Сторінка
1

Фірма в умовах досконалої конкуренції

План

1. Ознаки ринку досконалої конкуренції . Конкурентна фірма .

2. Попит і пропозиція конкурентної фірми .

3. Максимізація прибутку конкурентною фірмою в короткостроковому періоді.

4. Максимізація прибутку конкурентною фірмою в довгостроковому періоді.

1.

Досконала конкуренція є найбільш виразною схемою рин­кової структури, яку можна використовувати для аналізу еко­номічних процесів.

Вона є ідеальним типом ринкової структури, перевага якого полягає в тому, що завдяки його існуванню стає можливим чітке визначення системи обмежень, з якими стикається фірма на шляху до максимізації прибутку.

Ринок досконалої конкуренції - це ринок, який відповідає умовам досконалої конкуренції.

Умови формування ринку досконалої конкуренції

ð 1 Ринок складається з великої кількості продавців, кожний з яких продає стандартизовану продукцію великій кількості покупців.

ð 2 Кожна фірма має дуже незначну частку у загальному випуску продукції, що поступає на ринок, і ця частка не перевищує 1% загального продажу.

ð 3 Фірма не цікавиться рішеннями своїх конкурентів. Вона не розглядає конкурентів як таких, що можуть обмежити її ринкову частку продажу.

ð 4 Інформація про ціни, технології та імовірний прибуток легко доступна, що дозволяє гнучко реагувати на зміну ринкових умов.

ð 5 Входження в ринок та вихід з нього не обумовлені ніякими перешкодами для продавців стандартизованої продукції, що забезпечує їм повну мобільність у викорис­танні ресурсів.

Підприємницька фірма - це самостійно діючий суб'єкт ринку, метою діяльності якого є отримання прибутку через виробництво одного або більше товарів для продажу на ринку.

Конкурентна фірма - це фірма, яка продає свою продукцію на ринку досконалої конкуренції.

Мета діяльності конкурентної фірми — максимізація прибутку.

Припущення про максимізацію прибутку продавцями лежить в основі моделі пропозиції конкурентної фірми, раціональної економічної поведінки.

2.

В умовах досконалої конкуренції ні одна з фірм не може впливати на ринкову ціну товару, бо кожна з них згідно з умо­вами формування ринку досконалої конкуренції має дуже не­значну ринкову частку продажу.

Тому таку фірму можна охарактеризувати як фірму, що приймає ціну як задану (price-taker).

Крива попиту досконало конкурентної фірми — це крива, яка відображає попит на продукцію окремої фірми, обсяг продажу якої ніяк не впливає на зміну ринкової ціни.

Графічно попит конкурентної фірми зображається у вигляді горизонтальної лінії, він досконало еластичний за ринковою ціною. На графіку зображена крива ринко­вого попиту.

Крива попиту на продукцію конкурентної фірми.

о - попит з точки зору конкурентної фірми;

б - ринковий попит;

Р - ціна;

О - обсяг ринкового попиту;

q — обсяг попиту конкурентної фірми;

P1 — ринкова ціна.

Конкурентна фірма — це фірма, що приймає ціну.

Фірма, що приймає ціну, — це продавець такого об­сягу товарів чи послуг, який є занадто малим відносно їх загальної кількості на ринку, щоб вплинути на ринкову ціну. Конкурентна фірма може продати стільки, скільки бажає, по ринковій ціні Р1; тому граничний доход конкурентної фірми буде дорівнювати ціні.

MR=P,

MR — граничний доход;

P — ціна.

Граничний доход конкурентної фірми. Фірма зацікавлена в додатковому доході, який може бути отриманий від продажу додаткової одиниці товару.

Приріст валового доходу від продажу кожної додат­кової одиниці продукції - це граничний доход MR (Marginal Revenue) (MR= q2-q1).

Граничний доход - це зміна валового доходу відповідно до зміни кількості товару, що продається: MR=ΔTR-ΔQ, де MR - граничний доход;

ΔTR - зміна валового доходу;

ΔQ, - зміна обсягу попиту.

Оскільки конкурентна фірма може продати стільки, скільки бажає (будь-яку кількість товарів), по ринковій ціні, то додаток до валового доходу від продажу додаткової одиниці товару буде такий самий, як ринкова ціна, або:

МR = Р1

де MR - граничний доход;

P1 - ринкова ціна.

Граничний доход в умовах досконалої конкуренції незмінний.

З'ясувавши таким чином, як зростає доход конкурентної фірми по мірі продажу додаткової одиниці товару, можна пе­рейти до розгляду того, якими є умови визначення конкурент­ною фірмою обсягу пропозиції її продукції (що лежить в основі рішення конкурентної фірми щодо кількості товару на продаж).

Модель пропозиції конкурентної фірми виходить з припу­щення заданості її економічної поведінки (раціональної по­ведінки виробника) на максимізацію прибутку.

Крива пропозиції конкурентної фірми показує, який обсяг випуску продукції буде виробляти та пропонувати фірма, щоб максимізувати прибуток.

Вона буде співпадати з тією частиною кривої граничних витрат фірми, яка розташована вище кривої її середніх змінних

Крива пропозиції конкурентної фірми - це частина кривої її граничних витрат МС (Marginal Costs), що розташована вище за AVC.

Крива пропозиції конкурентної фірми.

A— точка припинення операцій;

B— точка самоокупності.

Там, де граничні витрати (МС) дорівнюють середнім сукуп­ним витратам (АТС), визначається точка самоокуп­ності (точка В) .

Там, де граничні витрати (МС) дорівнюють середнім змінним витратам (АVС), визначається точка припинен­ня операцій (точка А), при будь-якій ціні, що нижча за Р0, фірма припиняє виробництво.

Для визначення обсягу випуску при будь-якій ціні (Р1, Р2). вищій за мінімальні середні змінні витрати (АVС), проводиться горизонтальна лінія до кривої граничних витрат (МС). Якщо із точки її перетину з кривою граничних витрат (МС) провести вертикальну лінію до осі абсцис, отримаємо точку, яка ви­значить той обсяг випуску продукції (q1, q2), який фірма по відповідній ціні пропонує до продажу.

Ринкова пропозиція

Ринкова пропозиція (пропозиція галузі) складається з об­сягів пропозиції всіх фірм, що пропонують свою продукцію на ринку по будь-якій можливій ціні.

Крива ринкової пропозиції може бути одержана як резуль­тат додавання кривих пропозицій всіх індивідуальних фірм по кожній можливій ціні.

Оскільки крива пропозиції кожної фірми - це частина кри­вої її граничних витрат (МС), яка лежить вище кривої середніх змінних витрат (АVС), то крива ринкової пропозиції S буде отримана як результат додавання кривих МС1, МС2, МС3.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Мікроекономіка»: