Новий прилад використовується в парфумерії та харчовій промисловості для контролю якості продукції. Крім того, «механічний ніс» може бути корисним для визначення стану сп'яніння у водіїв, для виявлення наркотиків. Спеціалісти працюють над проектом ще одного «носа» — електронного, який буде встановлений в аеропортах, у дверях біля виходу до літака. Цей прилад зможе встановити наявність вибухової речовини в наймізерніших кількостях.

Дельфіни — морські ссавці. Вони швидко плавають, мають здатність до ехолокації, добре піддаються дресируванню. Дельфін обганяє підводні човни й морські кораблі. Секрет великої швидкості руху дельфіна у воді полягає не тільки в раціональній формі його тіла та будові м'язів, а й у особливій будові шкіри. Шкіра у тварини багатошарова, між внутрішнім і зовнішнім шарами циркулює рідина. Обидва шари сполучені між собою великою кількістю сосків. Завдяки такій будові шкіра точно повторює коливання водного середовища, тому вода не чинить сильного опору. Нині вчені та інженери створюють моделі плаваючих конструкцій зі штучною шкірою, будова якої подібна до будови шкіри дельфіна.

Особливу увагу дослідників привертає здатність дельфіна до ехолокації, що дозволяє визначити місцезнаходження об'єкта, який посилає сигнал. Учені вивчають мову дельфінів. Вона виражається у звуках. Знаючи мову дельфінів, людина зможе доручити їм роботу зі збору інформації про море (його течії, температуру, солоність), урятування людей тощо.

2. Яких свійських ссавців розводить людина?

Учитель. В історії свого становлення людина була тісно пов'язана із ссавцями. Уже на зорі свого існування вона займалася мисливством, а потім, приручивши першу тварину, почала займатися скотарством.

Усіх ссавців можна умовно поділити на три категорії: свійські, напівсвійські та дикі. Диких ссавців, у свою чергу, можна поділити на дві великі групи: промислові та непромислові.

Молоко — цінний продукт. Для своїх господарських потреб людина використовує молоко тільки дуже небагатьох видів тварин — корови, кози, вівці, у деяких народів — також коня, буйволиці й верблюдиці. Серед цих тварин корові належить перше місце.

Дуже давно людина помітила, що козяче молоко має лікувальні властивості. Воно багате на кальцій, фосфор, кобальт, вітаміни, має бактерицидні, антиінфекційні властивості. За своїм складом воно близьке до жіночого, тому його використовують для годування немовлят. Хворим дітям козяче молоко життєво необхідне, а всім — дуже корисне. У багатьох країнах світу (Норвегія, Франція) козяче молоко удвічі, а подекуди й утричі дорожче за коров'яче.

Молоко яків має жирність 8 %. М'ясо корів і яків смачне, а тому цих тварин використовують і для виробництва м'яса.

Одногорбі верблюди дають до 15 літрів молока жирністю 4-5 %, а двогорбі дають молока вдвічі менше, але жирністю до 7 %. З верблюжого молока роблять масло, сир та інші продукти.

Незамінна помічниця. Як не прикро, але свиню люди не надто люблять. Хоча й полюбляють биточки або котлети, а сало з цибулею і хлібом було найкращою їжею для селян. Косарі ніколи не вирушати на косовицю без сала й кусня хліба.

Свиня в числі інших дванадцяти тварин прийшла якось до Будди й попросила його прихильності. Відтоді стала вона священною твариною на Сході. Свині легко піддаються дресируванню, часто вони тішать глядачів цирку, зокрема малечу.

У німецькому містечку Люнебурзі встановлено пам’ятник свині. Колись, у сиву давнину, ця тварина вперше рила землю в одному й тому самому місці. Спостережливі люди вирішили дізнатися, в чому ж річ. А там, під шаром землі, знайшли поклади кам’яної солі, дуже цінної копалини в добу середньовіччя.

В Англії досі згадують кабанчика Слуда, який ходив на полювання і краще мисливських собак чув і звіра і птицю.

Свиней спеціально тренують, щоб вони могли виявляти наркотики на митницях. У такий спосіб уславилася свиня Луїза, яку офіційно зарахували до складу поліції в аеропорту Хітроу в Англії.

Французи й нині ходять разом із хрюшками збирати гриби.

На ярмарках у США проводяться поросячі перегони. Тваринам доводиться долати бар'єри, бігати наввипередки.

З розвитком «мови» серед тварин на першому місці — мавпа, але на другому — свиня.

Кінь — корисна свійська тварина. Коні поширені в усіх частинах світу. Виведено понад сотню порід коней. Людина використовує коней як живий рушій для їзди або для роботи. Деякі азійські народи використовують і м'ясо коней. А кобиляче молоко містить 6 % молочного цукру, тому воно легше піддається спиртовому бродінню, утворюючи поживний напій — кумис, багатий на вітаміни А, В і С. Кумис споживає багато народностей, що проживають на азійському континенті. Особливістю коня, яка впадає в око, є те, що він безперервно їсть і ніколи не наїдається. Ось що розповідається про це в легендах.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: