Сторінка
2

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання

Трос - мотузок спеціальної обробки з рослинних і синтетичних матеріалів. Корінний кінець - закріплений кінець троса або невживаний при в'язці вузла. Ходовий кінець - вільний кінець троса, яким починають рух при в'язці вузла, протилежний корінному кінцю. Петля (відкрита) - кінець троса, зігнутий удвічі таким чином, що не перехрещується з самим собою. Колишка (закрита петля) - закрита петля, зроблена так, що трос перехрещується сам з собою. Напіввузол - одинарний перехлест двох різних кінців одного і того ж троса, або різних тросів. Обнесення - обхват тросом будь-якого предмету, або іншого троса. Шлаг - повний оборот троса навколо будь-якого предмету або іншого троса.

I. ВУЗЛИ ДЛЯ ПОТОВЩЕННЯ ТРОСА Простий вузол (мал. 1) Це найпростіший зі всіх відомих вузлів. Щоб зав'язати його, треба ходовим кінцем троса зробити напіввузол за його корінний кінець. Його можна зав'язати на кінці або на середній частині троса. Для цього ходовий кінець троса один раз обноситимуть навколо його корінної частини і пропускають в петлю, що утворилася.

Мал. 1. Простий вузол: а – лівий; б – правий Це не тільки найпростіший зі всіх вузлів, але і найменший за розміром. При натягненні троса він так сильно затягується, що часом його дуже важко розв'язати. До нього як не можна краще підходить російське народне прислів'я: "Невеликий вузлик, та міцно затягнутий". Цей вузол, як жоден інший, псує трос, оскільки сильно його згинає. Якщо, наприклад, для підйому вантажу використовувати новий рослинний (прядивний, манільській або який-небудь інший) трос, на якому залишився нерозв'язаний простий вузол, то трос, хоч і розрахований для підйому даного вантажу, обірветься, причому в тому місці, де зав'язаний простий вузол. Простий вузол може виявитися корисним і в побуті. Іноді людина потрапляє в біду: при пожежі, щоб врятувати життя, вона із смуг простирадл зв'язує вузлами мотузок. Звичайно у такому разі застосовують прямий або бабин вузол (див. нижче мал. 15 i 17). Застосовуючи останній, на кінцях смуги з простирадла потрібно зав'язувати по простому вузлу. Це дасть гарантію, що бабин вузол не розв'яжеться під тяжкістю людини, яка спускатиметься по зв'язаному мотузку з вікна. Простий вузол завжди застосовують для зав'язування на кінці нитки, щоб вона не вислизала з матерії, і для запобігання розплітанню кінця мотузка, якщо людина не знає, як накласти марку. Простий вузол, не дивлячись на свою примітивність і властивість сильно затягуватися, є складовим елементом багатьох вузлів, про які ми розповімо пізніше. “Кривавий” вузол (мал. 2). Від простого вузла цей вузол відрізняється тим, що його ходовий кінець, будучи введений в петлю, ще один раз обноситься навколо корінної частини троса. Це майже удвічі збільшує розміри вузла. Стародавні жителі Перу - інки - користувалися подібними вузлами з різним числом шлагів у винайденому ними вузликовому листі. Зав'язуючи вузли на вірьовках певного кольору і з числом шлагів усередині кожного вузла від одного дев'яти, вони лічили до п'ятизначного числа. Існують два способи в'язки таких вузлів. Якщо число шлагів не перевищує трьох, їх роблять ходовим кінцем троса всередину петлі (мал. 2 а), а якщо воно більше, то шлаги роблять навколо корінної частини троса і ходовий кінець пропускають всередину (мал. 2 б).

Мал. 2. "Кривавий" вузол: а - перший спосіб в'язки; б - другий спосіб в'язки З далеких часів парусного флоту такі багатократні прості вузли у моряків різних країн називалися “кривавими”. У реєстрі покарань матросів військових флотів минулого фігурує забуте в наші дні биття батогами, які іменувалися “кішками”. Вони були сплетеним з прядивного троса батогом, що мав від семи до тринадцяти кісок, але частіше - дев'ять. Кожна, з кісок закінчувалася вузлом, на якому було від двох до дев'яти шлагів. “Кішки” підрозділялися на прості та злодійські. Останні були важчими. Ними сікли за крадіжку. При покаранні матроса боцман (або його помічник) під барабанний бій завдавав удару “кішкою” по голій спині караного. Число ударів обчислювалося дюжинами. Залежно від провини матрос в покарання міг одержати від однієї до дванадцяти дюжин. Звичайно після третього удару на спині з'являлася кров, оскільки вузли, туго затягнуті на кінцях кісок “кішки”, прорізали шкіру (звідси і назва вузла). У наші дні “кривавий” вузол втратив своє призначення і находить інше застосування як в побуті, так і в різних професіях, наприклад, в кравецькій і в палітурній справі для потовщення кінця нитки. Вісімка (мал. 3). Цей вузол вважається класичним. Він складає основу півтора десятків інших, складніших вузлів різного призначення. У тому вигляді, в якому він зображений тут, цей вузол в морській справі служить відмінним стопором на кінці троса, щоб останній не вихльостував з шківа блоку. На відміну від простого вузла він навіть при сильній тязі не псує трос і його завжди можна легко розв'язати. Щоб зв'язати вісімку, треба ходовий кінець троса обнести навколо корінного і потім пропустити в петлю, що утворилася, але не відразу, як в простому вузлі, а завівши спочатку його за себе ж.

Мал. 3 - Вісімкa

У повсякденному житті вісімка знаходить широке застосування. Перш за все, вона дуже зручна для закріплення троса, коли він проходить крізь отвір в якому-небудь предметі, наприклад, в дерев'яній рукоятці мотузяного стартера підвісного мотора. Цей вузол можна застосувати для мотузяних ручок дерев'яного відра або бадді, якщо мотузок проходить крізь два отвори на виступаючих кінцях дерев'яних клепок. В цьому випадку, протягнувши мотузок в обидва отвори, на кінцях з зовнішніх сторін клепки зав'язують по вісімці. Двома вісімками можна надійно прикріпити мотузок до дитячих санок. Щоб рука не зісковзувала з кінця собачого повідця, радимо зав'язати вісімку. Окрім цього, вона добре служить для кріплення струн до кілків скрипок, гітар, мандолін, балалайок і інших музичних інструментів. Стивідорний вузол (мал. 4). Як і вісімка, цей вузол є стопором для тросів, що проходять через шківи блоків. В'яжеться він таким же способом, але з тією лише різницею, що ходовий кінець вводиться в петлю після того, як буде обнесений навколо корінного кінця троса двічі. При затягуванні цього вузла треба стежити, щоб шлаги на корінному кінці не перекрутилися і не проскочили в петлю. Затягнутий стивідорний вузол легше розв'язати, якщо потягнути за петлю, яка знаходиться ближчим до корінного кінця. Назва цього вузла – американського походження. Вона вперше з'явилася в тлумачному словнику англійської мови Уебстера у 1890 році. Укладачі цього словника запозичили його з довідки по в'язці вузлів, випущеної американською канатною фірмою “Стивідор роупс”.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Різне»: