Сторінка
2

Фірма в умовах досконалої конкуренції

Графік 6.4. Крива ринкової пропозиції.

Q — обсяг випуску галузі;

q1, q2, q3 — обсяг випуску фірм 1, 2, 3;

S — результат додавання кривих МС1, МС2, МС3.

Детермінанти ринкової пропозиції

ð Кількість фірм у галузі.

ð Середній розмір фірми в галузі.

ð Ціни змінних ресурсів, що використовуються фірмами.

Технологія.

3.

Мета фірми — максимізація прибутку.

Прибуток — це різниця між сукупним доходом (TR) і сукупними витратами (TC) за період продажу.

Прибуток = ТR - ТС.

Фірма прагне максимізувати прибуток, намагаючись максимізувати різницю між валовим доходом (ТК) і валовими ви­тратами (ТС).

Максимізація прибутку - це максимізація різниці між валовим доходом і валовими витратами: TR — ТС.

Для конкурентної фірми валовий доход дорівнює ціні про­даного товару (Р), помноженій на обсяг продажу (Q):

TR = P*Q. Оскільки конкурентна фірма - це фірма, що при­ймає ціну, а не встановлює й, ціна знаходиться поза впли­вом конкурентної фірми.

Тому конкурентна фірма може вплинути на величину валового доходу тільки змінюючи обсяг про­дажу.

Передбачається, що фірма враховує зміни величини витрат у процесі випуску продукції і вибирає той його обсяг, який дасть максимум прибутку, що і буде відповідати макси­мальній різниці (TR-TC).

Основні підходи до визначення максимізації прибутку

Сукупний аналіз Þ використовує зіставлення сукупних величин.

Граничний аналіз. Þ використовує зіставлення граничних величин.

Сукупний аналіз

Максимізація прибутку конкурентною фірмою.

TR валовий доход;

TC-валові витрати;

Q - обсяг випуску продукції.

Максимізація прибутку досягається, коди відрізок між ТR і ТС найбільший (відрізок AB (TR > TC), обсяг випуску Q*). Точки C і D - точки критичного обсягу випуску продукції,ко­ли (ТС = ТR).

Коли обсяги виробництва менші, ніж Q1, або більші, ніж Q2, виробництво стає збитковим (ТС > ТR).

При випуску Q*, що відповідає max прибутку, нахил кривої валових витрат (ТС) дорівнює нахилу кривої валового доходу (ТR). Оскільки нахил кривої ТС - це граничні витрати (МС), а нахил кривої ТR - це граничний доход (МR), то рівність на­хилів цих кривих у точках, що відповідають обсягу виробництва Q*, означає і рівність їх граничних витрат і граничного доходу (тобто МС = МR).

Граничний аналіз

Максимізація прибутку конкурентною фірмою

Q - обсяг випуску продукції;

Р - ціна;

MR- граничний доход;

MC – граничні витрати.

Обсяг виробництва Q*, який максимізує прибуток, ви­значається при умові рівності граничних витрат (МС) і гра­ничного доходу (МR) в точці Е (точці максимізації прибутку).

- вплив конкурентної фірми на ціну Р відсутній;

Тому граничною умовою для фірми, що максимізує прибуток на ринку досконалої конкуренції, буде:

Р=МС.

Варіанти рівноваги конкурентної фірми в короткостроковому періоді

Рівновага конкурентної фірми в короткостроковому періоді.

Для конкурентної фірми, що отримує прибуток ринкова ціна (Р) на продукцію фірми більша, ніж середні витрати на її виробництво АС при тому його обсязі (О*), який максимізує прибуток. Фірма отри­мує економічний прибуток:

Прибуток = (Р - АС) • Q*.

Для конкурентної фірми на рівні самоо­купності (графік 6.8,6) ринкова ціна (Р) на продукцію фірми дорівнює мінімальним середнім витратам (АС) при об­сязі випуску О*. Це дозволяє їй лише покрити витрати. Фірма отримує нульовий економічний прибуток.

Р = МС = тіп АС.

Конкурентна фірма, що несе збитки

Для конкурентної фірми, що несе збитки ринкова ціна (Р) нижча за мінімально можливі середні витрати (АС) при обсязі випуску продукції Q* (АС>Р); фірма не по­криває свої витрати на виробництво продукції і несе збитки.

Збитки = (АС - Р) • Q*.

Конкурентна фірма що мінімізує збитки

Рівновага конкурентної фірми в короткостроковому періоді.

Для конкурентної фірми, що мінімізує збитки ринкова ціна (Р) нижча за мінімально можливі середні витрати (АС) при обсязі випуску продукції (Q*) (Р<AC), але перевищує мінімум середніх змінних витрат (АVС) при цьому ж обсязі випуску (Р > АVС). Мінімізуючи зби­тки, фірма коригує обсяг випуску продукції таким чином, щоб він був встановлений відповідно до точки (Р = МС), що забез­печить їй покриття змінних витрат (VС) і частково постійних витрат (FС).

Конкурентна фірма, що припиняє виробництво

Конкурентна фірма, що припиняє виробництво.

Якщо ринкова ціна (Р) буде нижчою, ніж мінімальні змінні витрати (АVС), фірма припинить виробництво. Ціна припинення виробництва:

P=MC=minAVC

4.

Довгостроковий період дозволяє конкурентним фірмам вносити певні зміни, які неможливо здійснити в короткому періоді. Вдовгочасовому плані фірми, які працюють у галузі, можуть скоротити або розширити свої виробничі потужності. Крім того, число фірм у галузі може збільшуватись або зменшуватись залежно від того, вступають нові фірми у галузь чи залишають її наявні фірми. З'ясуємо, як ці довгострокові пристосування або зміни впливають на визначення фірмою ціни та обсягу виробництва продукції, а та­кож на формування конкурентної рівноваги в довгостроковому періоді.

У довгостроковому періоді максимальний економічний прибуток фірма отри­мує тоді, коли ціна (Р) рівна її довгостроковим граничним витратам (LRMC). Звернемось до графічного аналізу.

Максимізація прибутків фірми в довгостроковому періоді

Крива середніх загальних витрат у короткостроковому періоді позначена через атс1, крива граничних витрат — через МС1. Оскільки обсяг виробництва Q1 за діючої ціни Р, такий, що середні загальні витрати менші від ціни, то фірма мати­ме прибуток. Графічною моделлю прибутку є площа прямокутника Р1ВСА.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Мікроекономіка»: