Сторінка
5

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання

Мал. 16. «Тещин» вузол Прямий вузол (мал. 17). Цей чудовий вузол гідний того, щоб про нього розповісти докладніше. Археологічні знахідки свідчать про те, що приблизно за п'ять тисяч років до нашої ери ним користувалися єгиптяни. Стародавні греки і римляни називали його Nodus Hercules - геркулесовим або геракловим вузлом, тому що міфічний герой Геракл так зав'язував на своїх грудях передні лапи шкури убитого їм лева. Римляни застосовували прямий вузол для зшивання ран і при лікуванні переломів кісток. Він створюється двома напіввузлами, послідовно зав'язаними один над іншим в різні боки. Це звичайний, найпростіший спосіб його в'язки (мал. 17, а ). Моряки, які цим вузлом користуються з часів глибокої старовини для скріплення тросів, застосовують інший спосіб в'язки (мал. 17, б). Ткачі, які застосовують прямий вузол для скріплення ниток пряжі, що обірвалися, зав'язують його особливим, зручним їм способом (мал. 17, в ).

Мал. 17. Прямий вузол а - звичайний спосіб в'язання; б - морський спосіб в'язання; в - ткацький спосіб в'язання; г - морський спосіб розв'язування

Як же розв'язується прямий вузол, який згідно одностайно прийнятій фахівцями характеристиці «так затягується, що його не можна буде розв'язати і доведеться різати»? Прямий вузол, навіть намоклий і сильно затягнутий, розв'язується дуже просто, за 1-2 секунди. Зав'яжіть прямий вузол, як показано на верхній схемі (мал. 17 г). Візьміть в ліву руку кінці А і Б, а в праву - кінці В і Г. Сильно потягніть їх в різні боки і якомога тугіше затягніть вузол. Після цього візьміть в ліву руку корінний кінець А (щоб він не вислизав з руки, зробіть пару шлагів навколо долоні). У праву руку візьміть ходовий кінець Б (його також можна намотати на долоню). Різко і сильно смикніть кінці в різні боки. Не випускаючи з лівої руки кінець А, правою затисніть в кулак частину вузла, що залишилася, утримуючи її великим і вказівним пальцями. Корінний кінець А потягніть в ліву сторону - вузол розв'язаний. Весь секрет полягає в тому, що при ривку кінців А і Б в різні боки прямий вузол перетворюється на два напівштика і повністю втрачає все свої властивості. Злодійський вузол (мал. 18). З першого погляду він майже не відрізняється від прямого вузла (див. мал. 17) і здається, що він на нього схожий. Але якщо придивитися, то стає ясним, що ходові кінці злодійського вузла виходять з нього по діагоналі. Злодійський вузол, як і бабин, і “тещин” вузли, показані для наочності, щоб підкреслити їх схожість і відмінність з прямим вузлом. Користуватися цими чотирма вузлами не рекомендується, оскільки вони ненадійні для скріплення двох тросів. Цікаво походження назви “злодійський вузол”. Воно з'явилося на англійських військових кораблях на початку XVII століття. Розкрадання королівської власності та крадіжки особистих речей матросів на кораблях Британії вважалися звичайним явищем. В ті роки матроси військових кораблів зберігали свої нехитрі пожитки та їжу, в основному у вигляді галет, в невеликих парусинових мішках. Мішок, природно, на замок не закриєш, його можна тільки зав'язати. Як правило, матроси зав'язували свої особисті мішки прямим вузлом. Злодії, в основному з числа новобранців, ще не звиклих до голодного корабельного раціону, зробивши крадіжку чужих галет, не могли правильно зав'язати вузол, яким був зав'язаний мішок. Вони в'язали щось схоже - вузол, який моряки стали називати злодійським. Існує і друга версія про походження цієї назви: щоб довести акт розкрадання з мішка, власник умисне зав'язував дуже схожий на прямий вузол, а злодій, не звернувши уваги на каверзу, зав'язував пограбований мішок прямим вузлом. Але як би там не було, походження вузла, як і його назва, пов'язані з флотом.

Мал. 18. Злодійський вузол Хірургічний вузол (мал. 19). Як вже розповідалося на початку, вузли відвіку застосовувалися для різних цілей не тільки в морській справі, але і в медицині. Ними дотепер користуються хірурги для зав'язування ниток лігатур при зупинці кровотечі і для зшивання тканин і шкіри. У наші дні медицина ще не відмовилася від застосування вузлів, і лікарі вміло їх використовують. При порожнинних операціях хірургам доводиться накладати шви з кетгуту (особливого матеріалу, що одержується із слизистого шару кишок барана або вівці), який через 3-4 тижні розсмоктується. При зав'язуванні кетгут ковзає, і, роблячи на ньому вузли, хірурги користуються особливими затисками. При мікрохірургічних операціях медики користуються надзвичайно тонким шовним матеріалом - синтетичною ниткою в 10-200 разів тонше за людський волос. Зав'язати таку нитку можна тільки за допомогою спеціальних затисків під операційним мікроскопом. Ці нитки використовують при зшиванні стінок кровоносних судин, наприклад при реплантації пальців кисті, при зшиванні окремих нервових волокон. В основному застосовують бабин, прямий, вибленочний, хірургічний вузли. При зав'язуванні хірургічного вузла спочатку роблять один за іншим два напіввузли двома кінцями, які після цього тягнуть в різні боки. Потім зверху зав'язують, але вже в інший бік, ще один напіввузол. В результаті виходить вузол, дуже схожий на прямий. Принцип вузла полягає в тому, що перші два напіввузли не дають двом кінцям розійтися в різні боки, поки в'яжуть зверху ще один напіввузол. Цим вузлом зручно скористатися, коли є необхідність стягнути і обв'язати мотузком будь-який пружний пакунок або ношу і затягнуту першу половину вузла на мотузку, не відпускаючи руками її кінців, доводиться притискувати коліном.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Різне»: