Сторінка
10

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання

Мал. 43. Зашморг, що затягується

VII. ВУЗЛИ, ЩО ШВИДКО РОЗВ'ЯЗУЮТЬСЯ Простий вузол, що розв'язується (мал. 44). Цей вузол непогано служить простим стопором, який можна швидко розв'язати навіть під натягненням троса. При ривку за ходовий кінець він миттєво розв'яжеться. Його можна застосовувати у всіх випадках, коли потрібне що-небудь тимчасово закріпити з таким розрахунком, щоб будь-якої хвилини можна було звільнити мотузок.

Мал. 44. Простий вузол, що розв'язується Вісімка, що розв'язується (мал. 45). Якщо звичайну вісімку (див. мал. 3) зробити з петлею, тобто в останню її петлю пропустити складений удвічі ходовий кінець, то ми одержимо хороший стопор, що швидко розв'язується.

Мал. 45. Вісімка, що розв'язується Рифовий вузол (мал. 46). Свою назву він одержав від слова “риф-штерт” - невеликий кінець троса, яким “брали рифи”, тобто зв'язували підібране вітрило або частину вітрила, щоб зменшити його площу при сильному вітрі. Риф-штерти зв'язувалися з таким розрахунком, щоб будь-якої хвилини у разі потреби можна було їх розв'язати або, як говорять моряки, “розсмикнути”. Для цієї мети і застосовувався рифовий вузол. Він дуже схожий з прямим вузлом і в'яжеться способом, показаним на мал. 17, за винятком того, що при в'язці другого напіввузла його ходовий кінець протягують в петлю складеним удвічі. При ривку за ходовий кінець вузол миттєво розв'язується. У морській справі цей вузол застосовується для скріплення брезентових чохлів рятувальних шлюпок, лебідок, компасів та інших приладів на верхньому ходовому відкритому містку. Цей вузол відомий в ужитку під назвою “вузол з одним бантиком”. Він знаком всім, багато хто зав'язує їм шнурки на черевиках. У принципі це простій і корисний вузол.

Мал. 46. Рифовий вузол Подвійний рифовий вузол (мал. 47). Іноді його називають фаловим вузлом. Але моряки ним майже не користуються: для тимчасової зв'язки кінців їм досить рифового вузла. У словнику Володимира Даля він іменується “петельним вузлом” і “реп'яхом (бантом)”. Нерідко його називають і байтовим вузлом. В'яжеться він так само, як і прямий вузол, але в другому напіввузлі ходові кінці троса зав'язують складеними удвічі. Це незамінний вузол для зав'язування шнурків черевик, мотузка, бантів на шиї і бантиків у волоссі, а також на згортках і коробках.

Мал. 47. Подвійний рифовий вузол “Мокрий” напівштик (мал. 48). Багато вузлів, коли вони намокнуть, важко розв'язати. Нерідко трапляється, що в буквальному розумінні слова кінці доводиться рубати. Саме для такої ситуації моряки і придумали вузол з назвою “мокрий напівштик”. Він розрахований для сильної тяги і швидкої віддачі. Як би сильно вузол не затягнувся і при цьому намокнув, його завжди можна швидко віддати.

Мал. 48. “Мокрий” напівштик Відерний вузол (мал. 49). Уявіть собі, що альпіністу потрібно спуститися по мотузку з висоти вниз. Він йде один, і у нього всього один мотузок, який йому ще буде потрібен. Що зробити, щоб, спустившись з висоти, забрати із собою мотузок? Дуже просто: мотузок потрібно закріпити відерним вузлом, спуститися по його корінному кінцю і ривком за довгий ходовий кінець розв'язати вузол, зав'язаний вгорі. За допомогою цього "дистанційно розв'язуваного” вузла можна опустити з вікна дома, наприклад, відро з водою, поставити його на землю і знову підняти мотузок вгору.

Мал. 49. Відерний вузол

VIII. ДЕКОРАТИВНІ ВУЗЛИ Строгі, симетричні, а нерідко химерні і дуже складні по своїй формі малюнки вузлів відвіку використовувалися в прикладному мистецтві для створення геральдичних знаків, гербів, емблем, фірмових знаків, печаток та віньєток. Схеми вузлів кравці нерідко брали для галуну і обробки парадних мундирів і дамських бальних платтів. Багато схем зав'язаних, але не затягнутих вузлів використовуються для обробки виробів мереживницями і вишивальницями, а також при плетінні макраме. Орнаменти, що найбільш часто зустрічаються, - це схеми вже знайомих читачу прямого, фламандського, плоского і топового вузлів, які символізують мореплавання і службу на морі. Королівський вузол (мал. 50). У принципі це надійний вузол-стопор, як вісімка, стивідорний та ін. Зав'язаний на товстому шнурі королівський вузол декоративний і може бути використаний для зав'язування кінців шнурів у гардин, штор, завіс і ін.

Мал. 50. Королівський вузол Трьохпетельний вузол (мал. 51). Це теж робочий вузол-стопор, який з успіхом може бути застосований в морській справі. Його гранично симетрична схема вже давно привертає увагу художників і графіків прикладного мистецтва. Це непоганий орнамент для різного роду декоративних художніх робіт.

Мал. 51. Трьохпетельний вузол Чотирьохпетельний вузол (мал. 52). Симетричність і певна витіюватість цього вузла дозволяють віднести його до розряду чисто декоративних вузлів. Він служить художникам у виборі орнаменту для декоративної обробки.

Мал. 52. Чотирьохпетельний вузол Кордовий вузол (мал. 53). Правильно зав'язаний і рівно затягнутий кордовий вузол виглядає вельми ефектно на шнурах гардин, штор і завіс. Його можна застосувати на кінці шнура електровимикача.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Різне»: