Сторінка
4

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання

Мал. 9. Простий штик Простий штик зі шлагом (мал. 10). От простого штика цей вузол відрізняється одним додатковим шлагом навколо предмету, до якого кріплять трос. Він так само служить в основному для кріплення тросів при швартуванні за кнехти, бітенги і пали, але застосовується, на відміну від простого багнета, в тих випадках, коли не виникає необхідності швидко віддати швартови. Цей вузол зручний також для кріплення троса до гаку, огону, риму і ін. Два шлага навколо предмету роблять цей вузол надійнішим при тривалих стоянках, в усякому разі, він за рахунок додаткового шлага перетреться не так швидко, як простий штик.

Мал. 10. Простий штик зі шлагом Рибальський штик (якірний вузол) (мал. 11). Один з найбільш відповідальних випадків застосування вузла в морській справі - це прив'язка якірного каната до якоря. За п'ять тисяч років існування судноплавства люди для цієї мети не могли придумати надійнішого вузла, ніж рибальський штик. Перевірений багатовіковим досвідом морської практики, цей вузол визнаний моряками всіх країн як найнадійніший для прикріплення каната до риму або до скоби якоря. Рибальський штик (або якірний вузол) якоюсь мірою схожий з простим штиком зі шлагом (див. мал. 10). Відрізняється від нього тим, що перший з двох напівштиків проходить додатково усередині шлага, що обхвачує предмет. Застосовуючи цей вузол для якоря, завжди необхідно прихоплювати ходовий кінець чимось до корінного. В цьому випадку, навіть при дуже сильній тязі, рибальський штик не затягується і надійно тримає. Його можна сміливо застосовувати у всіх випадках при роботі з тросами, коли вони схильні до сильної тяги.

Мал. 11. Рибальський штик

III. ВУЗЛИ ДЛЯ СКРІПЛЕННЯ ДВОХ ТРОСІВ Дубовий вузол (мал. 12). Моряки застосовують його лише у виняткових випадках, коли виникає необхідність дуже швидко зв'язати два троси. Хоча з'єднання рослинних тросів дубовим вузлом цілком надійне, воно має серйозний недолік: сильно затягнутий вузол дуже важко потім розв'язати, особливо якщо він намокнув. Крім того, зав'язаний таким вузлом трос має меншу міцність і при роботі створює небезпеку за що-небудь зачепитися при своєму русі. Єдині його позитивні якості - це швидкість, з якою його можна зав'язати, і надійність. Щоб з'єднати два троси, їх кінці потрібно скласти уподовж докупи, з відступом 15-20 сантиметрів від країв, зав'язати простим вузлом обидва кінці як одне ціле. Не намагайтеся зв'язувати цим вузлом синтетичні троси і волосінь: на них він повзе.

Мал. 12. Дубовий вузол Фламандський вузол (мал. 13). Це один з якнайдавніших морських вузлів, який застосовували на кораблях для з'єднання двох тросів як тонких, так і товстих. Фактично це та ж вісімка, зав'язана двома кінцями. Існує два способи в'язки цього вузла. Перший показаний на схемі. Спочатку на кінці одного із зв'язуваних разом тросів зробіть вісімку (див. мал. 3). Назустріч виходу з неї ходового кінця введіть ходовий кінець другого троса і повторіть фігуру “8”, зав'язану на першому тросі. Після цього, вхопившись за кожні два кінці, зліва і справа, рівномірно починайте затягувати вузол, прагнучи зберегти його форму. Для остаточного затягування вузла тягніть за корінні кінці тросів.

Мал. 13. Фламандський вузол Водяний вузол (мал. 14). Не менш міцним вважається з'єднання двох тросів водяним вузлом. Щоб зав'язати його, покладіть зв'язувані троси кінцями назустріч один до одного так, щоб їх кінці йшли паралельно і торкалися один одного. Тримаючи в одній руці ходовий і корінний кінці двох різних тросів, починайте в'язати ними дубовий вузол (див. мал. 12), але замість одного обнесення корінного кінця зробіть два. Перш ніж остаточно затягнути вузол, перевірте, щоб одна пара кінців виходила з петлі зверху, а друга - знизу, як це показано на схемі (див. мал. 14). Водяний вузол простий і надійний. На флоті він не знайшов широкого застосування, тому що при сильній тязі так затягується, що розв'язати його дуже важко.

Мал. 14. Водяний вузол Бабин вузол (мал. 15). Скільки іронії і зневага можна почути з боку моряків на адресу цього примітивного вузла, що, на жаль, твердо упровадився в наш побут! Чого не повинні робити моряки, так це зав'язувати бабин вузол. Флотська людина, що невдало зав'язала цей вузол навіть на березі буде напевно висміяна своїми колегами: мовляв, ганьба для флоту! Але, на жаль, серед людей сухопутних цей вузол - універсал. Переважна більшість людей, не знайомих із такелажною справою, або ті, хто по своїй професії не має справ ні з мотузками, ні з канатами, ні з нитками, застосовують бабин вузол у всіх випадках, коли - їм потрібно що-небудь прив'язати, зв'язати або обв'язати. Створюється враження, що люди, засвоївши цей вузол в дитинстві, настільки сильно увірували в його досконалість, що не хочуть і чути про якісь інші складні морські вузли. А, проте, якщо говорити серйозно, то цей вузол-зрадник за всю історію людства наробив багато бід і навіть поніс немало людських життів. Бабин вузол є двома напіввузлом, що зав'язані послідовно один над іншим в одну і ту ж сторону. Якщо їм зв'язати дві вірьовки і потягнути, то відразу ж видно, що він починає переміщатися по мотузку, ковзати уздовж неї. А якщо його зав'язати близько від одного із зв'язуваних кінців мотузка, то при тязі він може зісковзнути і напевно зісковзне, якщо зв'язувані вірьовки різної товщини. На жаль, про це далеко не всі знають і продовжують їм користуватися. У нас свою назву цей вузол одержав у зв'язку з тим, що споконвіку жінки зав'язували їм кінці головних хусток (для цієї мети він дуже зручний). За кордоном його називають “бабусиним”, “безглуздим”, “телячим”, “помилковим”, “салаговим” вузлом.

Мал. 15. Бабин вузол а - схема в'язання; б - перетворення бабиного вузла на простий штик «Тещин» вузол (мол. 16). Дивно, але факт. Деякі люди, зв'язуючи дві вірьовки разом, якимсь чином вмудряються зав'язати так званий «тещин» вузол, що чимось нагадує бабин. Якщо у останнього ходові кінці виходять з вузла з одного боку, то у вузла тещі, вони виходять з різних сторін по діагоналі. «Тещин» вузол такий же підступний, як і бабин (якщо не більше). Застосовувати його у жодному випадку не слід ні за яких обставин. Ми даємо його з метою показати, як не треба зав'язувати вузли.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Різне»: