Сторінка
5

Державне казначейство в системі органів оперативного управління бюджетом

2. Листопад 1995 р. — грудень 1997 р.

На цьому етапі на базі Управління виконання Держав­ного бюджету України Міністерства фінансів та відповідних підрозділів місцевих фінансових органів у листопаді 1995 р. створено систему Державного казначейства, до якої увійшли Головне управління Державного казначейства України, Управ­ління Державного казначейства в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районні (міські) відділення.

За цей час було завершено передачу функцій фінансу­вання від галузевих управлінь Міністерства фінансів Голов­ному управлінню Державного казначейства; впроваджено Єдиний казначейський рахунок у Національному банку України та уповноважених комерційних банках для зараху­вання доходів Державного бюджету та проведення видатків; підготовлено і впроваджено порядок оплати витрат з Єди­ного казначейського рахунку. Саме цей період слід вважати якісно новим у розвитку і впровадженні казначейських принципів в Україні.

На цьому етапі відбувається також:

· впровадження нової бюджетної класифікації щомісячного

розпису видатків держбюджету;

· лімітування видатків бюджету;

· початковий етап встановлення контролю за зобов'язаннями розпорядників коштів;

· розповсюдження казначейських принципів контролю за ви­датками на установи "закритого" типу;

· експеримент щодо касового виконання державного бюджету за доходами паралельно з банківськими установами[58, с.23].

У 1996 році завершилося створення трирівневої органі­заційної структури органів Державного казначейства, яка нараховує нині близько 14 тисяч працівників.

1997 рік став роком початку запровадження казначейсь­кої системи виконання державного бюджету за видатками, яка передбачала відкриття рахунків розпорядникам коштів у системі органів Казначейства. На казначейську систему виконання видаткової частини бюджету, принциповою озна­кою якої є здійснення видатків шляхом оплати рахунків, переведено практично всі установи, що отримують і вико­ристовують у своїй діяльності кошти державного бюджету.

З квітня 1997 року розпочато експеримент з оплати ра­хунків Національного університету ім. Тараса Шевченка, до складу якого входило 8 бюджетних одиниць. Починаючи з травня цього ж року, на казначейське виконання коштори­сів перейшли установи Міністерства охорони здоров'я, Мі­ністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення, потерпілого від Чорнобильської катастро­фи, Державного фонду сприяння зайнятості населення, розташовані в Івано-Франківській, Львівській і Полтавській областях. З 1 липня набутий досвід з оплати рахунків по зазначених установах було розповсюджено в межах Украї­ни. З червня 1997 року від фінансування видатків до опла­ти рахунків на користь суб'єктів господарської діяльності, що виконали роботи чи надали послуги бюджетним устано­вам, перейшли органи центральної виконавчої влади та їх підвідомчі органи на місцях.

Таким чином, станом на 1 серпня 1997 р. на казначейсь­ке виконання кошторисів видатків було переведено близько 3,3 тисячі установ, підприємств і організацій, міністерств (тобто 24% від загальної кількості), що утримувалися за рахунок коштів державного бюджету, не враховуючи опла­ти рахунків з держзамовлення і відшкодування компенса­ційних виплат потерпілим від аварії на ЧАЕС. А вже у жовтні 1997 року органами Державного казначейства пере­ведено на оплату рахунків 10,5 тисяч бюджетних установ і організацій.

У процесі переведення підприємств, установ та організа­цій від фінансування видатків на оплату рахунків закрито близько 30 тис. поточних бюджетних рахунків в обслуго­вуючих установах банків. Натомість відкрито 10,6 тис. реєстраційних рахунків в органах Державного казначейства. Загальна сума кошторисів установ і організацій, що перейшли за цей період від фінансування видатків до оплати рахунків, становила 9634 млн. грн., або 35% до суми затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України на 1997 рік.

На кінець 1997 року через органи Державного казна­чейства 18,4 тис. установ і організацій перейшли на обслу­говування до органів казначейства, на ім'я яких було відкрито 21 тис. реєстраційних рахунків, що складало біля 45 відсотків операцій по виконанню державного бюджету.

У 1997 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято кілька постанов: "Про впровадження казначейської системи виконання Державного бюджету" від 14.01.1997 р. № 13, "Про казначейське виконання кошторисів видатків на утри­мання апарату органів виконавчої влади" від 09.05.1997 р. № 437, "Про стан впровадження казначейського виконання кошторисів видатків" від 01.09.1997 р. № 963, спрямованих на перехід установ, підприємств, організацій від відомчого на казначейський принцип виконання кошторисів видатків, що значною мірою сприяло передачі функцій перераху­вання коштів від Центрального апарату Міністерства фінан­сів Державному казначейству України[59,33].

3. Січень 1998 р. - грудень 2000 р.

Характеризується завершенням переведення на казна­чейську систему виконання державного бюджету практично всіх розпорядників коштів міністерств і відомств, проведен­ня підготовчої роботи по переведенню на казначейське обслуговування силових міністерств і відомств, які мали свої особливості, що вимагало структурних перебудов у галузевій фінансовій системі. Так, наприклад, Міністерство оборони України скоротило підпорядкованість розпорядни­ків коштів з п'яти ланок до трьох.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: