Сторінка
9

Формування соціокультурної компетенції основної школи

· для включення матеріалів мережі у зміст уроку;

· для самостійного пошуку інформації учнів у рамках роботи над проектом;

· для ліквідації прогалин у знаннях;

· використовуючи інформаційні ресурси мережі Інтернет, можна, інтегруючи їх у навчальний процес, більш ефективно вирішувати цілий ряд дидактичних завдань на уроці:

· удосконалювати вміння аудіювання на основі автентичних звукових текстів мережі Інтернет;

· поповнювати словниковий запас, як активною, так і пасивною лексикою сучасної мови;

· формувати стійку мотивацію іншомовної діяльності.

Включення матеріалів мережі у зміст уроку дозволяє учням краще зрозуміти життя на нашій планеті, брати участь у спільних дослідницьких, наукових і творчих проектах, розвивати допитливість і майстерність.

Основним завданням сучасної освіти, є розвиток самостійного критичного мислення, культури розумової праці, навчання навичкам самоосвіти, що пов'язане з пошуком інформації і її обробкою, у тому числі й на іноземній мові, а це у свою чергу, вимагає володіння вміннями пошукового й переглядового читання.

В Інтернеті вся інформація представлена в основному на англійському.

Звідси актуальність проблеми формування міцних навичок ознайомлювального, переглядового, пошукового читання іноземною мовою.

Завдяки телекомунікаційним технологіям учні можуть мати доступ до різних інформаційних банків динних по всьому світі, можуть працювати спільно над проектами з учнями інших країн, брати участь у телеконференціях. Подібна можливість співробітництва й кооперація створюють найсильнішу мотивацію для їх самостійної пізнавальної діяльності у групах та індивідуально. Спільна робота стимулює учнів до ознайомлення з різними точками зору на досліджувану проблему, на пошук додаткової інформації, на оцінку одержаних власних результатів.

Учень, маючи доступ в Internet, може по бажанню стати учасником телекомунікаційного проекту або телеконференцій, у тому числі й міжнародних, тобто працювати у колективі. Оскільки учень вивчає іноземну мову, дуже важливий той момент, що у процес навчання передбачаються завдання для роботи у малій групі й з партнером, який може бути як співвітчизник, так і носій мови.

Застосування методу проектів. Метод проектів здобуває останнім часом все більше прихильників. Він спрямований на те, що б розвити активне самостійне мислення дитини і навчити її не просто запам'ятовувати і відтворювати знання, які дає їй школа, а вміти застосовувати їх на практиці.

Проектна методика відрізняється кооперативним характером виконання завдань при роботі над проектом, діяльність, що при цьому здійснюється, по своїй суті є креативною і орієнтованою на особистість учня. Вона припускає високий рівень індивідуальної і колективної відповідальності за виконання кожного завдання по розробці проекту.

Спільна робота групи учнів над проектом невід’ємна від активної комунікативної взаємодії учнів. Проектна методика є одним з видів організації дослідницької пізнавальної діяльності, в якій учні займають активну суб'єктивну позицію. Тема проекту може бути пов'язана з однією предметною областю або носити міждисциплінарний характер. При підборі теми проекту вчитель повинен орієнтуватися на інтереси і потреби учнів, їхні можливості й особисту значимість майбутньої роботи, практичну значимість результату роботи над проектом. Виконаний проект може бути представлений у самих різних формах: стаття, рекомендації, альбом, колаж тощо.

Різноманітні й форми презентації проекту: доповідь, конференція, конкурс, свято, спектакль. Головним результатом роботи над проектом є актуалізація наявних і набутих нових знань, навичок і вмінь та їхнє творче застосування у нових умовах. Робота над проектом здійснюється у кілька етапів і звичайно виходить за рамки навчальної діяльності на уроках:

· вибір теми або проблеми проекту;

· формування групи виконавців;

· розробка плану роботи над проектом, визначення строків;

· розподіл завдань серед учнів;

· виконання завдань, обговорення в групі результатів виконання кожного завдання;

· оформлення спільного результату;

· звіт;

· оцінка виконання проекту.

Робота із проектної методики потребує від учнів високого ступеня самостійної пошукової діяльності, координації своїх дій, активної дослідницької, виконавської і комунікативної взаємодії. Роль учителя полягає у підготовці учнів до роботи над проектом, виборі теми, у наданні допомоги учням при плануванні роботи, у поточному контролі і консультуванні їх по ходу виконання проекту на правах співучасника. Отже, основна ідея методу проектів полягає в тому, щоб перенести акцент із різного виду вправ на активну розумову діяльність учнів у ході спільної творчої роботи.

Використання відеоуроку. Опанувати комунікативну компетенцію англійською мовою, не перебуваючи у країні мова якої вивчається, справа досить важка. Тому важливим завданням вчителя є створення реальних й уявлюваних ситуацій спілкування на уроці іноземної мови з використанням різних прийомів роботи. Не менш важливим вважається залучення школярів до культурних цінностей народу – носіїв мови. Велике значення тут набувають автентичні матеріали, зокрема відеофільми. Їхнє використання сприяє реалізації найважливішої вимоги комунікативної методики – представити процес оволодіння мовою як усвідомлення та оволодіння живою іншомовною культурою; індивідуалізації навчання, розвитку і вмотивованості мовної діяльності учнів. Ще однією перевагою відеофільму є його емоційний вплив на учнів. Тому увага повинна бути спрямована на формування у школярів особистісного відношення до побаченого.

Використання відеофільму допомагає також розвитку різних сторін психічної діяльності учнів, і насамперед уваги й пам'яті. Під час перегляду у класі виникає атмосфера спільної пізнавальної діяльності. У цих умовах навіть неуважний учень стає уважним. Для того, щоб зрозуміти зміст фільму, школярам необхідно прикласти певні зусилля. Так, мимовільна увага переходить у довільну, її інтенсивність впливає на процес запам'ятовування.

Використання різних каналів надходження інформації (слухове, зорове, моторне сприйняття) позитивно впливає на міцність засвоєння та збереження країнознавчого і мовного матеріалу. Таким чином, психологічні особливості впливу навчальних відеофільмів на учнів сприяють інтенсифікації навчального процесу й створюють сприятливі умови для формування комунікативної компетенції учнів. Практика свідчить, що відеоуроки є ефективною формою навчання.

Використання уроку – екскурсії. В наш час, коли все ширше й ширше розвиваються зв'язки між різними країнами і народами, знайомство з українською національною культурою стає необхідним елементом процесу навчання іноземної мови. Учень повинен вміти провести екскурсію по місту, розповісти іноземним гостям про самобутність української культури та ін. Принцип діалогу культур припускає використання культурознавчого матеріалу про рідну країну, що дозволяє розвивати культуру представлень про рідну країну, а також формувати уявлення про культуру країни мова якої вивчається. Вчителі, усвідомлюючи стимулюючу силу країнознавчої і культурологічної мотивації, прагнуть розвивати в учнів пізнавальні потреби шляхом нетрадиційного проведення уроку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: