Сторінка
20

Подолання комунікативних бар'єрів у взаємодії викладача зі студентами

Після того, як все зробили це, оціночний лист здається керівникові, так як він буде потрібен на наступному занятті.

Вправа «Телефон довіри»

Інструкція: «Уявіть собі, що набираєте номер телефону довіри. Про що б ви хотіли запитати чергового спеціаліста?». Відповіддю може бути колективне обговорення, або персональне висловлювання, але обов'язково в рамках ролі фахівця, який відповідає на питання клієнта.

Творча робота групи закінчується заповненням анкети, яка потрібна для того, щоб керівник міг спостерігач і за розвитком групового динамічних процесів. Орієнтовний текст анкети див. у додатку Д.

Заповнені анкети здаються керівнику групи. Наприкінці заняття вся група отримує домашнє завдання:

«Згадайте і запишіть як можна більше ласкавих імен, якими ви в момент найбільшою духовної близькості називаєте своїх близьких, батьків, родичів, друзів тощо».

Заняття 2

Мета заняття: закріплення ігрового стилю спілкування, подальше саморозкриття, відкриття в собі сильних сторін, тобто таких якостей, звичок, прагнень, які людина приймає, цінує в собі і які надають відчуття внутрішньої стійкості і довіри до самого себе; вивчення можливостей використання своїх сильних сторін у взаєминах з оточуючими.

Зміст заняття.

В групі вироблені ритуали спілкування, зустрічі й заняття починається саме з них. Наприклад, керівник звертається до групи з такими словами:

«Закрийте очі . Тепер візьміть правою рукою руку сусіда . потримайте і в своїй. Все ще не розкриваючи очей, сконцентруйте свою увагу на долонях сусідів праворуч і ліворуч, яких ви торкаєтеся. Постарайтеся визначити, яка долоня тепліша, яка холодніша, чи була це долоня сусіда праворуч або ліворуч (30 сек.). З закритими очима відпустіть руки і зосередьтеся на своєму диханні, відчуйте, як повітря входить і виходить через ніздрі і губи, як рухається грудна клітина при кожному вдиху і видиху (1 хвилина). Спробуйте порахувати кожен видих і на п'ятий – відкрийте очі .»

Рефлексія минулого заняття

Група сідає в коло, і всі бажаючі по черзі висловлюють свої враження про це заняття. Що сподобалося? Що не прийнятно? Що хотілося б зробити сьогодні по-іншому? Які претензії до групи, конкретно до кого, до керівника? Не треба нікого примушувати висловлюватися, говорять лише за бажанням.

Вправа «Привіт»

Починає один з учасників заняття. Звертаючись до сусіда по ліву сторону, з відчуттям радості від зустрічі промовляє: «Здрастуйте .», висловлюючи своє ставлення до нього і голосом, і жестом, та посмішкою.

Вправа «Ласкаве ім’я»

Це перевірка домашнього завдання. Кожен учасник розповідає те, що він зміг пригадати, але обов'язково щиро. Не треба зачитувати, слід говорити з одними і тими ж інтонаціями, мімікою тощо, ніби учасник звертається до самого близькій людині. При цьому можна дивитися на когось із групи, хто найбільше приємний в цей момент.

Вправа «Інтерв’ю»

Один з учасників сідає в центрі кола. Група може поставити йому п’ять питань, але строго дотримуючись рамок певної соціальної ролі того, хто сидить у центрі, наприклад, питання до педагога, студента, аспіранта тощо. Потім наступний учасник сідає в центрі. Йому також ставлять п'ять питань, але обов'язково з урахуванням того, в якій соціальній ролі він виступає.

Вправа «Перехоплення ініціативи у діалозі»

Двоє учасників сідають в центрі. Один з них починає діалог з будь-якої репліки, на будь-яку тему. Інший повинен підхопити розмову і при цьому перемкнути співрозмовника на свою тему. Робити це треба ненав’язливо, ввічливо, але наполегливо. Група стежить за діалогом. Потім двоє наступних учасників сідають на їх місце тощо.

Вправа «Бачення інших»

Один з учасників тренінгу стає спиною до групи, він повинен детально описати (за пропозицією групи) зовнішній вигляд когось з присутніх товаришів.

Чи можна створити таку ситуацію. Хто з учасників сідає в центрі, а інший повинен детально відтворити послідовність його поведінки, наприклад, за останні півгодини.

Подібні тренування бажано проводити регулярно, щоб учасники звикли уважно ставитися один до одного.

Вправа «Розмова через скло»

Двоє учасників за допомогою жестів намагаються про щось домовитися. Тему повідомляють одному з них і він повинен передати цю інформацію своєму товаришеві, якби стоячи перед звуконепроникним склом. Розмовляти заборонено.

Вправа «Сильні сторони»

Кожен член групи повинен розповісти про свої сильні сторони, про те, що він любить, цінує в собі, про те, що дає йому почуття внутрішньої впевненості та довіри до себе в різних ситуаціях. Не обов'язково говорити тільки про позитивні риси характеру, важливо підкреслити те, що є або може бути точкою опори в різні моменти життя. Ця вправа спрямована не тільки на визначення своїх власних сильних сторін, але і на уміння думати про себе позитивно. Тому, виконуючи її, слід уникати будь-яких висловлювань про свої недоліки, помилки. Керівник повинен припиняти подібні спроби.

Висловлюється перший бажаючий. Він може говорити про свої сильні сторони 3-4 хв. І навіть якщо закінчить раніше, час, що залишився, належить йому. Це означає, що інші члени групи залишаються тільки слухачами, вони не можуть висловлюватися, уточнювати деталі, просити пояснень або свідчень. Людина, яка говорить про себе, не повинен виправдовуватися або пояснювати, чому він вважає ті або інші якості своєю сильною стороною.

Потім починає говорити наступний учасник, і так триває, поки не висловляться все.

Потім керівник дає кожному аркуш паперу, олівці і пропонує спробувати назвати свої сильні сторони, причому не тільки ті, які згадувалося, а й інші, які людина усвідомлює у себе.

Побачивши, що члени групи виконали вправу, керівник роздає їм листи паперу з переліком якостей, важливих для міжособистісного спілкування, які були складені на першому занятті. Напроти кожної якості була проставлена цифра, за допомогою якої кожен оцінив себе. Керівник просить знову оцінити ті ж якості, тобто поставити нову оцінку.

Після цього учасники тренінгу створюють групи з 2-3 осіб (за симпатією). Кожна з них знаходить місце, де ніхто не заважав би – адже ще треба обговорити, як, спираючись на свої сильні сторони, зробити щось по-справжньому цінне. На це відводиться 30 хв. Потім усе знову повертаються до загального кола і розповідають один одному про те, як вони збираються використовувати сильні сторони.

Анкетування проводиться за тією ж схемою, яка була на першому занятті.

Керівник дає домашнє завдання «Згадайте і запишіть, якими ласкавими іменами називають Вас рідні, друзі, діти тощо».

Заняття 3

Мета заняття: засвоєння невербальних засобів спілкування, руйнування шаблонів повсякденного спілкування, активне саморозкриття, подолання психологічних бар'єрів і стереотипів.

Зміст заняття.

Перед його початком використовуються ритуал індивідуального привітання, а потім у колі – ритуал вітання групи.

Рефлексія минулого заняття.

Зберігається загальна схема попереднього заняття, куди можна включити ще одну позицію «Якщо б я був керівником групи, я б .».

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: