Сторінка
9

Експериментальне дослідження розробленої соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку

Тепер - руки. Стисніть кисті в кулаки. Відпочиньте. Напружте м'язи рук. Розслабтеся.

Заплющте очі, стисніть губи, стисніть зуби - розгладьте ваше обличчя.

2 частина комплексу

Тепер уся ваша мускулатура розслаблена, очі заплющені. Уважно внутрішнім поглядом перегляньте всі групи м'язів. Ваші ноги, тулуб, плечі, руки, обличчя - усі м'язи тіла приємно розслаблені.

Ви відпочиваєте.

Ви відчуваєте приємне відчуття спокою.

Ви спокійні, абсолютно спокійні.

У вас гарний настрій.

Ви спокійні й упевнені у собі.

Побудьте в цьому приємному стані спокою.

3 частина комплексу

Ви добре відпочили. Настав час відновити активність мускулатури. Дихайте, зосередившись на вдиху. Вдих - видих. Я буду рахувати від 10 до 0, і з кожною цифрою почуття свіжості й бадьорості стане охоплювати вас усе більше й більше.

Піднімаючи носки, напружте м'язи ніг на вдиху. Видих. Порухайте ногами. Ви відчуваєте сили у ногах. Десять.

З невеликим зусиллям напружте м'язи стегон і тазу. Хвиля свіжості охопила весь ваш тулуб. Прогніться. Дев'ять.

Із задоволенням знизайте плечима. Ще раз. У плечах - відчуття бадьорості й свіжості. Знизайте плечима ще. Вісім.

Зробіть кілька рухів головою вгору-вниз, ліворуч-праворуч. Приємне відчуття м'язів тіла, що рухаються. Сім.

Порухайте руками, злегка стисніть кисті в кулаки. Шість.

Напружте губи, зуби. Оживіть м'язи обличчя. П'ять.

Усе ваше тіло відчуває потребу в русі. Ви бадьорі й повні сил. Зробіть розминальні рухи всіма частинами тіла. Чотири.

Усе ваше тіло наповнене свіжістю. Три.

Підведіться, станьте навшпиньки. Два.

Потягніться руками уверх. Один.

Усміхніться, розплющте очі. Нуль.

Як ви почуваєтеся? Поділімося враженнями.

2. Жестові етюди

Мета: навчитися кращого розуміння учасників групи, передачі своїх думок, почуттів і дій жестами, тренування спостережливості; розвитку фантазії.

Насамперед, керівник група пояснює дітям, що жест - це важливий знак спілкування. Він допомагає точніше зрозуміти мовця. Кожен учасник групи одержує завдання передати жестами, без допомоги міміки й мови, певну ситуацію.

Так, один учасник групи показує жестами закінчену ситуацію, включаючи в неї інших членів групи (наприклад, відкриває кран, миє руки, набирає воду в долоні й передає її по колу, закриває кран, отримує залишки води з іншого кінця, струшує руки). Інші учасники групи показують свої ситуації.

Наступне завдання - показати колір жестом. Кожен учасник по черзі зображує свій улюблений колір жестами, а всі інші відгадують. При цьому не можна показувати на предмети подібного кольору.

3. Бесіда "Наші страхи"

Психолог запитує школярів, які емоції для них неприємні. Підлітки перелічують негативні емоції і якщо не називають страх, психолог нагадує учням про нього. Коротко обговорюються особливості емоційного стану, фізіологічні відчуття, що виникають під час страху (пришвидшення серцебиття, мурашки по тілу тощо). Усі разом згадують фразеологізми, пов'язані з почуттям страху.

4. Малювання на тему "Мій страх"

Після бесіди психолог просить дітей подумати, чого вони більше за все бояться, й намалювати свій страх. Це може бути абстрактний малюнок або зображення конкретного об'єкта страху, тривоги школяра. Коли виконання малюнків довершене, підлітки по черзі коротко пояснюють, чого вони бояться й що вони зобразили. Після цього керівник групи пропонує школярам розірвати аркуш із малюнком на дрібні шматочки і говорить про те, що тепер кожен із них переміг свій страх, що їхнього страху більше не існує, тому що розірвані аркуші потраплять у кошик зі сміттям, будуть спалені й від страхів нічого не залишиться. При розробці соціально-педагогічної технології корекції агресивності та ігрових занять ми використовували структуру, запропоновану Шебановою В.І.

У заняттях використовуються прийоми ігрової терапії, арттерапії, казкотерапії, раціональної терапії, психодрами, музична релаксація.

Психокорекційний вплив у ході групових занять досягається в результаті застосування неспецифічних і спрямованих компонентів психологічної корекції.

Експериментальне дослідження розробленої соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку

Організація експериментального дослідження

У процесі експериментальної роботи стояло завдання перевірити гіпотезу про те, що рівень агресивності молодших школярів значно знизиться, якщо застосувати соціально-педагогічну технологію корекції агресивності, яка сприятиме гуманізації взаємовідносин в дитячому середовищі.

Експериментальне дослідження проводилось на базі Харківського дитячого центру творчості "ЮНЕСКО" Московського району м. Харкова з групою дітей 7 - 9 років, загальною кількістю 11 учнів (6 дівчат та 5 хлопчиків). Воно відбувалось за такими напрямами:

І. Констатувальний етап.

Мета: діагностика рівня агресивності в даній групі дітей.

Завдання:

1) провести за визначеним планом (див. дод. Д) діагностику рівня агресивності;

2) вибрати експериментальну групу, в якій буде застосована розроблена нами соціальна-педагогічна технологія корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку;

3) вибрати контрольну групу, в якій не буде застосована розроблена нами соціальна-педагогічна технологія корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку.

ІІ. Формувальний етап.

Мета: корекція агресивності у дітей молодшого шкільного віку за допомогою застосування розробленої нами соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку;

Завдання:

1) розробити план впровадження соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку;

2) провести всі етапи соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку.

ІІІ. Контролюючий етап.

Мета: аналіз впливу соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку.

Завдання:

1) проаналізувати ефективність впровадження соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку.

В експериментальному дослідженні були застосовані наступні методики:

1. Анкета "Критерії виявлення агресивної дитини". (Е.К. Лютова, Г.Б. Монина)

2. Анкета "Ознаки агресивності". (Е.К. Лютова, Г.Б. Монина)

3. Малюнковий метод виявлення характеру психічних станів. (С.В. Велієва)

4. Малюнкова методика "Кактус". (С.В. Велієва)

5. Анкета "Дослідження рівня агресивності". (А.А. Реан)

Короткий опис діагностик:

1. Анкета "Критерії виявлення агресивної дитини".

Ця анкета розрахована на батьків дітей з проявами агресивності. Якщо 4 з 8 критеріїв проявляються у дитини, то можна говорити про те, що є дитини є ознаки агресивності.

2. Анкета "Ознаки агресивності".

Ця анкета розрахована на педагога, який частіше за всього контактує з дитиною. Позитивна відповідь у анкеті на кожне запропоноване ствердження оцінюється в 1 бал. Підрахуйте скільки стверджень, на ваш погляд, відноситься до досліджуємої дитини.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: