Сторінка
15

Формування соціокультурної компетенції основної школи

Вивчення значного кола психолого-педагогічної літератури, проведення експериментальної роботи дозволили нам дійти таких висновків.

1. Навчання іноземній мові учнів неможливо без формування у них соціокультурної компетенції, тобто знань про географічне розташування та економічне положення, історичний розвиток та особливості культурних цінностей тієї країни, мову, якої вони вивчають. Іншомовна соціокультурна компетенція – це є знання культурних особливостей носіїв мови, їх звичок, традицій, норм поведінки, етикету і вміння розуміти та адекватно використовувати їх у міжкультурній комунікації, залишаючись при цьому носієм іншої культури.

2. На основі узагальнень існуючих в науковій літературі визначень компетенції, ми визначили, що соціокультурна компетенції – це одна із складових комунікативної компетенції, інтегративне утворення, як включає: країнознавчі, лінгвокраїнознавчі, соціолінгвістичні знання, вміння та навички співвідносити мовні засоби з метою та умовами спілкування; вміння організовувати мовленнєве спілкування відповідно до соціальних норм поведінки, прийнятих у носіїв мови; вміння використовувати мовні засоби відповідно до національно обумовлених особливостей їх вживання.

Соціокультурна компетенція визначає успішність спілкування з представниками іншомовної культури, дозволяючи почувати себе впевнено й комфортно в іншомовному середовищі. Здавалося б незнання таких, на перший погляд, “дрібничок” як: коли потиснути руку, кому оплачувати ленч і багатьох інших, має серйозні наслідки аж до втрати контракту або навіть у найгіршому разі втрати партнерів. Тому соціокультурна компетенція і здатна допомогти учням у подоланні культурних бар'єрів.

3. Нами було доведено що у сучасній школі викладати іноземні мови необхідно у нерозривному зв’язку з національною культурою

4. Особливо успішно соціокультурна компетенція формується на нетрадиційних уроках англійської мови, що було доведено під час експериментальної роботи. Отримані результати, свідчать що використання розроблених нетрадиційних уроків, спрямованих на формування соціокультурної компетенції, значною мірою впливають на підвищення ефективності засвоєння знань, формування СКК. Так, в експериментальній групі, де навчання англійській мові проводилося на основі нетрадиційних уроків, високого рівня сформованості СКК досягли 60%, в контрольній групі, де навчання проводилося за традиційними формами і методами, на цей рівень вийшли лише 27 %. Достатнього рівня досягли 30 % учнів експериментальної групи і 36 % контрольної. На середній рівень вийшли 10 % учнів експериментальної групи і 18 % контрольної. У контрольній групі 18 % учнів мають низький рівень СКК, в той час як в експериментальній групі відсутні учні з таким рівнем сформованості соціокультурної компетенції.

5. Доведено, що нетрадиційні форми проведення уроків дають можливість не тільки підняти інтерес учнів до предмета, але й розвивати їх творчу самостійність, навчити роботі з різними джерелами знань (Інтернет, відео, та аудіозапис та ін). На таких уроках вдається досягти самих різних цілей методичного, педагогічного й психологічного характеру.

Саме нетрадиційні уроки, як свідчать результати нашого дослідження, знімають традиційність уроку, пожвавлюють думку. Проте, необхідно відзначити, що занадто часте звертання до подібних уроків є недоцільним, тому що нетрадиційне може швидко стати традиційним, що, в остаточному результаті, призведе до зниження інтересу в учнів до предмета.

6. Формування соціокультурної компетенції учнів у навчанні іноземній мові – це розвиток умінь дізнаватися, розуміти, оцінювати комунікантів, у результаті чого відбувається краще розуміння себе й своєї рідної культури як складової світової культури.

st.ru

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: