Сторінка
6

Технології профорієнтаційної роботи соціального педагога з дітьми молодшого шкільного віку

Близько половини дітей зазначили, що не обговорюють з батьками свою майбутню професію. Інша половина зазначила, що батьки схвалюють їх вибір професії. Не було жодного випадку щоб батьки були проти обраної дитиною професією. Скоріш за все, це можна пояснити тим, що батьки зовсім не серйозно ставляться до вибору дитиною професії в цьому віці.

Іноді діти демонструють викривлені знання про певну професію. Наприклад, один із учнів написав, що йому не подобається професія льотчика, адже льотчики вбивають людей. В такому разі завданням соціального педагога стає роз’яснення дитині сенсу професії та виправлення хибного ставлення.

Проаналізувавши вподобання серед професій, ми виявили, що серед хлопців надзвичайно популярними є професії міліціонерів, лікарів, пожежників та футболістів. Серед дівчат – професії вихователів/вчителів, перукарів, лікарів та продавців. Тобто хлопці прагнуть отримати професію, яка зараз вважається престижною та прибутковою. Дівчата ж більше прагнуть до, загально прийнято, жіночих, творчих професій, не замислюючись про їх прибутковість.

До непривабливих професій діти прирахували професії двірника та прибиральника. 26% учнів вказали, що низький статус та низька зарплатня відштовхують їх від даного виду діяльності. Також до непривабливих професій деякі прирахували робітника на заводі, будівельника, міліціонера, водія таксі та пілота аргументуючи тим, що можна зазнати шкоди здоров’ю під час виконання професійних обов’язків. 40% зазначили, що всі професії їм подобаються.

Діти, переважно, не пов’язують свою професійну діяльність з відвіданням секцій лише один хлопчик зазначив, що ходить до музичної школи та планує стати музикантом.

Проведене дослідження дає зрозуміти, що дітям навіть у початкових класах треба проводити уроки профорієнтації щоб познайомити їх з визначенням поняття професії, ознайомити зі змістом професій, допомогти дитині визначити, яка професія для неї є привабливою, стимулювати спілкування на тему професійної діяльності між батьками та дітьми.

На даному етапі профорієнтації майже не приділяється увага. Часто діти лише у старших класах починають серйозно замислюватись щодо майбутньої професійної діяльності. Рішення, прийняте в останній момент не завжди буває вірним, можливо, саме тому так мало випускників ВНЗ бачать себе у обраній професійній діяльності. Якщо процес вибору професії буде «запущений» ще у початковій школі, рішення про професію буде більш виваженим та усвідомленим. Тому ми вважаємо доцільним проводити уроки профорієнтаці у початковій школі.

Способи оптимізації знань дітей молодшого шкільного віку щодо світу професій

Зважаючи на результати досліджень, ми бачимо доцільність проведення в початковій школі уроків профорієнтації. Не лише для того, щоб познайомити дітей з поняттям професії, але й щоб допомогти дітям визначитись вже змалку, до якої сфери вони відносять свою майбутню професійну діяльність.

Спираючись на досвід дослідниці А. Г. Веленко, ми пропонуємо проводити уроки профорієнтації за такою програмою.

«Люби працювати, і робота полюбить тебе»

Професіографічний урок 1

Мета:

ознайомити учнів з історією виникнення професій;

дати визначення понять «професія», «спеціальність»;

формувати стійке позитивне ставлення до професії та до себе як суб'єкта майбутньої професійної діяльності.

Вправа-привітання «Намалюй рису»

Підготуйте картки з назвами якостей і розкладіть їх на столі написами донизу. Попросіть дітей по черзі підходити і витягувати картку. Коли всі картки розберуть, учні мають заплющити очі і протягом декількох хвилин подумати: чи мають вони цю рису, чи хотіли б її мати, що б змінилося в їхньому житті завдяки цій рисі тощо.

Після цього попросіть дітей намалювати рису, яку вони одержали, у вигляді якогось образу: квітки, метелика, хмарки.

Бесіда «Ким бути?»

Екскурс в історію виникнення професій.

Соціальний педагог: Ким бути? Це запитання ставить перед собою кожна сучасна людина. Яка глибока думка закладена в словосполученні «вибір професії», скільки воно викликає емоцій і очікувань, породжує проблем! Це не просто вдало або невдало прийняте замолоду рішення, а інколи щасливе чи нещасливе життя. Щоб глибше зрозуміти, що таке спеціальність і професія, необхідно зробити невеличкий екскурс в історію.

Які причини виникнення професій? У давнину первісна людина не задумувалася про те, ким їй бути — саме життя ставило її перед фактом: вижити або загинути. А для цього потрібно було шукати їжу, знаходити затишну печеру, годувати дітей, підтримувати вогонь тощо. І тоді сфери діяльності — професії — почали чітко розподілятися на чоловічі та жіночі. Щоб вполювати дитину, людина повинна бути міцною, витривалою, мати сильні м'язи. Такі ознаки та риси належали чоловікам. Підтримувати вогонь у печері, доглядати за дитиною, варити їжу на вогнищі могла жінка. Це означає, що первісний розподіл праці базувався переважно на біологічних особливостях членів колективу (чоловіки — мисливці, жінки — збирачі). А ось робити малюнки на стінах печери чи ліпити горщики з глини могли вже і жінки, і чоловіки. Це залежало, здебільшого, від наявності здібностей, які людина розвивала, а інколи й передавала у спадок своїй родині. Так з'явилися покоління гончарів, ковалів, землеробів, кожум'як. На зміну природному добору прийшов розподіл обов'язків між людьми за їхнім соціальним станом. Подальший розвиток людської цивілізації приніс із собою і розширення кола професій. Не так давно з'явилися абсолютно нові спеціальності: льотчик, космонавт, фотограф, журналіст тощо.

Як ви вважаєте, що ж таке «професія»?

Професія — це конкретна діяльність, ремесло, комплекс функцій, які виконує людина, та які є складовою якоїсь трудової діяльності. У кожній професії є свої різновиди праці — спеціальності. Наприклад, немає вчителя загалом, а є вчитель біології, математики, фізики тощо.

Отже, спеціальність — це комплекс знань, умінь, навичок, необхідних для певного роду діяльності в рамках тієї чи іншої професії.

Гра «Якби я був .»

Запропонуйте дітям поміркувати над цими реченнями, подумати, яку користь суспільству приносить певна професія. Далі потрібно самостійно закінчити речення:

Якби я був учителем .

Якби я був лікарем .

Якби я був будівельником .

Якби я був художником .

Якби я був військовим .

Якби я був міліціонером .

Учні зачитують свої відповіді.

Малювання «Моя улюблена справа»

Попросіть дітей намалювати, як вони займаються своєю улюбленою справою, запропонуйте їм за малюнками одне одного вгадати, хто чим любить займатися. Після того, як учні виконають завдання, зробіть стенд на тему «Наші улюблені справи».

Вправа «Ми любимо цирк»

Поділіть дітей на групи і роздайте їм картки з назвами різних циркових професій, наприклад: акробат, гімнаст, клоун, дресирувальник тощо. Потім попросіть перерахувати всі риси, які, на їхню думку, притаманні представникам певної циркової професії. Наприклад: клоуну потрібні почуття гумору, винахідливість, рухливість.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: