Сторінка
8

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання

Мал. 32. Зашморг з напівштиками

V. ПЕТЛІ, ЩО НЕ ЗАТЯГУЮТЬСЯ Дубова петля (мал. 33). Це найпростіша петля зі всіх існуючих петель, що не затягуються. Вона в'яжеться простим вузлом на кінці троса, складеного удвічі. Дубова петля міцна і безпечна, але сильно ослабляє трос, перегинаючи його. На відміну від дубового вузла, вона може бути застосована на синтетичному тросі. Істотний її недолік полягає в тому, що вузол на кінці троса сильно затягується і петлю дуже важко розв'язати.

Мал. 33. Дубова петля Жилкова петля (мал. 34). Якщо, зав'язуючи дубову петлю, складеним удвічі ходовим кінцем зробити додатковий шлаг, то вийде петля, яку розв'язати буде вже трохи легше (тут і далі на схемах хрестом позначена робоча петля). Вона застосовується для тонких риболовецьких волосіней.

Мал. 34. Жилкова петля Фламандська петля (мал. 35). Зав'язана вісімкою на складеному удвічі тросі, вона є міцною і легко розв'язуваною петлею на кінці троса. Фламандська петля придатна для в'язки як на товстих, так і на тонких тросах. Вона майже не поослаблює міцність троса. Застосовується для кріплення струн музичних інструментів й для інших цілей.

Мал. 35. Фламандська петля “Хонда” (мал. 36). Археологічні знахідки свідчать, що цей спосіб зав'язування петлі один з якнайдавніших. Ще задовго до нашої ери люди на різних континентах Землі у такий спосіб прикріплювали тятиву до лука. Додатковий вузол на кінці ходового троса служить стопором, який при натягненні не дозволяє йому вислизнути з петлі вузла. “Хонда” - це американська назва такої петлі. Дотепер нею користуються для в'язки ласо ковбої Мексики і південних штатів США.

Мал. 36. Хонда Бурлацька петля (мал. 37). Англійські моряки називають її упряжковою петлею або пушкарським вузлом. Мабуть, моряки запозичили його у артилеристів, які застосовували цей вузол в тих випадках, коли на крутих гірських дорогах або на бездоріжжі їм доводилося в упряжку ставити додаткових коней або солдатів. Цю петлю можна зробити як на кінці троса, так і на його середині. Бурлацька петля розрахована на застосування тяги в будь-яку сторону. Вона легко зав'язується і надійно тримає. Правда, перш ніж до петлі буде прикладене навантаження, її слід міцно затягнути руками, оскільки при різкій тязі вона має тенденцію перевертатися і якийсь час ковзає уздовж троса. Декілька зав'язаних таким чином петель допоможуть витягнути застряглий в грязі автомобіль, дозволять підійнятися на висоту або спуститися з прямовисної скелі.

Мал. 37. Бурлацька петля Бесідковий вузол (булінь)(мал. 38). Люди, не знайомі з морською термінологією, можуть подумати, що назва “бесідковий” походить від дієслова “бесідувати” або від іменника “бесіда”. У морській мові назва цього вузла відбулася від “бесідки”, яка є невеликою дерев'яною дошкою - платформою, що служить для підйому людини на щоглу або опускання за борт судна при фарбувальних або інших роботах. Ця дошка за допомогою тросів кріпиться до підйомного троса особливим вузлом, який і одержав назву бесідковий вузол. Друга його назва булінь від англійського терміну “булінь”, що позначає одну з снастей. Ця снасть в'яжеться до вітрила “буліневим вузлом” (The Bowline Knol), або просто “булінем”. На цьому вузлі є сенс зупинитися детальніше. Дійсно, він викликає захоплення у тих, хто має справу з тросами і в'язкою вузлів. Це один з якнайдавніших і найдивовижніших вузлів, будь-коли придуманих людиною. Археологи свідчать, що цей вузол, був відомий стародавнім єгиптянам і фінікійцям за 3000 років до нашої ери. У англійській морській технічній літературі його часто іменують “королем вузлів”. Далеко не кожен морський вузол порівняється з ним в кількості позитивних властивостей, якими він володіє. З урахуванням сфери його застосування і відмінних якостей вузол по праву удостоєний у величезній династії морських і не морських вузлів королівського титулу. На вигляд він схожий на ткацький вузол, але його ходовий кінець йде не в петлю іншого кінця, а в петлю свого корінного кінця. Вузол, не дивлячись на дивовижну компактність, містить в собі одночасно елементи простого вузла, напівштика, ткацького і прямого вузлів. Елементи всіх цих вузлів в певному поєднанні дають вузлу право називатися універсальним. Він дивно просто в'яжеться, навіть при сильній тязі ніколи не затягується “намертво”, не псує трос, ніколи не ковзає уздовж троса, сам не розв'язується, але його легко розв'язати, коли це потрібно. Основне призначення вузла - це обв'язування людини тросом під пахвами як засіб страховки при підйомі на висоту, опусканні за борт або в задимленому приміщенні під час пожежі. У житті завжди може стати в нагоді уміння швидко зав'язати булінь навколо своєї талії. Це потрібно уміти робити однією рукою одним безперервним рухом кисті, в темноті, за 2-3 секунди. Навчитися цьому зовсім не важко.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Різне»: