Сторінка
22

Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Займаючись протягом 3-5 хвилин щоденно три рази на день вранці, вдень і ввечері, використовуючи просонний, передсонний і післяобідній стан, можна приблизно за десять днів оволодіти початковим етапом викликання стану спокою і відпочинку. Загалом ця формула виглядає таким чином: «Я спокійний, я зовсім спокійний. Я відпочиваю… Відпочиває кожний м’яз, кожний нерв. М’язи приємно розслаблені… Сторонні звуки перестали відволікати мене… Перестали тривожити і турбувати… Я уважний і зосереджений на вимовлянні слів…».

Наступна вправа спрямована на те, щоб викликати відчуття розслаблення й тепла у правій руці.

Отже, початкова формула аутотренінгу виглядає таким чином: «Я хочу, щоб права рука моя розслабилась і потеплішала… моя права рука приємно розслаблюється. Розслаблюються права кисть, праве передпліччя і плече. Від плеча до кінчиків пальців уся моя права рука приємно розслаблена. Рука теплішає, ніби занурюється у теплу воду… Розширюються судини правої руки і розширеними судинами вільно і спокійно струїться приємне тепло. Через всю мою праву руку струїться приємне тепло. Вся права рука розслабилась і потеплішала. В кінчиках пальців правої кисті вже пульсує приємне тепло…».

Виконавши те ж саме з лівою рукою, можна переходити до реалізації розслаблення одразу в обох ногах.

Заключна частина аутогенного тренування «вихід» супроводжується формулою мотивованого самонавіювання і збадьорюванням: «Поступово розслаблення закінчується. Змінюється пейзаж. Ніби з-за хмари з’являється сонце. Промінь бадьорості пронизує мене. Новий ритм активності сповнює організм, ніби підганяє нервову систему. Завершується заняття. Після заняття голова буде ясною, світлою. Покращились моя пам’ять, увага, відпочила нервова система. Гарне самопочуття зберігається надовго. Й ніякі тривоги дня не зможуть вивести мене із стану здоров’я, упевненості в собі, у своєму здоров’ї…».

Формула мотивованих самонавіювань може бути розширена й індивідуалізована в залежності від тих мотивів і завдань, які переслідуються.

Формула виходу із аутогенного тренування: ведеться заключне рахування від п’яти до одного. При рахунку «один» легко і просто відкриються очі і голова буде ясною, світлою, відпочилою. Отже, «5 – розслаблення починає проходити і щезати, прохолода в області чола будить бадьорість відчуттів, 4 – хочеться порухати кінчиками пальців рук і ніг, розслабленість щезає, 3 – легко вдається порухати руками і ногами, стиснути кулаки, відчути енергію, пружність, силу в м’язах організму, 2 – ясна, світла голова, повіки легкі, стан бадьорості охоплює цілком і повністю, раз – відкриваю очі, я бадьорий, активний, працездатний і здоровий…».

В заняття, що базувались на використанні методики аутогенного тренування, включалось також оволодіння спеціальними формулами-самонаказами, спрямованими на активізацію стану, виникнення відчуття бадьорості, енергійності. Такі самонакази є необхідним елементом управління своїм станом у випадках, коли потрібні мобілізація зусиль, зібраність, воля.

З допомогою психічної саморегуляції можна викликати байдужість або відразу до алкоголю і куріння. Розгорнута формула аутотренінгу, що використовувався для боротьби з курінням, виглядає таким чином:

«…Я спокійний, оточуючі звуки, шуми, розмови не хвилюють, не тривожать мене. Внутрішнім поглядом стежу за зняттям напруження з м’язів правої руки. Права рука приємно розслаблюється, теплішає, зігрівається. Розширились судини правої кисті, насичена киснем і ліва рука, подібно до правої, розслаблюється, теплішає, зігрівається. Тепло і розслаблення відчуваю в ногах, стопи теплі, і знизу доверху тепло розповсюджується по тілу. Сонячне сплетіння мого живота випромінює тепло, прогріває мої внутрішні органи, які оздоровлюються за рахунок притоку крові по розширених судинах. Моє серце працює рівно. Дихання рівне, спокійне. Моя увага тепер на м’язах мого обличчя. Розгладжуються складки чола, повіки розслаблені, теплі у контрасті з прохолодою чола, а чоло ніби овіває свіжий вітерець. Голова моя після самонавіювання стане ясною і чистою, як прозорий гірський струмок, здоровою і працездатною. Поліпшується пам’ять, увага, зібраність. Я більше не курю. Я байдужий до виду, запаху і смаку тютюну. Пропадає бажання курити. Цигарки не доставляють мені вже такого задоволення, як раніше. Мені неприємно курити. Куріння викликає відразу. Мені неприємні спогади про куріння і друзів-курців. Кожна затяжка супроводжується кашлем, слинотечею і навіть блюванням, спазмами і болями у животі. Дія цигарок стала отруйною. Мені тепер легко кинути курити. Адже я володію собою. В заняттях аутотренінгом укріпиться моя воля у боротьбі з курінням. Кину курити обов’язково. Буду добре спати ночами. А вранці завжди голова буде ясною, здоровою, не потребуючи одурманювання куривом. Поліпшуються функції всіх моїх внутрішніх органів. З кожним днем почуваю себе все краще у всіх відношеннях. Тепер я живу здоровим повноцінним життям. Я бадьорий, активний, працездатний і здоровий!».

Таким чином, метою проведених корегуючих заходів стало формування у підлітків активного, відповідального ставлення до свого здоров’я і здоров’я інших людей, спрямування на подолання шкідливих звичок, засвоєння основних принципів здорового способу життя. Під час проведення бесід, лекцій, диспутів учні брали активну участь в обговоренні таких тем, як раціональне харчування, фізичне і психічне здоров’я, методи його збереження, гігієна розумової праці, сну, правильна організація режиму праці і відпочинку, негативні наслідки ранніх статевих стосунків, перша долікарська допомога при нещасних випадках, кровотечах, травмах. Учні виступали з доповідями, аналізували запропоновані їм завдання з різних тем, планували організацію заходів щодо самооздоровлення організму. Врахування інтересів ліцеїстів з окремих проблем педагогіки здоров’я підвищило їхню зацікавленість, активність. На допомогу підліткам у дотриманні здорового способу життя було розроблено спеціальні пам’ятки.

Опис результатів експериментального дослідження

Після впровадження програми формування відповідального ставлення старших підлітків до власного здоров’я було проведено повторне опитування учнів за допомогою анкети «Вивчення мотивації підлітків щодо ведення здорового способу життя» (рис. 2.3.1).

Рис. 2.3.1. Результати діагностики провідних мотивів за анкетою

«Вивчення мотивації підлітків щодо ведення здорового способу життя»

Результати повторного опитування за методикою САН наведено в табл. 2.3.1 і графічно показано на рис. 2.3.2.

Таблиця 2.3.1

Узагальнені результати опитування учнів старших класів за методикою САН

№ з/п

П о к а з н и к и

Г р у п и

А

В

С

1.

Самопочуття (С)

4,2

4,8

3,3

2.

Активність (А)

4,0

3,9

4,6

3.

Настрій (Н)

4,5

3,9

4,7

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: