Сторінка
9

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання

Мал. 38. Булінь

Візьміть корінний кінець троса в ліву руку, правою обнесіть ходовий кінець позаду себе навколо своєї талії. У праву кисть візьміть ходовий кінець і, відступивши від його краю приблизно 10 сантиметрів, затисніть його в кулаці. У ліву кисть візьміть корінний кінець і витягніть ліву руку вперед. Тепер, маючи корінний кінець троса злегка натягнутим, правою кистю із затиснутим в ній ходовим кінцем огніть корінний кінець троса зверху вниз на себе і вгору від себе. Прагніть зробити такий рух кистю, щоб вона цілком не потрапила в петлю. Далі ходовий кінець обнесіть навколо натягнутого корінного кінця вліво і перехопіть його великим і вказівним пальцями правої руки. Витягуючи праву кисть з петлі, одночасно просовуйте ходовий кінець в малу петлю. Тримаючи правою кистю ходовий кінець, лівою потягніть за корінний кінець. Вузол зав'язаний навколо вашої талії по схемі мал. 38. Виконавши це кілька разів підряд, ви навчитеся зав'язувати булінь на собі в темноті або із закритими очима. Уявіть таку ситуацію: ви опинилися за бортом судна у воді, вам кинули з палуби кінець, по якому ви не зможете підійнятися вгору, тому що він слизький. Зав'язавши навколо своєї талії булінь, і пересунувши петлю, що утворилася, попід пахви, ви можете гарантувати, що вас благополучно витягнуть з води на палубу. Цей прекрасний вузол не раз врятував життя морякам. Щоб розв'язати булінь достатньо трохи зрушити петлю ходового кінця уздовж ослабленої корінної частини троса. Подвійний булінь (мал. 39). Цей вузол, що має дві петлі, що не затягуються, застосовується замість буліня для підйому людини на висоту, для підйому або опускання людини, що знепритомніла, і в інших випадках. При в'язці вузла одна з петель робиться майже в два рази меншою за іншу. У одній петлі людина сидить, друга петля обхвачує її тулуб під пахвами. Це дозволяє їй, підійнявшись на висоту, працювати двома руками. У морській практиці існує декілька способів зав'язування подвійного буліня. Пояснимо найбільш постій. Вузол в'яжеться складеним удвічі тросом. Після введення ходового кінця (у вигляді петлі) в малу петлю вузла кінець потрібно трохи витягнути, обнести навколо великої петлі і помістити у верхню частину вузла. Тримаючи однією рукою за корінну частину троса, іншою рукою потягнути за праву сторону великої подвійної петлі. Після цього вузол затягнеться і буде готовий до використання.

Мал. 39. Подвійний булінь

VI. ПЕТЛІ, ЩО ЗАТЯГУЮТЬСЯ Простий вузол, що біжить (мал. 40) Це найпростіший вузол, який створює петлю, що затягується. При тязі за корінний кінець петля затягується, але її можна збільшити в розмірі, потягнувши за ходовий кінець убік від петлі. Вузол можна зав'язати в будь-якій частині мотузка. З його допомогою можна затягнути мішок, зв'язати пакунок, прикріпити до будь-чого трос, зачалювати човен за палю.

Мал. 40. Простий вузол, що біжить Силковий вузол (мал. 41). Цей вузол взятий з нехитрої техніки птахоловів. Силки, зроблені з кінського волоса або найтоншої нейлонової волосіні за допомогою такого вузла, діють безвідмовно. Силковий вузол вважається одним вузлів, що легко і дуже плавно затягуються.

Мал. 41. Силковий вузол Ешафотний вузол (мал. 42). Назва вузла говорить про його призначення. Це один із старовинних вузлів, вироблених багатовіковою практикою смертної страти через повішення. Проте, не дивлячись на похмуре призначення, його з успіхом можна застосовувати для багатьох інших цілей, наприклад для тимчасового кріплення троса за різні предмети.

Мал. 42. Ешафотний вузол Зашморг, що затягується (мал. 43). Як і попередній, цей вузол так само називають ешафотним, або вузлом «шибениці». Але не дивлячись на це, він знаходить й інше застосування в морській справі. Його використовують при тимчасовому кріпленні троса за плаваючі у воді предмети або при накиданні і кріпленні троса за будь-який предмет на березі. Цей вузол має перевагу навіть перед таким хорошим вузлом, як зашморг з напівштиком (див. мал. 32), в тому, що ходовий кінець троса не може вислизнути з петлі, і тому зашморг, що затягується, вважається надійнішим. Щоб зав'язати цей вузол, трос укладають у вигляді двох однакових за розміром петель. Обидві петлі обносять кілька разів ходовим кінцем троса, після чого цей кінець пропускають в петлю, звернену до корінної частини троса, і, витягаючи крайню петлю, затискають в ній. Зашморг, що затягується, завжди можна без зусиль розв'язати, якщо потягнути за корінну частину троса. Цей похмурий вузол можна непогано використовувати в морській справі таким чином. По-перше, по схемі його в'язки зручно зберігати у вигляді компактної бухти трос. Зробивши цей вузол без петлі на ходовому кінці, ви одержите відмінну легкість при киданні. Якщо він вам здасться недостатньо важким, перед застосуванням опустите його у воду.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Різне»: