Сторінка
7

Технології профорієнтаційної роботи соціального педагога з дітьми молодшого шкільного віку

Далі діти вигадують і малюють казку про веселого клоуна, гнучкого гімнаста тощо. Влаштуйте виставку казок та малюнків дітей «Ми любимо цирк».

Гра-прощання «Я — листоноша»

Попросіть дітей згадати все, що вони знають про роботу людей на пошті. Хто там працює, чим вони займаються? (Водій розвозить газети і листи по поштових відділеннях, касир приймає посилки та бандеролі тощо.)

А тепер попросіть дітей уявити себе добрим листоношею, який дарує всім людям хороші листи.

Запропонуйте написати своїм друзям такі листи і покласти їх у гарні конверти. Усі листи листоноші скріплюють в одну книжку і залишають у класі.

Казкове коло професій

Професіографічний урок 2

Мета:

ознайомити учнів із розмаїттям професій;

допомагати краще усвідомлювати особливості професій;

виховувати любов до праці.

Привітання

Вправа «Хто міг би .»

Заздалегідь підготуйте картки з декількома запитаннями, наприклад:

Хто з класу міг би спекти пиріг, який ніхто і ніколи ще не готував?

Хто міг би збудувати прекрасний палац?

Хто зміг би виростити чудову троянду?

Хто міг би навчити маленьку дитину писати і читати?

Хто міг би вилікувати важкохвору дитину?

Хто допоміг би загасити величезну пожежу?

Хто міг би зайти у клітку до тигра?

Хто міг би відремонтувати автомобіль?

Роздайте дітям ці картки і попросіть їх письмово відповісти на запитання, пояснюючи, чому вони вибрали якусь людину. Далі всі учні по черзі зачитують свої відповіді.

Вправа «Поговоримо про професії»

Поділіть дітей парами. Один із пари складає список так званих «жіночих» професій, другий — «чоловічих».

Після цього діти всі разом складають список загальних професій для жінок і чоловіків.

Запропонуйте дітям у парах придумати історію, коли «жіноча» професія раптово стала «чоловічою» і навпаки. Діти по черзі читають свої розповіді. З усіх розповідей складіть альбом.

Гра «Найкращий директор цирку»

Запропонуйте дітям подумати, які риси повинен мати гарний директор цирку. Усі відповіді записуйте на дошці. Після цього діти по групах або індивідуально відповідають на запитання, як вчинить гарний директор цирку, якщо:

у нього в цирку розпочалась епідемія якоїсь невідомої хвороби тварин;

із цирку піде клоун;

під час виступу в гімнаста почне боліти зуб;

глядачам не сподобається вистава;

під час вистави в цирку почнеться пожежа;

актори цирку пересваряться;

будівля цирку зачиниться на ремонт.

Наприклад: якщо в цирку почнеться епідемія

якоїсь хвороби тварин, гарний директор запросить найкращих ветеринарів, покращить харчування тварин, збільшить кількість вихідних днів тощо. профорієнтаційна діти знання професія

Вправа «Лікар»

Роздайте дітям картки з назвами різних рис, наприклад: любов до людей, увага, чутливість, винахідливість, уміння слухати, приймати рішення, співпереживати тощо. Діти повинні вигадати казку про лікаря, який втратив якусь рису, і про те, що з цього вийшло.

Гра «Гарний учитель»

Поділіть дітей на пари і запропонуйте їм подумати, як повинен вчинити гарний учитель у таких ситуаціях:

1.Учень почав погано вчитися, вчитель має щось зробити.

2.Два учні посварилися в класі.

3.Школяр часто запізнюється на уроки.

4.До вчителя прийшла бабуся учня, який одержав погану оцінку.

5.Учениця часто плаче, коли приходить вранці до школи.

Кожна пара вибирає одну ситуацію і до неї вигадує невеличку сценку-діалог між учителем та учнями, батьками.

Вправа «Добрі професії»

Діти діляться на пари. Кожна пара одержує картку з назвою певної професії. Якщо на картці зазначена професія «кулінара» — діти повинні уявити себе добрими кулінарами (пекарями) і створити рецепт смачного пирога. Якщо на картці професія «лікар» — учні уявляють себе добрими лікарями і придумують рецепт ліків від злості. Якщо на картці «пілот» — дітям потрібно створити літак, який возить людей у Країну Доброти тощо.

Гра «На пароплаві»

Поділіть дітей на три групи. Одна група — матроси, друга — капітани, третя — пасажири. Запропонуйте написати риси представників кожної з груп, після чого дайте групам декілька ситуацій:

1.Корабель сів на підводний риф.

2.Один із пасажирів упав у воду.

3.Капітан тяжко захворів.

4.В одного пасажира зникла дитина.

Кожній групі треба відповісти, як має поводитися в тому чи іншому випадку капітан, матрос, пасажир, щоб на кораблі не виникло паніки.

Гра-прощання «Гімн професіям».

Поділіть дітей на групи і розподіліть між ними різні професії. Наприклад, одна група — лікарі, друга — вчителі, третя — будівельники, четверта — художники.

Кожна група має перерахувати головні риси людини тієї чи іншої професії, після чого написати гімн цій професії або створити малюнок-гімн.

Проведене дослідження обізнаності учнів молодшої шкільної групи щодо професійної діяльності взагалі та виявлення професійних вподобань показало, що діти мають досить розмиті уявлення про роботу взагалі. Виявлене як не повне розуміння професійної діяльності взагалі, так і хибні знання про деякі професії. Діти зазначають, що батьки не спілкуються з ними стосовно своєї професійної діяльності, не схиляють їх до самовизначення. Тож дане завдання лягає на плечі соціального педагога. Результати дослідження доводять, що профорієнтаційна робота в молодших класах є необхідною.

Виходячи із необхідності ознайомлення дітей із професіями, змістом діяльності та її атрибутами, доцільно буде проведення профорієнтаційних уроків для молодших школярів.

Ці заняття допоможуть дітям більш глибше зрозуміти зміст професійної діяльності взагалі, познайомитись з іншими професіями, зробити перший крок щодо становлення себе як майбутнього професіонала.

Діяльність соціального педагога в загальноосвітньому навчальному закладі передбачає комплекс завдань, що спрямовані на покращення умов розвитку та соціалізації особистості в умовах навчального закладу Одним із напрямів його роботи є профорієнтація.

Профорієнтаційна робота в школі покликана спрямувати дитину щодо обрання певної професії, самовизначення, обізнаності у світі професій. Частіш за все роботі щодо самовизначення дітей приділяється увага лише в старших класах, але заняття з профорієнтації можна проводити і з молодшими школярами. Дана робота допоможе дітям зробити усвідомлений вибір щодо своєї майбутньої діяльності.

Сучасні умови розвитку суспільства вимагають від робітника високого рівня розвитку, великої кількості знань у своїй сфері діяльності, та бажання працювати. Але це можливо за умови гарної підготовленості спеціаліста, відповідності його вимогам професії.

Цього можна досягти за умови відповідального ставлення до вибору професії, і починати процес самовизначення змалку.

Дослідження виявили, що у дітей молодшого шкільного віку погано розвинуті знання про професії, про їх призначення. Діти пов’язують професію з місцем де відбувається діяльність, а не з самим змістом діяльності. Також дослідження виявили, що батьки половини дітей не обговорюють з ними ані свою власну професійну діяльність, ані професії взагалі. Тобто сімейний інститут не вважає за потрібне ознайомлювати молодше покоління зі станом на ринку професій, з визначенням деяких із них, з обговоренням перспектив самовизначення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: