Сторінка
1

Засоби механізації складальних операцій

Заготовлені деталі надходять на робочі місця для їхнього складання перед наступним зварюванням. Призначення складальних операцій – забезпечити необхідне взаємне положення деталей з потрібною точністю. Для цієї мети використовуються різні види складальних пристроїв, пристосувань і засобів.

Для закріплення оброблюваних деталей у необхідному положенні і запобігання зрушенню і вібрації деталей при зварюванні або при постановці прихваток застосовуються різні затискні пристосування, що являють собою стенди (стелажі), до яких листовий прокат кріпиться пневмопритискачами, гвинтовими притискачами або клинами. Швелери і двотаврові балки при зварюванні укладаються на стелаж розкріплюються через 1,5-2 м. клинами, або гвинтовими притискачами.

При зварюванні дрібних листових деталей застосовується пневмопритискач, зображений на рис 1.

Рис 1. Пневмопритискач для фіксації дрібних деталей при зварюванні.

1 – деталь, що зварюється; 3 – кран; 4 – повітряний шланг;

5 – притискач; 6 - пружина; 7 – пневмоциліндр; 8 – кронштейн;

9 – тяга; 10 – шток; 11 – траверса.

При повороті крана 3 стисле повітря з мережі по повітряному шлангу 4 надходить у пневмоциліндр 7. Шток пневмоциліндра 10 через траверсу 11 і тягу 9 із пружиною 6 тягне притискач 5 униз. Один кінець притискача 5 упирається в кришку пневмоциліндра, а іншій притискає деталь 1 до столу.

Переносні складальні пристосування

До переносних складальних пристосувань відносяться струбцини, стяжки, фіксатори, розпірки, домкрати і т.д. усі ці пристрої діляться на ручні і механізовані.

Струбцини служать для притиску двох і більш деталей друг до друга або для установки і закріплення деталей у визначеному положенні (настановні струбцини). На рис 2, а показана найбільше поширена конструкція ручної гвинтової струбцини.

Рис. 2. Ручні струбцини різних типів.

1- рукоять; 2 – гвинт; 3 – гайка; 4 – п’ята; 5 – корпус;

6 – упор; 7 – штир; 8 – талреп.

При частій зміні виробів різної товщини доцільно застосовувати швидкодіючу струбцину (рис 2, б), що дозволяє швидко переналагоджувати струбцину. Переналагодження здійснюється перестановкою упора 6, що при затиску деталей заклинюється на корпусі струбцини за допомогою двох штирів 7. один із цих штирів розміщується в поглибленнях рейки корпуса. У неробочому положенні упор 6 вільно пересувається уздовж корпуса. На рис. 2, в показана настановна струбцина, що складається з двох гвинтових струбцин і талрепа 8 (гайки з правим і лівим різьбленням). Деталі, закріплені в струбцинах, установлюють талрепом на необхідній відстані.

Важільні притискачи різноманітні за конструктивними схемами і широко застосовуються в складально-зварювальному виробництві завдяки швидкості дії. На рис 3. зображений поширений ручний шарнірно-важільний притискач, що діє за рахунок переходу важелів через мертву точку (чотирьохшарнирна схема). Притискач складається зі стійки 1, на котрої шарнирно закріплена ручка 3 на осі 2 і важіль 7 на осі 6. Ручка і важіль зв'язані між собою планками 4, що розміщені на осях 5 і 11.

Рис 3. Ручний шарнірно-важільний притискач.

а – робоче положення; б – вихідне положення.

На кінці важеля 7 закріплений натискний гвинт 8, довжина якого регулюється гайками 9. При русі ручки вліво планки 4 натискають на важіль 7 і гвинт 8 закріплює деталі.

При зворотному русі ручки важіль, обертаючись навколо осі 6, відводить гвинт і звільняє деталі.

У закріпленому стані поздовжня вісь ручки повинна перейти вертикальне положення. Надійне закріплення деталі забезпечується розташуванням ручки 3 під невеликим кутом до планки 4. Подальший хід ручки обмежується стопором 10. Оскільки невеликі коливання товщини деталі значно змінюють цей кут, довжина нажимного гвинта повинна бути відрегульована. У противному випадку можливо самовільне розкриття притискача, що є істотною нестачею шарнирно-важільних притискачів, що обмежує їхнє застосування. Такі притискачи можна застосовувати у випадках, коли розкриття не викликає падіння деталі і не представляє небезпеки для робітника.

Гвинтові притискачи одержали найбільше поширення в складально-зварювальних пристосуваннях завдяки своїй універсальності, надійності в експлуатації, простоті конструкції, можливості значного зменшення зусиль, що додаються, у порівнянні з необхідним притискним. Нестачею гвинтових притискачів є низька продуктивність складальних робіт, уразливість різьблення при впливі зварювальних бризок і швидкий її знос.

Рис 4. Швидкодіючі гвинтові притискачі.

Гвинтовий притискач складається з гвинта 1, ручки 5, гайки 2 і корпуса 4 (рис 4.). Для запобігання утворенню на виробі вм'ятин на гвинт одягається п'ята 3, що шарнирно прикріплюється до кінця гвинта.

Для швидкодії притискачі виконані відкідними із закріпленням у робочому положені планкою 6 або штирем 7.

На рис 5, а зображений переставний знімний кулачок, що складається з повзуна 1, корпуса 2, кріпильних болтів 6 із гайками 3, гвинта 4 і упора 5. При установці кулачка упор 5 входить у гніздо, а голівки болтів 6 - у пази планшайби.

Рис 5. Кріпильні пристрої.

При необхідності центрування виробу кулачки попередньо встановлюють точно по окружності виробу, потім ползун одного з кулачків відводять, виріб встановлюють і притискають відведеним кулачком до двох інших. Такі кулачки для універсального обертача М-0,5 мають хід 50 мм, а для М-1 - 75 мм і розвивають зусилля притиску відповідно до 7 і 9 кН.

На рис 5, б показаний прихват для кріплення плоского виробу висотою до 110 мм, що складається з кріпильного болта 6 із гайкою 3 і фасонних важелів 7. Для запобігання пошкодженню різьблення кріпильних болтів від зварювальних бризок, гайки 3 виконані закритими.

Складальне устаткування можна розділити на наступні основні групи:

1. Складальні кондуктори - пристрої, що складаються із плоскої або просторової рами або плити, на якій розміщаються настановні і затискні елементи. У кондукторах звичайно робиться складання і зварювання виробу, тому підстава кондуктора повинна бути жорсткою і міцною для сприйняття зусиль, що виникають у виробах при зварюванні. Кондуктори можуть бути неповоротні та поворотні.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Технічні науки»: